ՀՀ-ն հանդես է եկել որպես ռուսաց լեզվի համաշխարհային օր հռչակելու նախաձեռնության համահեղինակ
Հայաստանը մի քանի այլ պետությունների հետ հանդես է եկել որպես ռուսաց լեզվի համաշխարհային օր հռչակելու նախաձեռնության համահեղինակ։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նա, մասնավորապես, նշել է. ՛՛Մենք ակնկալում ենք, որ լրացուցիչ համահովանավորներ ևս կմիանան՛՛:
Զախարովան հիշեցրել է, որ այսօր ռուսաց լեզուն աշխարհի ամենատարածված լեզուներից է, ամենամեծ սլավոնական լեզուն, որով խոսում են մոլորակի բոլոր մայրցամաքներում ապրող ավելի քան 258 միլիոն մարդ, նրանցից կեսը՝ Ռուսաստանից դուրս։
Հայտնի է, որ Հայաստանից ու Ռուսաստանից բացի՝ վերոնշյալ որոշման նախագծի համահեղինակներն են նաև Ադրբեջանը, Բելառուսը, Վենեսուելան, Իրանը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Չինաստանը, Հյուսիսային Կորեան, Կուբան, Նիկարագուան, Պաղեստինը, Սիրիան, Տաջիկստանը, Թուրքմենստանը, Ուզբեկստանը։

Армения поддержала идею провозглашения Всемирного дня русского языка
В ближайшее время на исполнительном совете ЮНЕСКО в штаб-квартире организации в Париже, будет рассмотрена инициатива о провозглашении Всемирного дня русского языка. Об этом сегодня, 6 апреля, на брифинге сообщила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
По ее словам, помимо России, соавторами соответствующего проекта решения являются Армения, Азербайджан, Беларусь, Венесуэла, Иран, Казахстан, Кыргызстан, Китай, КНДР, Куба, Никарагуа, Палестина, Сирия, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан. «Мы ожидаем присоединения дополнительных коспонсоров», - добавила Захарова.
Захарова отметила, что в настоящее время русский язык – один из наиболее распространенных языков в мире, на русском говорят более 258 миллионов человек, причем около половины из них проживают за пределами России.