Արցախում հաջողելուց հետո Էրդողանը փոխում է Կիպրոսի հետ կապված միջազգային ստատուս-քվոն
Թուրքական ներխուժման 47-րդ տարվա կապակցությամբ Հյուսիսային Կիպրոսի ինքնահռչակ թուրքական հանրապետություն(ՀԿԹՀ) այցի ընթացքում Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի մի շարք հայտարարություններ միջազգային հանրության բուռն արձագանքին են արժանացել։ Էրդողանի հասցեին տարբեր մակարդակում քննադատություններ են հնչեցրել Կիպրոսը, Հունաստանը, ԵՄ-ն, ԱՄՆ-ն, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Ռուսաստանը, Իսրայելը և այլն։ Այս մասին գրում է արևելագետ Արմեն Պետրոսյանը:
"Որքան էլ պարադոքսալ կարող է թվալ, բայց Թուրքիայի դեմ նման դեմարշը որոշ իրողություններով զուգահեռներ ունի արցախյան հիմնախնդրի հետ։
Մասնավորապես՝
1. Արցախյան հակամարտության շրջանակներում զգալիորեն հաջողելուց հետո Անկարան փորձում է փոխել կիպրոսյան հիմնախնդրի հետ կապված միջազգային ստատուս-քվոն՝ նպատակային քաղաքականություն վարելով հիմնախնդրի կարգավորման սկզբունքի փոփոխության ուղղությամբ՝ «երկու համայնքների հավասար իրավունքներով դաշնությունից» դեպի «երկու պետություն երկու ժողովրդի համար» բանաձևը։
Միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների տեսանկյունից պետությունների տարածքային ամբողջականության սկզբունքը ստորադավում է ազգերի ազատ ինքնորոշման սկզբունքի նկատմամբ՝ ի տարբերություն արցախյան հիմնախնդրում Թուրքիայի ունեցած դիրքորոշման։
2. Կիպրոսյան հիմնախնդրի հետ կապված Թուրքիայի քաղաքականության սկզբունքային փոփոխությունն արձանագրվում է արցախյան 44-օրյա պատերազմում ադրբեջանա-թուրքական տանդեմի հաղթանակից հետո, երբ և՛ Բաքուն, և՛ Անկարան՝ և միայն նրանք հայտարարում են, թե արցախյան հակամարտությունը հանգուցալուծվել է։ Այսինքն՝ այն ինչ անթույլատրելի էր արցախահայության համար, կարելի է Հյուսիսային Կիպրոսի թուրք բնակչությանը։ Եթե Արցախում Ադրբեջանն ու Թուրքիան պետությունների տարածքային ամբողջականության սկզբունքի շեշտադրմամբ պայքարում էին հայկական «օկուպացիայի» դեմ, ապա Կիպրոսում արդեն ազգերի ազատ ինքնորոշման սկզբունքի կիրառմամբ Անկարան փորձում է լեգիտիմացնել կղզու հյուսիսիային հատվածի սեփական օկուպացիան։
3. Այս գործընթացում Թուրքիան փորձում է ապահովել առավելագույն միջազգային աջակցություն, որն էլ ստանում է բացառապես Ադրբեջանի կողմից՝ Արցախում Բաքվին ցուցաբերած վճռորոշ օժանդակության դիմաց։ Պատմության ընթացքում առաջին անգամ Կիպրոսի թուրքական հատվածում տեղի ունեցած միջոցառումներին մասնակցել է նաև Ադրբեջանից ժամանած խորհրդարանական պատվիրակություն։ Իսկ Էրդողանն իր բազմաթիվ խնդրահարույց հայտարարություններից մեկում շեշտել է, որ Ի. Ալիևի հետ ակտիվորեն քննարկվում է Ադրբեջանի կողմից Կիպրոսի ինքնահռչակ թուրքական հանրապետության ճանաչման հնարավորությունը։ Սահմանվել է նաև թյուրքական նոր մերձեցման կարգախոսը՝ «Մեկ ժողովուրդ, երեք պետություն» բավականաչափ հնչեղ ձևակերպմամբ։
4. Թուրքիայի արտոնմամբ՝ ՀԿԹՀ ղեկավարության կողմից խախտվել է ՄԱԿ ԱԽ-ի 1984թ. 550 բանաձևը՝ ժամանակի կիպրական ամենահայտնի զբոսավայրերից մեկի՝ Վարոշայի շրջանի չեզոք կարգավիճակի փոփոխության շարունակական քաղաքականության իրականացմամբ։
Վերոնշյալը նաև դիվանագիտության դաշտում գործունեության լայն դաշտ է բացում Հայաստանի համար առնվազն հետևյալ ուղղություններում՝
1. Թուրք-ադրբեջանական երկակի ստանդարտների շեշտադրմամբ՝ առավել ակտիվացնել արցախյան հիմնախնդրի չկարգավորված լինելու և արցախահայության ազատ ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանության կարևորությունը՝ նման կերպ նաև որոշակի խնդիրներ առաջացնելով Անկարա-Բաքու հարաբերություններում։
2. Օգտվելով Թուրքիայի դեմ ձևավորված միջազգային լայն համախոհության իրողությունից՝ պարբերաբար ընդգծել Թուրքիայի ապակառուցողական և գործող միջազգային իրավակարգին մշտապես սպառնացող քաղաքականության շարունակակնության մասին, որը հետևանք է այդ երկրում իշխող վարչակարգի անպապատժելիության և նրա քայլերը զսպելու հարցում անհետևողական քաղաքականության բացակայության",- գրել է փորձագետը։

