Իռլանդիայի նորանշանակ դեսպանն իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել ԱԳ նախարարի տեղակալին
Հոկտեմբերի 18-ին ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանն ընդունեց ՀՀ-ում Իռլանդիայի նորանշանակ դեսպան Մարտինա Ֆինեյին (նստավայրը՝ Սոֆիա)՝ հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
ԱԳ նախարարի տեղակալը շնորհավորեց Մարտինա Ֆինեյին՝ պատասխանատու առաքելության ստանձնման կապակցությամբ և հույս հայտնեց, որ նորանշանակ դեսպանն իր գործունեությամբ կնպաստի հայ-իռլանդական հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանն ու օրակարգի ընդլայնմանը՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում:
Զրուցակիցները վերահաստատեցին քաղաքական երկխոսության ակտիվացման, երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում փոխշահավետ համագործակցության զարգացման և առկա ներուժի լիարժեք օգտագործման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու փոխադարձ պատրաստակամությունը:
Հանդիպման ընթացքում նախարարի տեղակալը զրուցակցին համապարփակ կերպով ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված ներկա իրավիճակը։ Այս համատեքստում կարևորվեց Ղարաբաղյան խաղաղ գործընթացի լիարժեք վերսկսման անհրաժեշտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։

Новоназначенный посол Ирландии вручил копии верительных грамот заместителю министра иностранных дел
18 октября заместитель министра иностранных дел Ваге Геворгян принял новоназначенного посла Ирландии в РА Мартину Финей (резиденция в Софии) по случаю вручения копий верительных грамот.
Заместитель министра иностранных дел поздравил Мартину Финей с принятием ответственной миссии и выразил надежду, что новоназначенный посол будет способствовать дальнейшему укреплению армяно-ирландских отношений и расширению повестки дня отношений как в двустороннем, так и в многостороннем плане.
Собеседники подтвердили обоюдную готовность предпринять шаги по активизации политического диалога, развитию взаимовыгодного сотрудничества как в двусторонней так и многосторонней сферах, в полной мере использовать имеющийся потенциал.
В ходе встречи заместитель министра всесторонне представил собеседнику текущую ситуацию вокруг нагорно-карабахского конфликта. В этом контексте была подчеркнута необходимость полного возобновления карабахского мирного процесса под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ.