Հալեպում 5-րդ խմբի հայ սակրավորները ականազերծել են 2450 քառակուսի մետր ականապատ տարածք (լուսանկարներ)
Հունիսի 16-ին հումանիտար ականազերծողների, բժիշկների և նրանց անմիջական անվտանգությունն ապահովող հայ մասնագետների 73 հոգուց կազմված 5-րդ խումբը մեկնել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն։ Այս մասին հայտնում են Հումանիտար Ականազերծման և Փորձագիտական Կենտրոն ՊՈԱԿ-ից։
Հունիսի 19-ին Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Հալեպ ժամանած հինգերորդ խմբի հայ մասնագետներին և հաջողություն մաղթել նրանց։ Հանդիպմանը քննարկվել են աշխատանքային առաքելությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Image may contain: 3 people, people sitting and indoor
Հունիսի 23-ին Հալեպում տեղակայված ռուսական Հակամարտող կողմերի Հաշտեցման կենտրոնի ղեկավար կազմը և Հալեպ նահանգի անվտանգության կոմիտեի ղեկավարի տեղակալը ճանաչողական այցի ընթացքում այցելել են մարդասիրական խմբին: Այցի նպատակն էր ծանոթանալ և քննարկել խմբի հետագա գործունեությունը և համագործակցության հիմնական դրույթները:
Հունիսի 29-ին Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունում հումանիտար առաքելություն իրականացնող խմբի ներկայացուցիչ Արկադի Տոնոյանը հանդիպում է ունեցել Danish Refugee Council (DRC)-ի ղեկավար Բրենդա Ֆլորսի և նրա աշխատակազմի հետ: Հանդիպման ընթացքում DRC-ի ղեկավար կազմի հետ քննարկվել են մարդասիրական խմբի և գրասենյակի համագործակցության հնարավոր տարբերակները՝ «Ականների վտանգի իրազեկման և ականներից տուժածների աջակցության» ծրագրերի վերաբերյալ:
Image may contain: one or more people and indoor
Հունիսին Հալեպում հումանիտար առաքելություն իրականցանող 5-րդ խմբի սակրավորները ականազերծել են 2450 քառակուսի մետր ականապատ տարածք, հայտնաբերել են երեք ՎՕԳ-17 ական, ինչպես նաև՝ ինքնաշեն պայթյունավտանգ առարկաներ: Այսպիսով՝ առաքելության առաջին իսկ օրվանից ականազերծվել է 185 209 քառակուսի մետր տարածք, որից սիրիական իշխանություններին հավաստագրերով հանձնվել է 142 000 քառակուսի մետր տարածք: Հայաստանի մարդասիրական 5-րդ խմբի բժշկական խումբը համաճարակային սահմանափակումների պայմաններում բուժօգնություն է ցուցաբերել 646 տեղաբնակի: Այսպիսով՝ 2019 թվականի փետրվարից մինչև այսօր բուժօգնություն է ցուցաբերվել 13 772 հիվանդի:
Image may contain: one or more people, people standing and outdoor
Մարդասիրական խմբի մշտական տեղակայման ամբողջ տարածքում շարունակվում են ամենօրյա ախտահանման աշխատանքները: Թեև Հալեպում առկա են պանդեմիայով պայմանավորված մի շարք սահմանափակումներ և դժվարություններ՝ մարդասիրական խումբը բարձր մակարդակով շարունակում է իր առաքելությունը։

Армянские миротворцы продолжают оказывать помощь дружественному сирийскому народу в условиях пандемии и войны
16-го июня 5-я группа саперов, врачей и специалистов, обеспечивающих их непосредственную безопасность, гуманитарной миссии Армении из 73 человек прибыла в Сирийскую Арабскую Республику.
19 июня генеральный консул РА в Алеппо Армен Саркисян встретился с армянскими специалистами пятой миротворческой группы и пожелал им успехов. На встрече был обсужден ряд вопросов, касающихся работы миссии.
23 июня руководящий состав дислоцированного в Алеппо российского Центра примирения конфликтующих сторон и заместитель руководителя комитета по безопасности провинции Алеппо в ходе ознакомительного визита посетили гуманитарную группу. Целью визита было ознакомление и обсуждение дальнейшей деятельности группы и основных направлений  сотрудничества.
29 июня представитель группы, осуществляющей гуманитарную миссию в генеральном консульстве РА в Алеппо, Аркадий Тоноян встретился с руководителем Danish Refugee Council (DRC) Брендой Флорс и ее аппаратом. В ходе встречи с руководящим составом DRC были обсуждены возможные варианты сотрудничества гуманитарной группы и офиса относительно программ «Информирование об опасности и помощи пострадавшим от мин».
В июне саперы 5-й группы, осуществляющей гуманитарную миссию в Алеппо, разминировали 2450 квадратных метров заминированной территории, обнаружили три мины ВОГ-17, а также самодельные взрывоопасные предметы. Таким образом миссия разминировала 185 209 квадратных метров территории, из которых 142 000 квадратных метров были переданы сирийским властям.
Медицинская группа 5-й гуманитарной миссии Армении в условиях эпидемических ограничений оказала помощь 646 местным жителям. В целом, с февраля 2019 года по сегодняшний день медпомощь была оказана 13 772 пациентам.
На всей территории постоянной дислокации гуманитарной группы продолжаются работы по ежедневной дезинфекции. Хотя в Алеппо есть ряд ограничений и трудностей, обусловленных пандемией, гуманитарная группа на высоком уровне продолжает свою миссию.