ՀՀ-ում Չինաստանի դեսպանն այցելել է Սյունիքի մարզ
Աշխատանքային այցով Սյունիքում է Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգը․ այսօր մարզպետարանում նրան ընդունել են Սյունիքի մարզպետի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը և մարզպետարանի ղեկավար կազմը։
Առաջին անգամ Սյունիքում գտնվող դեսպանը նշել է՝ իր այցելության նպատակն է քննարկել, թե ինչպես կարելի է Չինաստանի և Սյունիքի մարզի միջև համագործակցության եզրեր գտնել։
«Սյունիքը Հայաստանի Հանրապետության համար մեծ կարևորություն ունեցող մարզ է, վերջին տարիներին մեր երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության մեջ ամենաբարձր տոկոսն ունի հանքարդյունաբերական արտադրանքը, իսկ այն արտահանվում է հիմնականում Սյունիքից»,- ասել է Ֆան Յոնգը՝ հավելելով, որ սա միակ ոլորտը չէ, որտեղ կարելի է համագործակցել, ու պետք է նոր բնագավառներ գտնել։
Այս առումով դեսպանատունը պատրաստակամ է իրենց երկրի ներդրողներին ուղղորդել դեպի Սյունիք։
Մարզային իշխանությունները բարձրաստիճան դիվանագետին են ներկայացրել այն հիմնական ուղղությունները, որոնց շուրջ Սյունիքը կարող է համագործակցել չինական կողմի հետ, որոնք կարող են հետաքրքրել ներդրողներին կամ շահավետ լինել մարզի համար՝ փորձի փոխանակման առումով։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մի շարք ոլորտներ ու հարցեր, որոնք վերաբերում էին մասնավորապես կրթությանը, զբոսաշրջությանը, ճանապարհաշինությանը, այլ ենթակառուցվածքների, քույր քաղաքների ինստիտուտի գործարկմանը, տեղական ինքնակառավարմանը, սյունիքյան տեղական ապրանքատեսականու արտահանմանը և այլն։
Նշվել է, որ հանդիպման հիմնական առանցքը փոխգործակցության մասին մտքերի փոխանակումն էր, իսկ հետագայում առավել նեղ մասնագիտական խմբերով կողմերը կանցնեն դրանք խորացնելու գործնական քայլերի։

Посол Китая в РА посетил Сюникскую область
Чрезвычайный и Полномочный Посол КНР Фань Юн находится в Сюнике с рабочим визитом. Сегодня его принял заместитель губернатора Сюника Айк Арутюнян и руководство аппарата.
Посол, который впервые находится в Сюнике, заявил, что цель его визита - обсудить, как найти грани сотрудничества между Китаем и Сюникским регионом.
"Сюник является регионом, имеющим большое значение для Республики Армения. В последние годы на продукцию горнодобывающей промышленности приходится самый высокий процент в товарообороте между нашими двумя странами, и в основном она экспортируется из Сюника", - сказал Фань Юн, добавив, что это не единственная область, где можно сотрудничать, и нам нужно найти новые области.
В связи с этим посольство готово направить в Сюник инвесторов своей страны.
Региональные власти представили высокопоставленному дипломату основные направления, по которым Сюник может сотрудничать с китайской стороной, что может заинтересовать инвесторов или быть выгодным для региона в плане обмена опытом.
В ходе встречи был обсужден ряд направлений и вопросов, связанных с образованием, туризмом, строительством дорог, запуском других инфраструктур, местным самоуправлением, экспортом сюникской местной продукции и т.д.
Отмечалось, что основной темой встречи стал обмен идеями о сотрудничестве, в дальнейшем стороны предпримут практические шаги по их углублению с более узкими профессиональными группами.