Իսրայելից բժիշկներ են ժամանել Հայաստան օգնելու բենզինի պահեստի պայթյունի հետևանքով տուժածներին
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հայցով Իսրայելի Պետության առողջապահության նախարարությունը երկու բժիշկ է ուղարկել Երևան՝ աջակցելու սեպտեմբերի 26-ին Ստեփանակերտի մոտ տեղի ունեցած բենզինի պահեստի պայթյունի հետևանքով տուժածներին։ Այդ մասին X-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է Հայաստանում Իսրայելի դեսպան Ժոել Լիոնը:
Բժիշկներից Յարոմ Շոհամը Իսրայելի «Սորոկա» բժշկական կենտրոնի այրվածքաբանության բաժնի վարիչն է, իսկ Ադի Մաիսել Լոթանը Իսրայելի «Շաարե Զեդեք» բժշկական կենտրոնի պլաստիկ և վերականգնողական վիրաբուժության փորձագետ է։ Նրանք կմիանան պայթյունից տուժածներին բժշկական աջակցություն ցուցաբերողների միջազգային փորձագետների խմբին։
Բենզինի պահեստում տեղի ունեցած պայթյունը հանգեցրել է մեծածավալ վնասների, ինչի հետևանքով կան բազմաթիվ զոհեր և վիրավորներ։ Վիրավորներից շատերը բուժման նպատակով տեղափոխվել են Երևանի բժշկական կենտրոններ, և Իսրայելից ժամանած բժիշկները իրենց փորձով կկիսվեն՝ օգնելու Հայաստանի բժիշկներին։
Այս ողբերգության կապակցությամբ Իսրայելի կառավարությունը իր զորակցությունն ու աջակցություն ցուցաբերելու իր պատրաստակամությունն է հայտնել հայ ժողովրդին։ Այս երկու բժիշկների առաքելությունը վկայում է Իսրայելի՝ հումանիտար օգնության հանդեպ ունեցած իր նվիրվածության և հայ ժողովրդին աջակցության մասին։

По запросу Всемирной организации здравоохранения Министерство здравоохранения Израиля направило в Ереван двух врачей для оказания помощи пострадавшим в результате взрыва на складе топлива, произошедшего под Степанакертом 25 сентября.  Օб этом в своем микроблоге в X сообщил посол Израиля в Армении Йоэль Лион.
Посольство Израиля в Армении сообщает, что один из врачей Яром Шохам – заведующий ожоговым отделением медицинского центра «Сорока» в Израиле, второй, Ади Майзель Лотан – специалист в области пластической и реконструктивной хирургии медицинского центра «Шаарей Цедек». Они присоединятся к группе врачей, оказывающих медицинскую помощь пострадавшим от взрыва.
«Взрыв на складе топлива нанес огромный ущерб, в результате есть много жертв и раненых. Врачи Израиля поделятся своим опытом, чтобы помочь армянским врачам вылечить этих пациентов.
В связи с этой трагедией правительство Израиля выразило готовность оказать поддержку и помощь армянскому народу. Миссия этих двух врачей свидетельствует о приверженности Израиля гуманитарной помощи и поддержке армянского народа, говорится в сообщении посольства.