Այսօր որոշ երկրներ փորձում են էժանագին գործիքներով փոխել Հայաստանի հնագույն պատմությունը․ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան
Փետրվարի 14-ին Ռուսաստանում ՀՀ դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանը Սանկտ Պետերբուրգում՝ Էրմիտաժում, մասնակցել է Ուրարտու պետության հնագույն քաղաք Էրեբունու անկյան հանդիսավոր բացմանը, հայտնում են Ռուսաստանում ՀՀ դեսպանության մամուլի ծառայությունից։
Բարձր գնահատելով ցուցադրության կարևորությունը՝ դեսպան Հարությունյանը նշել է, որ ներկայացված նմուշները հնարավորություն են տալիս ավելին իմանալ Հայաստանի հնագույն պատմության՝ որպես մարդկության զարգացման բնօրրաններից մեկի մասին․
«Այսօր կարելի է հաշված րոպեների ընթացքում խեղաթյուրել ժողովուրդների պատմությունը, որը կերտվել է արյունով և մարդկային սխրանքներով։ Սա վերաբերում է նաև Հայաստանի իրական հնագույն պատմությանը, որն այսօր որոշ երկրներ փորձում են փոխել էժանագին գործիքներով՝ ստորադասելով իրենց շահերին», - հավելել է դեսպանը։
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև միջմշակութային երկխոսության զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Պետական Էրմիտաժի տնօրեն Միխայիլ Պիոտրովսկին ՀՀ դեսպանի կողմից պարգևատրվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության մեդալով:

В Государственном Эрмитаже Санкт-Петербурга открылась выставка "Уголок Эребуни в Эрмитаже". Об этом сообщает посольство Армении в России.
Отмечается, что выставку открыли посол Армении в РФ Вагаршак Арутюнян и директор Эрмитажа Михаил Пиотровский. Мероприятие организовано в рамках сотрудничества Эрмитажа и историко-археологического музея-заповедника "Эребуни".
Арутюнян отметил, что представленные на выставке экспонаты дают возможность лучше и больше узнать о древней истории Армении как одной из колыбелей развития человечества.
"Сегодня можно за считанные минуты исказить историю народов, созданную кровью и человеческими подвигами. Это относится и к древней истории Армении, которую сегодня некоторые страны пытаются изменить, прибегая к дешевым инструментам, подчиняя их своим интересам", - заявил Арутюнян.
За значительный вклад в развитие межкультурного диалога между Арменией и Россией директор Государственного Эрмитажа Михаил Пиотровский был награжден медалью министерства образования, науки, культуры и спорта Армении. Награду ему вручил посол Вагаршак Арутюнян.