ԵՊՀ-ում մրցանակներ հանձնվեցին երիտասարդ գիտնականի լավագույն հոդվածի և լավագույն ուսանողական գիտական աշխատանքի մրցույթների հաղթողներին
2023թ. սեպտեմբերի 1-ին Գիտելիքի օրվա և նոր ուսումնական տարվա սկզբի առիթով Պալյանների անվան սրահում տեղի ունեցած հանդիսության շրջանակներում արժեքավոր մրցանակներ հանձնվեցին «Հայ-ռուսական ռազմավարական դաշինք. պատմություն, արդի վիճակը և տեսանելի հեռանկարներ» խորագրով այս տարվա գարնանն անցած երիտասարդ գիտնականի լավագույն հոդվածի և ուսանողական գիտական լավագույն աշխատանքի մրցույթների հաղթողներին և մրցանակակիրներին: Մրցանակները հանձնեցին ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկան Տիգրան Եփրեմյանը և ֆակուլտետի Ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոնի գիտական ղեկավար, պրոֆեսոր Գեղամ Պետրոսյանը: Պարգևատրվածները ստացան շարժական համակարգիչներ, բջջային հեռախոսներ և անլար ականջակալներ: Մրցանակներ ստացան թվով 19 երիտասարդ գիտնականներ և ուսանողներ Հայաստանի տարբեր բուհերից: Այս մրցույթները հայտարարվել էին 2023թ. մարտ ամսին ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի Ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոնի և ԵՊՀ-ի հետ համաձայնագրի հիման վրա համագործակցող Մոսկվայի Հաղորդակցություների զարգացման ազգային հետազոտական ինստիտուտի կողմից:
Մրցույթին մասնակցել են Երևանի պետական համալսարանի, Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի, ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի և ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի երիտասարդ գիտնականներ:
Մյուս մրցույթին մասնակցել էին ԵՊՀ-ի, Շիրակի պետական համալսարանի, Մոսկվայի պետական համալսարանի երևանյան մասնաճյուղի և ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ուսանողներ:
Երիտասարդ գիտնականների մրցույթում հաղթած և առաջին մրցանակի արժանացած ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի երիտասարդ դասախոս, համալսարանական գրադարանի տնօրեն Վլադիմիր Պողոսյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ նա հուզված է հաղթողի մրցանակը ստանալու համար և կարծում է, որ սա մի լավ հնարավորություն էր լրացուցիչ խորանալու հայ-ռուսական հարաբերությունների գիտական ուսումնասիրության մեջ: Նա նաև իր ուրախությունը հայտնեց Հաղորդակցությունների զարգացման ազգային հետազոտական ինստիտուտի կողմից ամռանը հայտարարված երիտասարդ գիտնականի շարժունակության ծրագրի համար մրցույթում հաղթելու կապակցությամբ և ակնկալում է, որ Մոսկվայի ակադեմիական ինստիտուտներում և գիտահետազոտական կենտրոններում 3 շաբաթ ժամկետով ստաժորության ընթացքում կկարողանա լուրջ խորհրդատվություններ ստանալ իր թեկնածուական դիսերտացիան պատշաճ մակարդակով ավարտելու համար:
Ուսանողական մրցույթում հաղթած ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի մագիստրատուրայի երկրորդ տարվա ուսանող Գագիկ Եկմալյանն, իր հերթին, շնորհակալություն հայտնեց իր աշխատանքը բարձր գնահատելու համար և, մասնավորապես, նշեց, որ հայ-ռուսական հարաբերությունների պատմության ու ներկայի լավ իմացությունը շատ պետք կգա ապագա մասնագիտական հաջող գործունեության ընթացքում:
Երկրորդ մրցանակի արժանացած, նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրայի երկրորդ տարվա ուսանողուհի Մարինե Մարգարյանի կարծիքով, եթե աշխատանքը նախապատրաստելու համար ավելի երկար ժամանակ տրվեր, այն կարող էր ավելի ուժեղ լինել: Նրա կարծիքով, Ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոնի այս նախաձեռնությունը շատ լավ հնարավորություն է ներգրավվելու ԵՊՀ ուսանողական գիտական կյանքում:
Երրորդ մրցանակին արժանացած, այժմ արդեն ԵՊՀ շրջանավարտ Էլիզա Դանիելյանը, մասնավորապես, շեշտեց, որ ստացված գիտելիքները շատ կարևոր են լինելու ապագա աշխատանքում: «Մենք պետք է պատրաստ լինենք մեր երկրի հասարակական քաղաքական կյանքում որևէ պատասխանատու դերակատարության համար ունենալ բավարար և պատշաճ գիտելիքներ»,- ասաց նա:
ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի Ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոնն այս ուսումնական տարում ևս հայտարարելու է մրցույթներ լավագույն գիտահետազոտական աշխատանքի համար և դրանք առնչելու է 2024թ. մայիսին նախատեսված արդեն երկրորդ միջազգային գիտաժողովին, որը կանցնի ԵՊՀ-ում:

1-го сентября 2023г. в рамках торжества, посвященного Дню знания и началу нового учебного года в актовом зале им. Пальянов вручены ценные призы победителям и дипломантам конкурса на лучшую статью молодого ученого и на лучшую студенческую работу на тему “Армяно-российский стратегический союз: история, современное состояние и видимые перспективы”. Призы вручили декан факультета международных отношений ЕГУ Тигран Епремян и научный руководитель Центра российских исследований факультета, профессор Гегам Петросян. Награжденные получили портативные компютеры, мобильные телефоны и беспроводные наушники. Призы получили всего 19 молодых ученых и студентов из разных вузов Армении.
Эти конкурсы были объявлены в марте 2023г. Центром российских исследований факультета международных отношений ЕГУ и московским Национальным исследовательским институтом развития коммуникаций, сотрудничающим с ЕГУ на основе соглашения.
В конкурсе участвовали молодые ученые из Ереванского государственного университета, Армянского государственного педагогического университета, Национального университета строительства и архитектуры Армении и Иджеванского филиала ЕГУ.
В другом конкурсе участвовали студенты ЕГУ, Ширакского государственного университета, ереванского филиала Московского государственного университета и Иджеванского филиала ЕГУ.
Победивший в конкурсе молодых ученых и получивший первую премию преподаватель Иджеванского филиала ЕГУ, директор университетской библиотеки Владимир Погосян в беседе с нами сказал, что взволнован получением приза победителя и думает, что это была хорошей возможностью для дополнительного углубления в научное исследование армяно-российских отношений. Он также выразил свою радость по поводу победы на конкурсе мобильности молодого ученого, объявленного Национальным исследовательским институтом развития коммуникаций и надеется, что в ходе стажировки в московских академических институтах и научно-исследовательских центрах в течение трех недель сможет получить консультации для качественного завершения своей кандидатской диссертации.
Победивший в студенческом конкурсе и удостоенный первой премии студент второго года магистратуры факультета международных отношений ЕГУ Гагик Екмалян, в свою очередь, поблагодарил за высокую оценку своей работы, и, в частности, отметил, что хорошее знание истории и настоящего армяно-российских отношений должно пригодится во время успешной будущей профессиональной деятельности.
По мнению удостоенной второй премии студентки второго года обучения того же факультета Марине Маргарян, если бы для подготовки работы было бы дано больше времени, то работа могла бы быть более сильной. По ее мнению, эта инициатива Центра российских исследований является очень хорошей возможностью для участия в студенческой научной жизни нашей страны.
Получившая третью премию, сейчас уже выпускница ЕГУ Элиза Даниелян, в частности отметила, что полученные знания очень пригодятся в будущей работе. «Мы должны быть готовы иметь достаточные и должные знания для ответственного участия в общественно-политической жизни Армении»,- сказала она.
Центр российских исследований факультета международных отношений в этом учебном году также объявит конкурсы на лучшую научно-исследовательскую работу и приурочит их к запланированному в мае 2024г. теперь уже второй международной конференции, которая также пройдет в ЕГУ.