Հայաստանում նախատեսում են հնարավոր դարձնել դիակային դոնորներից օրգանների փոխպատվաստումը
Հայաստանում նախատեսում են 2-3 տարվա ընթացքում հնարավոր դարձնել դիակային դոնորներից օրգանների փոխպատվաստումը՝ մարդկանց կյանքեր փրկելու համար, ր գրիպի թեմայով կազմակերպված սեմինարի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նախարարը նկատել է, որ դա մարդասիրական քայլ է:
«Այս տարվա սկզբից 2-3 տարվա մեջ ենք նախատեսում դա: Բազմաթիվ ենթակառուցվածքներ են պետք դիակային դոնորներից փոխպատվաստման համար: Մտադրությունը միանշանակ ուժի մեջ է, պետք է անենք, քանի որ դրանով փրկելու ենք շատ վատ կյանքի որակ ունեցող մարդկանց կյանքեր», - ասել է Թորոսյանը:
Նրա խոսքով՝ առաջնայինն ու կարևորը երիկամի փոխպատվաստումն է: Նախարարը նշել է, որ երիկամների փոխպատվաստումը կենդանի դոնորներից այս տարի շատ ակտիվացել է:
Անդրադառնալով քննադատություններին՝ Թորոսյանը նկատել է, որ ՀՀ-ից լյարդի, երիկամի փոխպատվաստման համար գնում են այլ երկրներ ու վճարում  30-150 հազար դոլար գումար, և այդ փոխպատվաստումների մեծ մասն իրականացվում է հենց դիակային օրգաններից:
Նախարարը հավելել է նաև, որ դիակային դոնորներից փոխպատվաստման համար իրավական ակտերի մակարդակով ամեն ինչ կա:

Министр: В Армении планируется внедрить систему пересадки органов от трупных доноров
В Армении планируется в течение 2-3 лет внедрить систему пересадки органов от трупных доноров для спасения жизней людей, сказал в беседе с журналистами министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
Министр заметил, что это гуманистический шаг: «Намерение однозначно в силе, мы должны сделать это, так как тем самым мы спасем жизни людей».
Министр также отметил, что трансплантация почки от живых доноров в этом году очень активизировалась.
Касаясь критики относительно данной инициативы, Торосян заметил, что армяне покупают органы для трансплантации из зарубежных стран и платят  за это от 30 до 150 тысяч долларов. По его словам, большая часть этих трансплантаций осуществляется именно от трупных доноров.