ՀՀ փոխոստիկանապետը Ստոկհոլմում քննարկել է ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության հեռանկարները
Հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ փոխոստիկանապետ Հովհաննես Քոչարյանի գլխավորած պատվիրակությունը շվեդ պաշտոնյաների հետ Ստոկհոլմում քննարկեց ՀՀ-ԵՄ Մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության (ՄԱԱԵ) մեկնարկի հեռանկարները։ ՀՀ պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին արտաքին գործերի նախարարության Եվրոպայի վարչության պետ Տիգրան Սամվելյանը և հյուպատոսական վարչության պետի պաշտոնակատար Արտակ Ավետիսյանը։ Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև Շվեդիայում ՀՀ դեսպանության աշխատակիցը։
ՀՀ միջգերատեսչական պատվիրակությունը հանդիպում ունեցավ Շվեդիայի Թագավորության արդարադատության և արտաքին գործերի նախարարությունների պատվիրակության հետ, որը գլխավորում էր արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչ Ալեքսանդրա Վիլտոն Վահրենը:
Շվեդական կողմը ողջունեց նախքան ՄԱԱԵ մեկնարկը ԵՄ անդամ երկրների հետ ուղղակիորեն երկխոսելու և նրանց տեսակետներին հաղորդակից դառնալու Հայաստանի նախաձեռնությունը։
Հանդիպման ավարտին ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն՝ համատեղ խորացնելու միգրացիոն ոլորտում համագործակցությունը, ինչը պարարտ հող կստեղծի ՄԱԱԵ-ն հաջողությամբ նախապատրաստելու և իրականացնելու համար:

Замначальника Полиции Армении обсудил в Стокгольме перспективы диалога вокруг либерализации визового режима Армения-ЕС
15 октября делегация во главе с заместителем начальника Полиции Армении Ованнесом Кочаряном обсудила в Стокгольме перспективы начала диалога по либерализации визового режима Армения-ЕС.
В состав армянской делегации вошли начальник Управления Европы МИД Армении Тигран Самвелян и исполняющий обязанности начальника консульского управления Артак Аветисян. Во встрече участвовал также сотрудник Посольства РА в Швеции.
Межведомственная делегация РА встретилась с делегацией министерств юстиции и иностранных дел Королевства Швеции, которую возглавляла представитель Министерства юстиции Александра Вилтон Вахре.
Шведская сторона приветствовала инициативу Армении вступить в прямой диалог со странами -членами ЕС и приобщиться к их точкам зрения.
В конце встречи была достигнута договоренность о совместном углублении сотрудничества в миграционной сфере, что создаст благоприятную почву для успешной подготовки и реализации ПМЭ.