Բացահայտվել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ խարդախությամբ քաղաքացիներից գումարներ հափշտակած հանցավոր խումբ. ԱԱԾ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տեղեկատվական անվտանգության և կառավարական կապի գլխավոր վարչության աշխատակիցների կողմից  իրականացված օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Բ. Բ-ն և Դ. Ա-ն, տարբեր անձանցից խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ հափշտակելու հանցավոր մտադրությամբ միավորվելով և ստեղծելով կայուն կազմակերպված խումբ, գործելով դրա կազմում, կատարել են դերերի բաշխում, հանցավոր արդյունքին հասնելու և հանցանքն առանց խոչընդոտների կատարելու համար վարձել են համակարգչային բնագավառի մասնագետ և «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում տեղադրել գովազդ, որ «Արագ աջակցություն» անվանումով կազմակերպությունը ֆինանսական խնդիրներ ունեցողներին շտապ կարգով՝ ընդամենը 10 րոպեում, առանց երաշխավորի, առանց վարկային պատմության՝ տրամադրում է մինչև 4 միլիոն ՀՀ դրամ վարկ:
Նման եղանակով կազմակերպված խմբի անդամները տասնյակ անձանց ուղղորդել են մուտք գործել «ajakic.com» կայք, որտեղ վերջիններս լրացրել են վարկ ստանալու վերաբերյալ առցանց հայտ: Հայտ ներկայացրած անձանց հետ հեռախոսային կապ է հաստատել կազմակերպված խմբի անդամներից Բ. Բ-ն` մտացածին անուններով ներկայանալով որպես վարկային կազմակերպության աշխատակից, վարկ ստանալու ցանկություն հայտնած անձանց մոլորեցնելու, նրանց գիտակցության և կամքի վրա ներազդելու նպատակով կեղծ հավաստիացումներ է տվել, թե իբր վարկի գումարը հաստատվել է, և առաջիկա 20 րոպեների ընթացքում վարկը ստանալու համար հայտատուներից պահանջել է 094-60-58-68, 077-13-73-62 բջջային հեռախոսահամարներով «Թել Սել» վճարահաշվարկային համակարգում նախապես բացված հաշիվներին փոխանցել վարկի մարման առաջին ամսվա գումարի չափով կանխավճար: Նշված եղանակով ստանալով պահանջված գումարները՝ վերջիններս մեկ տասնյակից ավելի անձանցից 2021 թվականի հուլիս-սեպտեմբեր ամիսներին ընդհանուր առմամբ խարդախությամբ հափշտակել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 3.939.800 ՀՀ դրամ գումար և տիրացել դրան, որն էլ «Թել Սել» վճարահաշվարկային համակարգից տարբեր օրերի կանխիկացրել է կազմակերպված խմբի անդամներից մեկը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի քննության սկզբնական փուլում կազմակերպված խմբի կազմում առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու կասկածանքով հիշյալ անձինք ձերբակալվել են, նրանց կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան:
Քրեական վարույթի ներկա փուլում օպերատիվ-հետախուզական և քրեադատավարական տվյալների վերլուծության, համադրման ու գնահատման արդյունքներով իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական ու այլ դատավարական գործողություններ՝ հայտնաբերված հանցավոր համագործակցության դրսևորման բոլոր հնարավոր եղանակները, առանձին դրվագները, ինչպես նաև տուժողների ամբողջական շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կոչ է անում բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր տուժել են նշված կազմակերպված խմբի նույնաբնույթ այլ գործողություններից, դիմել իրավապահ մարմիններին և հորդորում խոցելի վիճակում հայտնվելուց զերծ մնալու համար օգտվել միայն արդեն ստուգված կամ ստուգելի համակարգերից:

Раскрыта преступная группа, занимающаяся мошенничеством: СНБ (видео)
Раскрыта преступная группа, похитившая деньги в особо крупных размерах путем мошенничества с использованием информационных технологий. В результате комплексных оперативно-розыскных мероприятий, проведенных сотрудниками Главного управления информационной безопасности и правительственной связи Службы национальной безопасности РА, выяснилось, что Б. Б. и Д. А. с преступным намерением хищения денег в особо крупных размерах путем мошенничества создали стабильно организованную группу и, действуя в ее составе, осуществили распределение ролей для достижения преступного результата, наняли специалиста в компьютерной сфере и разместили в социальной сети «Фейсбук» рекламу о том, что организация под названием «Быстрое содействие» в срочном порядке, всего за 10 минут, без поручителя выдает денежные кредиты до 4 млн драмов.
Члены преступной группы таким образом направили десятки лиц в сайт «ajakic.com» с целью заполнения анкет для получения кредита. С этими лицами на связь выходил некий Б.Б. из данной преступной группировки, представляясь в качестве сотрудника кредитной организации. С целью введения данных граждан в заблуждение, влияя на их сознание и волю, Б.Б. утверждал, что в течение ближайших 20 минут их кредит будет оформлен, но для этого данные граждане посредством аппаратов «Телсел» должны перечислить предоплату в размере суммы первого месяца погашения кредита по телефонам 094-60-58-68, 077-13-73-62.
Таким образом члены преступной группировки обманным путем в июле-сентябре 2021 года, в целом похитили сумму в особо крупных размерах - около 3.939.800 драмов РА, которые впоследствии были обналичены посредством тех же аппаратов «Телсел». По подозрению в хищении в особо крупных размерах в рамках возбужденного в следственном департаменте СНБ РА уголовного дела, указанные лица были задержаны, ходатайства об их аресте были представлены в суд.
На данном этапе уголовного производства по результатам анализа, сопоставления и оценки оперативно-розыскных и уголовно-процессуальных данных осуществляются необходимые следственные и другие процессуальные действия для выяснения всех возможных способов, отдельных эпизодов выявленного преступного сотрудничества, а также полного круга потерпевших. Служба национальной безопасности Армении призывает всех тех граждан, которые пострадали от подобных действий данной организованной группы, обратиться в правоохранительные органы. СНБ также призывает граждан пользоваться только проверенными системами кредитования.