Կորոնավիրուսի երեք նոր դեպք Հայաստանում
Հայաստանում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի երեք նոր դեպք։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա մասնավորապես գրել է․ "Այսօր, ցավոք, կորոնավիրուսի երեք նոր դեպք ունենք:
Երկու հոգին ՀՀ քաղաքացի են, (45 եւ 27 տարեկան) մեկը՝ Իտալիայի (51 տարեկան) ով աշխատում Է Հայաստանում։ Երեքն էլ ժամանել են Իտալիայից:
Հիմա մեկուսացնելու համար պարզաբանվում է նրանց շփման շրջանակը, որն ըստ նախնական տվյալների մեծ չէ։
Իտալիայի քաղաքացին եւ ՀՀ քաղաքացիներից մեկը գանգատներ չունեն։ ՀՀ քաղաքացիներից մեկը թոքաբորբ է տանում:
Պացիենտները ժամանելուն պես հաշվառված են եղել։
Կանխատեսելով քննադատությունները, թե ինչու Իտալիայից թռիչքները դադարեցնելու որոշում չկայացրինք, ասեմ, որ նման հնարավորությունը մի քանի անգամ քննարկել ենք եւ եկել ակնհայտ եզրակացության, որ պոտենցիալ վարակակիրները կարող են Հայաստան գալ Իտալիայի հարեւան երկրներից՝ Ֆրանսիա, Ավստրիա, քանի որ ԵՄ ներսում սահմանափակուներ չեն կիրառվել:
Այսինքն՝ նույն տրամաբանությամբ պիտի փակեինք եվրոպական մյուս ուղղությունները նույնպես, մանավանդ որ կորոնավիրուսը տարածվում է նաեւ եվրոպական այլ երկրներում։
Հիմա ավիաընկերություններն իրենք են որոշել դադարեցնել թռիչքները Իտալիայից։
Նշեմ, որ «Գոլդեն փելիսի» ժողովուրդը եւ առաջին ախտորոշված պացիենտը լավ են, գանգատ չունեն:
Սիրելի հայրենակիցներ, խնդրում եմ պահպանել հանգստություն եւ պահպանել կորոնավիրուսի կանխարգելման միջոցների վերաբերյալ առողջապահության նախարարության խորհուրդները"։
Նշենք, որ ավելի վաղ Հայաստանում ախտորոշվել էր կորոնավիրուսի մեկ դեպքէ Իրանից ժամանած ուղևորի մոտ։ Նա բուժվում է Նորքի Ինֆեկցիոն հիվանդանոցում։ Նույն չվերթի 31 այլ ուղևորներ գտնվում են ծաղկաձորյան "Գոլդեն փելըս" հուրանոցում կարանտինի մեջ։

Три новых случая коронавируса в Армении
В Армении выявлены три новых случая коронавируса. Об этом на своей странице в Facebook сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он, в частности, написал: "К сожалению, сегодня выявлены три новых случая коронавируса – это двое граждан Армении (45 и 27 лет) и гражданин Италии (51 год), работающий в РА. Все трое прибыли из Италии.
Сейчас для изоляции разъясняется круг их общения, который, по предварительным данным, невелик.
Гражданин Италии и один из граждан Армении чувствуют себя хорошо. У другого гражданина Армении диагностирована пневмония.
По прибытии пациенты состояли на учете.
Прогнозируя критику относительно того, почему мы не приняли решения о прекращении полетов из Италии, скажу, что такую возможность мы несколько раз обсуждали и пришли к очевидному выводу, что потенциальные вирусоносители могут приехать в Армению из соседних с Италией стран - Франции, Австрии, поскольку внутри ЕС ограничения на передвижение не вводились.
То есть, по той же логике мы должны были прекратить и другие европейские рейсы.
Теперь авиакомпании сами решили прекратить полеты из Италии.
Отмечу, что люди, находящиеся в карантине в гостинице "Голден пелис" и первый пациент, у которого был диагностирован коронавирус, чувствуют себя хорошо, у них нет жалоб.
Дорогие соотечественники, прошу сохранять спокойствие и соблюдать советы Министерства здравоохранения о мерах по предотвращению коронавируса".
Отметим, что ранее в Армении был диагностирован один случай коронавируса у прибывшего из Ирана пассажира. Он лечится в Норкской инфекционной больнице. 31 пассажир того же рейса находится в карантине в цахкадзорской гостинице "Голден Пелес".