Հայաստանը փոքր և աղքատ երկիր է, բայց մենք ունենք հարուստ անցյալ և մեծ պոտենցիալ. Նուբար Աֆեյան
Կան բազմաթիվ ոլորտներ, որոնք կարող են բարեփոխվել և էապես զարգանալ բլոկչեյնի շնորհիվ: Այս մասին բլոկչեյն միջազգային համաժողովից առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Ավրորա» ֆորումի համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը:
նշեց, որ ինքը կողմ է բլոկչեյն տեխնոլոգիաների խթանմանն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են դեղագործությունն ու գյուղատնտեսությունը: Նա համոզմունք հայտնեց, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում բլոկչեյնը կարևոր գործիք է.«Ինչպե՞ս հասնել նրան, որպեսզի բնակչության կարիքավոր շերտերը դրամական օգնություն ստանան, սակայն այդ գործընթացը մաքսիմալ թափանցիկ լինի: Ինչպե՞ս հասնել կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման: Բլոկչեյնը կարող է այդ հարցում կարևոր դեր ունենալ: Բլոկչեյնը կարող է օգտագործվել նաև կառավարությունների կողմից՝ ֆինանսական չարաշահումերի մակարդակը նվազեցնելու համար»:
Անդրադառնալով «Ավրորա» ֆորումին, Նուբար Աֆեյանն ասաց, որ դրա գաղափարն այն է, որպեսզի տարբեր մոտեցումներ և նորարարական ուղղություններ տրամադրի, բլոկչեյն տեխնոլոգիաներն այդ ծրագրի մի մասն են. «Մենք Հայաստանը դիրքավորում ենք որպես ապագային միտված բազմախոստում երկիր։ Չնայած Հայաստանը փոքր և աղքատ երկիր է, մենք հարուստ անցյալ, ուստի և մեծ պոտենցիալ ունենք: Հաճախ խոսվում է այն մասին, որ Հայաստանի ուժը նրա Սփյուռքի մեջ է, բայց այդպես չէ։ Մեր ուժը Սփյուռքի և Հայաստանի կապի մեջ է, առանց կապի առկայության Սփյուռքը ինքնին ուժ լինել չի կարող»:

Нубар Афеян рассказал о пользе блокчейна и его связи с форумом “Аврора”
Есть много сфер, которые возможно улучшить посредством блокчейна. Об этом в беседе с журналистами перед международной конференцией блокчейн сказал соучредитель форума “Аврора" Нубар Афеян.
Он отметил, что выступает за стимулирование блокчейн-технологий в таких сферах, как фармацевтика и сельское хозяйство. "Как добиться того, чтобы нуждающиеся слои населения получали денежную помощь, но этот процесс был максимально прозрачным. Этого можно достичь именно посредством блокчейна. Это также является хорошим инструментом для борьбы с коррупцией»,- заверил он.
Говоря о форуме "Аврора", Нубар Афеян сказал, что его идея заключается в том, чтобы прередать форуму различные подходы и инновационные направления:  “Технологии блокчейн являются частью этой программы. Мы позиционируем Армению как многообещающую страну, нацеленную на будущее. Несмотря на то, что Армения маленькая и бедная страна, у нас богатое прошлое, поэтому и есть большой потенциал. Наша сила в связи с Диаспорой, без связи с ней Армения сама по себе не может быть силой”.