Ереван может использовать негативную реакцию международного сообщества в отношении Турции по Кипрскому вопросу в лоббировании карабахской проблемы: эксперт
В связи с 47-летием вторжения Турции в самопровозглашенную Турецкую Республику Северного Кипра ряд заявлений президента Эрдогана вызвали бурную реакцию международного сообщества. Критику в адрес Эрдогана на разных уровнях озвучили Кипр, Греция, ЕС, США, Великобритания, Франция, Россия, Израиль и др. Об этом пишет востоковед Армен Петросян.
«Как бы парадоксально это ни казалось, но подобный демарш против Турции имеет некоторые параллели с арцахским вопросом. В частности,
1. После ощутимого успеха в военной операции против Арцаха Анкара пытается изменить международный статус-кво вокруг кипрского вопроса, проводя целевую политику по трансформации принципа урегулирования проблемы – формулы «от Федерации с равными правами двух общин к двум государствам для двух народов». С точки зрения основополагающих принципов международного права принцип территориальной целостности государств подчиняется принципу свободного самоопределения наций.
2. Принципиальное изменение политики Турции по кипрской проблеме фиксируется после победы азербайджано-турецкого тандема в 44-дневной Арцахской войне, когда и Баку, и Анкара заявляют, что карабахский конфликт решен. То есть, то, что было недопустимо для Турции и Азербайджана касательно армян Арцаха, приемлемо для турецкого населения Северного Кипра. Если в Арцахе Азербайджан и Турция акцентировали внимание на принципе территориальной целостности государств, боролись против «армянской оккупации», то на Кипре принцип самоопределения наций Анкара пытается применить в свою пользу, легитимировав собственную оккупацию северной части острова.
3. В этом процессе Турция пытается обеспечить максимальное международное содействие, которое, однако, получает исключительно от Азербайджана в обмен на решающую помощь Анкары Баку в вопросе Арцаха. Впервые в истории в мероприятиях в турецкой части Кипра участвовала также парламентская делегация из Азербайджана. А Эрдоган в одном из своих заявлений подчеркнул, что с Алиевым активно обсуждается возможность признания Азербайджаном самопровозглашенной Турецкой Республики Кипра. Был также установлен лозунг нового тюркского сближения с достаточно звучной формулировкой «один народ, три государства».
4. По указке Турции, руководство АР нарушило решение СБ ООН от 1984 года - резолюцию 550, изменив нейтральный статус одного из самых известных кипрских курортов того времени - Варошского района.
Вышеперечисленное открывает для Армении широкое поле для деятельности на дипломатическом поле, как минимум, в следующих направлениях:
1. Акцентируя внимание на двойных турецко-азербайджанских стандартах, Ереван может еще более активизировать вопрос неурегулированности Арцахской проблемы и защиты права армян Арцаха на самоопределение, тем самым создавая определенные проблемы в отношениях Анкары и Баку.
2. Пользуясь фактом негативного отношения широкого международного сообщества по кипрскому вопросу в отношении Турции, постоянно поднимать тему проводимой Анкарой деструктивной, угрожающей международному правопорядку политики, что является следствием безнаказанности правящего в Турции режима и отсутствия последовательной международной реакции на его деструктивные шаги»,- написал эксперт.