Երևանում կայացավ «Ուժեղ Հայաստան Ռուսաստանի հետ. Հանուն նոր միության» կազմակերպության «Ի աջակցություն Ռուսաստանի» հանրահավաքը
Այսօր Երևանում` Ստեփան Շահումյանի արձանի մոտ հայրենասիրական երգերի և նվագախնբի կատարման ներքո մեկնարկեց  «Ի աջակցություն Ռուսաստանի» հանրահավաք, որը կազմակերպել են «Ուժեղ Հայաստան Ռուսաստանի հետ. Հանուն նոր միության» կազմակերպությունը:
Ինչպես նշեց «Ուժեղ Հայաստան Ռուսաստանի հետ. Հանուն նոր միության» կազմակերպության առաջնորդ, ՍԻՄ նախագահ Հայկ Բաբուխանյանը հայ և ռուս ժողովուրդները շուրջ 200 տարի միմյանց հետ պայքարում են հանուն բարեկեցիկ և հզոր ապագայի: «Երկար ժամանակ մենք մտորում էինք. Թե որն է Հայաստանի ճանապարհը արցախյան երկրորդ պատերազմի դառը պարտությունից հետո:
Սակայն այսօր մենք տեսնում ենք այդ ճանապարհը` այդ ճանապարհը Ռուսաստանի հետ դեպի պայծառ ապագա է տանում: Ասյօր մեր ապագան և մեր երեխաների անվտանգությունը ապահովում են ռուս խաղաղապահները և սահմանապահները: Մենք ինքներս ցեղասպանության ժամանակ դարձել ենք նացիզմի զոհ և այսօր պետք է պայքարենք նացիզմի դեմ: Մենք այսօր Ուկրաինայի դեմ չենք. Մենք նացիզմի դեմ ենք, մենք պաշտպանում ենք մեր ավանդույթները և մեր եկեղեցին»,- շեշտեց Բաբուխանյանը:
Իր հերթին «Ալյանս» կուսակցության նախագահ Տիգրան Ուրիխանյանը իր շնորհակալությունը հայտնեց այս ակցիայի մասնակիցներին ու նախաձեռնողներին, քանզի այն միտված է ուժեղ Հայաստան ուժեղ ընկերների հետ ունենալու գաղափարին: «Սա է այս միջոցառման գաղափարը: Մեր ռազմավարական ընկերը պետք է լինի ուժեղ, նա պետք է արդյունավետ պայքարի ֆաշիզմի դեմ: Ամուր Հայաստան և խաղաղություն»,- եզրափակեց Ուրիխանյանը:
Ինչպես իր խոսքում նշեց «Ուժեղ Հայաստան Ռուսաստանի հետ. Հանուն նոր միության» կազմակերպության անդամ Ալլա Հակոբյանը, այսօր հավաքական Արևմուտքը զենք է մատակարարում Ուկրաինային, որպեսզի ոչնչացնի Դոնբասի ժողովրդին: «Բայց ինչպես Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, մենք այս անգամ էլ կհաղթենք ֆաշիզմը: Այսօր ՌԴ-ն միայնակ Հերակլեսի պես պայքարում է նացիզմի դեմ, սակայն մենք մենք պետք է սատարենք Ռուսաստանին իր այս պայքարում, երկբևեռ աշխարհը վերականգնելու համար»,- հավաստեց Հակոբյանը:
Իր հերթին «Ալյանս» կուսակցության վարչության քարտուղար Հակոբ Հակոբյանը նշեց, որ այս հավաքի հիմնական նպատակը Ռուսաստանին աջակցություն հայտնելն է նացիզմի դեմ պայքարում, քանզի մեր ժողովուրդը ամենա շատն է տուժել ֆաշիզմից:
«Ուժեղ Հայաստան Ռուսաստանի հետ. Հանուն նոր միության» կազմակերպության անդամ Վահրամ Մկրտչյանն էլ ասաց, որ մարզեր այցերի ժամանակ շրջանների բնակչությունը հորդորում էր անհապաղ հանրաքվեի դնել Հայաստանի միութենական պետության անդամակցության հարցը: «Իսկ նրանք, ովքեր իրենց երազկոտ հայացքները հառել են դեպի Եվրոպա, պետք է հասկանան, որ Արևմուտքի քաղաքականությունը մեր ռեգիոնում Թուրքիան է իրականացնում: Եթե Ռուսաստանը Հարավային Կովկասում չլինի, բայց ես վստահ եմ, որ այդպիսի բան չի լինի, ապա այս ռեգիոնում կլինի Թուրքիան, դա պետք է բոլորը հասկանան, բայց մենք չենք թողնի, որ դա տեղի ունենա»,- հավաստեց Մկրտչյանը:
Ապա ներկաները Մհեր Արմենիայի «Հայաստան» երգի կատարման տակ քայլերթով շարժվեցին դեպի ՌԴ դեսպանատուն: Նշենք, որ ներկաները ձեռքներին բռնել էին «Z» տառը, տարբեր պոստերներ Ռուսաստանի և Հայաստանի դարավոր բարեկամության մասին գրառումներով: Հավաքի մասնակիցները ծածանում էին Սովետական Միության, Սովետական Հայաստանի, Հայաստանի ու Ռուսաստանի դրոշները:

