Հայաստանի բնակչության մեծամասնությունը դժգոհ է երկրում ստեղծված իրավիճակից. հարցում
Հայաստանի բնակչության մեծամասնությունը դժգոհ է երկրում ստեղծված ներքաղաքական իրավիճակից։ Այս մասին են վկայում MPG/Gallup International Association-ի անցկացրած հարցման տվյալները:
MPG-ի ղեկավար Արամ Նավասարդյանի խոսքով՝ իրադրությունից իրենց դժգոհությունն են հայտնել հարցվածների 66,5 տոկոսը, որոնցից 49,9 տոկոսը ներկայիս իրավիճակը գնահատում է խիստ բացասական, իսկ 16,6 տոկոսը՝ ավելի շուտ բացասական: 7,3 տոկոսը լիովին բավարարված է դրանից, հարցվածների 15 տոկոսն ավելի շուտ դրական է գնահատում իրավիճակը:
Ընդ որում, ընդդիմության պայքարին հարցվածների ավելի քան մեկ երրորդը բացասաբար է վերաբերվում (33 տոկոս), 12,3 տոկոսը՝ ավելի շուտ բացասական, քան դրական, 15,9 տոկոսը ՝ ընդդիմադիր շարժման կողմնակիցներ են, 16,6 տոկոսը ընդդիմության պայքարը գնահատում է ավելի շուտ դրական, քան բացասական, 22 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել:
Ընդ որում, Երեւանում ընդդիմության փողոցային պայքարին միացել է հարցվածների 15,5 տոկոսը, մարզերում՝ 4,1 տոկոսը, ընդհանուր առմամբ հանրապետությունում՝ 8,2 տոկոսը: Ընդդիմության կողմնակիցներից 64,6% -ն իրենց դիրքորոշումն արտահայտում է ՝ մասնակցելով հանրահավաքներին, 31,7%-ը՝ սոցիալական ցանցերում, 19,5% -ը ՝ ավտոերթերում, 18,3%- ը ՝ անհնազանդության ակցիաներում:
Հարցման արդյունքների համաձայն՝ 16,9 տոկոսը միանշանակ բացասական է գնահատում իրավապահ մարմինների աշխատանքը անհնազանդության ակցիաների ժամանակ, 20,3 տոկոսը՝ ավելի շուտ բացասական, 26,3 տոկոսը՝ լիովին դրական, 19,8 տոկոսը՝ ավելի շուտ դրական: Հարցվածների 16.6% -ը դժվարացել է պատասխանել:
Այն հարցին, թե ինչ է անհրաժեշտ ստեղծված ներքաղաքական իրավիճակի լուծման համար, 27,6 տոկոսը նշել է, որ որեւէ փոփոխություն պետք չէ, 26,6 տոկոսը ելք է տեսնում նոր խորհրդարանական ընտրություններում, 21,8 տոկոսը՝ անցումային կառավարության ձեւավորման մեջ, 11,4 տոկոսը կարծում է, որ անհրաժեշտություն կա ճնշում գործադրել ընդդիմության վրա, 12,6 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել:
Ընդ որում՝ 27,8%-ը վստահ է, որ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հեռանա վարչապետի պաշտոնից, 13,9%-ի կարծիքով՝ ավելի շուտ պետք է, քան ոչ։ Հարցվածների 25,8% -ը կարծում է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է մնա այդ պաշտոնում, 12,9% -ը հայտարարել է, որ ավելի շուտ պետք է մնա: Հարցվածների 19.6% -ը դժվարացել է պատասխանել:
Նշենք, որ հարցումն անցկացվել է այս տարվա մայիսի 26-28-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ Հայաստանի բնակիչների հեռախոսազանգերի միջոցով, հարցվողների թիվը՝ 1003, ընտրանքի սխալը ՝ + / - 3%:

Большинство населения Армении недовольно складывающейся в стране ситуацией — опрос
Большинство населения Армении недовольно складывающейся в стране внутриполитической ситуацией. Об этом свидетельствуют данные опроса, проведенного MPG/Gallup International Аssociation. По словам руководителя MPG Арама Навасардяна, свою неудовлетворенность ситуацией выразили 66,5% опрошенных, из которых 49,9% оценивают нынешнюю ситуацию крайне отрицательно, а 16,6% — скорее отрицательно. 7,3% вполне удовлетворены ею, 15% респондентов скорее положительно оценивают ситуацию.
При этом к борьбе оппозиции более трети опрошенных относятся негативно (33%), 12,3% — скорее негативно, чем положительно, 15,9% являются сторонниками оппозиционного движения, 16,6% оценивают борьбу оппозиции скорее положительно, чем отрицательно, 22% затруднились ответить. При этом в Ереване к уличной борьбе оппозиции присоединились 15,5% респондентов, в областях – 4,1%, в целом по республике – 8,2%. Из сторонников оппозиции 64,6% свою позицию выражают, участвуя в митингах, 31,7% — в социальных сетях, 19,5% — в автопробегах, 18,3% — в акциях неповиновения.
Согласно результатам опроса, 16,9% однозначно отрицательно оценивают работу правоохранительных органов во время акций неповиновения, 20,3% — скорее отрицательно, 26,3% — полностью положительно, 19,8% — скорее положительно. 16,6% респондентов затруднились с ответом. На вопрос, что необходимо для разрешения создавшейся внутриполитической ситуации, 27,6% отметили, что каких-либо изменений не нужно, 26,6% видят выход в новых парламентских выборах, 21,8% — в формировании переходного правительства, 11,4% считают, что есть необходимость в оказании давления на оппозицию, 12,6% затруднились ответить.
При этом 27,8% уверены, что Никол Пашинян должен покинуть пост премьер-министра, по мнению 13,9% — скорее должен, чем нет. 25,8% опрошенных считают, что Никол Пашинян должен остаться на этом посту, 12,9% заявили – скорее должен остаться. 19,6% респондентов затруднились ответить. Отметим, что опрос проводился посредством телефонных звонков жителям Армении в период с 26 по 28 мая этого года, число респондентов – 1003, ошибка выборки +/- 3%.