Արմեն Սարգսյանը կմասնակցի Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Շվեյցարիայի Համադաշնություն: Այս մասին InfoPort.am-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի հիմնադիր և նախագահ Կլաուս Շվաբի հրավերով նախագահ Սարգսյանը կմասնակցի Դավոսի ֆորումի 50-րդ ամենամյա հանդիպմանը:
«Դուք եղել եք Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի էներգետիկ անվտանգության հարցերով գլոբալ օրակարգի խորհրդի առաջին նախագահը։ Ֆորումը ակնկալում է լսել Ձեր տեսլականը չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխության, նոր քվանտային տեխնոլոգիաների, քվանտային քաղաքականության և ժամանակակից աշխարհի զարգացման ուղղությունների ու միտումների վերաբերյալ»,-նախագահ Արմեն Սարգսյանին ուղղված նամակում, մասնավորապես, նշել էր Կլաուս Շվաբը:
Հունվարի 20-24-ը շվեյցարական Դավոսում կայանալիք Համաշխարհային տնտեսական ֆորումն այս տարի անցկացվելու է «Շահագրգիռ կողմերը՝ հանուն աշխարհի համախմբման և կայունության» խորագրի ներքո: Տարբեր երկրներից ժամանած շուրջ 700 բանախոսներն ու ավելի քան 3000 մասնակիցները քննարկելու են տնտեսության, տեխնոլոգիաների, էկոլոգիայի, արդյունաբերության ոլորտներին առնչվող հարցեր:
Հիմնադրման 50 տարիների ընթացքում Դավոսի ամենամյա հանդիպումը դարձել է աշխարհի ամենաազդեցիկ բարձր մակարդակի հավաքներից մեկը, որն ամեն տարի համախմբում է պետությունների, կառավարությունների, միջազգային կազմակերպությունների, գործարար հանրության ներկայացուցիչներին ու հեղինակավոր փորձագետներին` քննարկելու գլոբալ, տարածաշրջանային և արդյունաբերական օրակարգերը, լուծումներ առաջարկելու առկա խնդիրների ու մարտահրավերների վերաբերյալ:
Ֆորումի այս տարվա բանախոսների թվում են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, Եվրոպական կենտրոնական բանկի նախագահ Քրիստին Լագարդը, կլիմայի և բնապահպանական հարցերով ակտիվիստ Գրետա Թունբերգը և այլոք:
Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը որպես բանախոս Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովում կխոսի աշխարհում տեղի ունեցող սրընթաց զարգացումների, համաշխարհային ռիսկերի, նոր քվանտային տեխնոլոգիաների ու համակարգերի, քաղաքականության քվանտային վարքագծի, ժամանակակից աշխարհի զարգացման ուղղությունների ու միտումների մասին:
Հայաստանի նախագահի հետ որպես բանախոս հանդես կգա տնտեսագիտության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, Կոլումբիայի համալսարանի պրոֆեսոր Ժոզեֆ Ստիգլիցը:
Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում նախագահ Սարգսյանը Դավոսում հանդիպումներ կունենա համաժողովի մասնակից մի շարք պետությունների, կառավարությունների ղեկավարների, գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների հետ:

По приглашению основателя и президента Всемирного экономического форума Клауса Шваба президент Армении Армен Саргсян примет участие в 50-й ежегодной встрече Давосского форума.
"Вы были первым председателем совета глобальной повестки по вопросам энергетической безопасности Всемирного экономического форума. Форум ожидает услышать ваше видение четвертой промышленной революции, новых квантовых технологий, квантовой политики и направлений и тенденций развития современного мира", - в письме президенту Армену Саркисяну, в частности, отметил Клаус Шваб.
Всемирный экономический форум, который состоится 20-24 января в швейцарском Давосе, пройдет под девизом «Заинтересованные стороны во имя сплочения и стабильности мира».
За 50 лет своего основания Давоский форум стал одной из самых влиятельных встреч высокого уровня в мире, которая ежегодно объединяет представителей государств, правительств, международных организаций, бизнес-сообщества и авторитетных экспертов для обсуждения глобальных, региональных и промышленных повесток, предложений по решению существующих проблем и вызовов.
Среди докладчиков форума в этом году - президент США Дональд Трамп, канцлер Германии Ангела Меркель, председатель Европейского центрального банка Кристин Лагард, активист по климату и экологическим вопросам Грета Тунберг и другие.
Президент Армении Армен Саркисян в качестве рецензента на Всемирном экономическом форуме в Давосе будет говорить о происходящих в мире стремительных развитиях, мировых рисках, новых квантовых технологиях и системах, квантовом поведении политики, направлениях и тенденциях развития современного мира.
С президентом Армении в качестве докладчика выступит лауреат Нобелевской премии по экономике, профессор Колумбийского университета Жозеф Стиглиц.
В рамках Всемирного экономического форума президент Саргсян в Давосе встретится с главами ряда государств, правительств, представителями деловых кругов.