«Ազատություն հայ ռազմագերիներին». ակցիա ԱԺ-ի և դեսպանատների դիմաց
Ազգային ժողովի դիմաց այսօր՝ ապրիլի 30-ին, «Ազատություն հայ ռազմագերիներին» նախաձեռնությունն անցկացրեց ակցիա, որին հետեւց ավտոերթ դեպի ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարերկրյա պետությունների դեսպանատներ:
Ակցիային մասնակցելու համար այստեղ են ժամանել Հայաստանի տարբեր մարզերից, մասնավորապես, Շիրակի մարզից գերեվարվածների հարազատները, ծնողները:
«Նախաձեռնության առաջին ակցիան տեղի է ունեցել ապրիլի 15-ին, երբ աշխարհի 15 երկրներում գերիների վերադարձի պահանջով ակցիաներ են տեղի ունեցել», - ԶԼՄ-ների հետ զրույցում հայտարարել է նախաձեռնության կազմակերպիչներից Սեդա Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ սյս նախաձեռնությունը մեկնարկել է Սփյուռքում, որտեղ մի քանի համայնքներում արդեն ամիսներ շարունակ բողոքի ակցիաներ են իրականացնում իրենց կառավարությունների կամ Ադրբեջանի դեսպանատների մոտ:
«Առաջին ակցիան տեղի է ունեցել ապրիլի 15-ին, որին մասնակցել են աշխարհի շուրջ 15 քաղաքներ: Այսօր արդեն 15 երկրների 30-ից ավելի քաղաքներ են մասնակցում ակցիային: Դրանց շարքում են հետեւյալ քաղաքները՝ Բեռլին, Ժնեւ, Մոսկվա, բրյուսել, լոնդոն, Լոս Անջելես, Նյու Յորք, Հռոմ, Երեւան, քաղաքներ Խորվաթիայից, Իսրայելից, Չեխիայից», - ասել է Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով, ակցիային միանում են ոչ միայն հայկական համայնքները, այլ միջազգային իրավապաշտպաններ ու ակտիվիստներ: Այնուհետև նա ընթերցեց իրենց կազմած հայտարարության տեքստը հայերեն եւ անգլերեն:
Ակցիային մասնակից Ադրբեջանում բռնի ուժով պահվող հայ գերների հարազատները մեկ խնդիր են դնում. «Մենք միայն ուզում ենք, որ մեր երեխեքը ողջ առողջ վերադառնան»: «Այո, տեսաուղերձ եղավ, կապ ունեցանք իրենց հետ, տեսանք, որ ողջ են, բայց թե ինչ պայմաններում են, մենք չգիտենք: Մենք միայն ուզում ենք, որ մեր երեխեքը ողջ առողջ վերադառնան», - ԶԼՄ-ների հետ զրույցում ասել է գերիների հարազատներից մեկը:
Այնուհետև ակցիայի մասնակիցները ավտոերթով շարժվեցին դեպի Հայաստանում մի շարք երկրների դեսպանատներ, որտեղ ընթերցեցին իրենց հայտարարությունը՝ պահաջելով գործական քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանից հայ ռազմագերիներին հնարավորինս շուտ վերադարձնելու համար:

"Свобода армянским военнопленным": акция перед зданием НС и посольствами
Сегодня - 30 апреля, перед зданием Национального Собрания Армении состоялась акция инициативы «Свободу армянским военнопленным», после чего участники акции автопробегом двинулись к зданиям аккредитованных в РА посольств.
В акции приняли участие родные и родители пленных из разных областей Армении, в частности, Ширакской области.
"Первая акция инициативы состоялась 15 апреля, когда в 15 странах мира прошли акции с требованием возвращения пленных",- заявила в беседе со СМИ одна из организаторов акции Седа Григорян, добавив, что эта инициатива стартовала в Диаспоре, где в нескольких общинах уже несколько месяцев проходят акции протеста у зданий посольств Азербайджана.
«Первая акция прошла 15 апреля, в которой приняли участие около 15 городов мира. Сегодня в акции принимают участие более 30 городов из 15 стран. Среди них - Берлин, Женева, Москва, Брюссель, Лондон, Лос-Анджелес, Нью - Йорк, Рим, Ереван, города из Хорватии, Израиля, Чехии», - сказала Григорян.
По ее словам, к акции присоединяются не только армянские общины, но и международные правозащитники и активисты. Затем она зачитала текст заявления инициативы на армянском и английском языках.
Родственники пленных ставят одну задачу: «Мы хотим, чтобы наши дети вернулись здоровыми».
«Да, было видеообщение, мы связались с ними, увидели, что они живы, но в каких условиях они находятся, мы не знаем. Мы только хотим, чтобы наши дети вернулись здоровыми»,- сказал в беседе со СМИ один из родственников пленных.
Затем участники акции автопробегом двинулись к посольствам ряда стран, где зачитали свое заявление, требуя предпринять практические шаги для скорейшего возвращения армянских военнопленных из Азербайджана.