В Ереване состоялся митинг в поддержку России, организованный движением «Сильная Армения вместе с Россией: Во имя нового союза»
Сегодня в Ереване, у памятника Степану Шаумяну, под исполнением патриотических песен и оркестра стартовал митинг в поддержку России, организованный движением «Сильная Армения вместе с Россией: Во имя нового союза».
Как отметил лидер движения «Сильная Армения вместе с Россией: во имя нового союза», председатель партии «Союз – Конституционное право» Айк Бабуханян около 200 лет армяне и русские вместе борются за благополучное и достойное будущее.
«Мы долго думали, какой путь должна избрать Армения после горького поражения во второй Арцахской войне? Но сегодня мы видим этот путь в достойное будущее – он вместе с Россией. Сегодня наше будущее и безопасность наших детей обеспечивают российские миротворцы и пограничники. Мы сами во время Геноцида стали жертвами нацизма и сегодня должны бороться с нацизмом. Мы сегодня не против Украины. Мы против нацизма, мы защищаем наши традиции и нашу Церковь», - подчеркнул Бабуханян.
В свою очередь председатель партии «Альянс» Тигран Уриханян выразил свою благодарность участникам и инициаторам этой акции, поскольку она направлена на идею создания сильной Армении с сильными друзьями. «Вот – основной посыл этой акции. Наш стратегический друг должен быть сильным и должен эффективно борться с фашизмом. Крепкая Армения и мир!» - заключил Уриханян.
Как отметила в своей речи представитель движения «Сильная Армения вместе с Россией: Во имя нового союза» Алла Акопян, сегодня коллективный Запад поставляет оружие Украине, чтобы уничтожить народ Донбасса. «Но, как и во время Второй мировой войны, мы и на этот раз победим фашизм. Сегодня Россия, как одинокий Геракл, борется с нацизмом, но мы должны поддержать Россию в ее борьбе за восстановление биполярного мира», - заверила Акопян.
В свою очередь, секретарь правления партии «Альянс» Акоп Акопян отметил, что основная цель этой акции – выразить солидарность России в борьбе с нацизмом, поскольку наш народ больше всего пострадал от фашизма.
Представитель движения «Сильная Армения вместе с Россией: во имя нового союза» Ваграм Мкртчян же заявил, что во время визитов в области население районов призывает их немедленно вынести на референдум вопрос о членстве Армении в составе Союза Россия-Беларусь. «А те, кто устремил свои мечтательные взгляды в строну Европы, должны понять, что политику Запада в нашем регионе осуществляет Турция. Если России не будет на Южном Кавказе, но я уверен, что этого не произойдет, то в этом регионе будет Турция, это должны понять все, но мы не разрешим, чтобы это произошло», - заверил Мкртчян.
Затем участники акции под звуки песни «Айастан» Мгера Армения шествием двинулись к посольству России в РА.
Отметим, что присутствующие держали в руках буквы «Z», постеры с лозангами о многовековой армяно-российской дружбе. Участники акции держали в руках флаги Советского Союза, Советской Армении, Армении и России.