Արամ Ա-ն հանդիպել է Հռոմի պապի հետ
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն հանդիպել է Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի հետ Վատիկանում, տեղեկացրել է vaticannews.va-ն։
Հանդիպումը տեւել է 30 րոպե, նրանք առանձնազրույց են ունեցել, իսկ հետո ներկայացրել են հայկական պատվիրակությանը։ Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ քրիստոնեական միասնության աջակցման գծով Պապական խորհրդի ղեկավար, կարդինալ Կուրտ Կոխը։
Կաթողիկոսին ուղեկցում էին կաթողիկոսության Միջին Արեւելքում քրիստոնեություն-իսլամ միջեկեղեցական հարաբերությունների բաժնի վարիչ, վարդապետ Սարգիս Աբրահամյանը եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների եւ Կատարի թեմի առաջնորդ, եպիսկոպոս Մեսրոպ Սարգսյանը։
Նշենք, որ Արամ Ա-ի այցը Վատիկան մեկնարկել է հունիսի 11-ին։ Նա հրավիրվել է դասախոսություն կարդալու «Կրոնի դերը աշխարհաքաղաքականությունում» թեմայով։
Վատիկան կատարած այցի ընթացքում Արամ Ա-ն կհանդիպի նաեւ Վատիկանի պետական քարտուղարի, միջեկեղեցական կապերի եւ արեւելյան կաթոլիկ եկեղեցիների բաժինների ղեկավարների հետ։

Католикос Арам I встретился с папой Римским
Католикос Великого Дома Киликийского Арам I встретился с папой Римским Франциском в Ватикане, сообщает vaticannews.va
Встреча продлилась 30 минут, в ходе которых они провели беседу тет-а-тет, а после представили армянскую делегацию. На встрече также присутствовал глава Папского совета по содействию христианскому единству кардинал Курт Кох.
Католикоса сопровождал заведующий отделом Католикосата по межцерковным и отношениям христианство-ислам на Среднем Востоке архимандрит Саркис Абрамян и предстоятель епархии Объединенных Арабских Эмиратов и Катара епископ Месроп Саркисян.
Отметим, что визит Католикоса Арама I в Ватикан стартовал 11 июня. Он приглашен для прочтения лекции на тему «Роль религии в геополитике».
В ходе визита в Ватикан Арам I встретится также с государственным секретарем Ватикана, главами отделов межцерковных связей и восточных католических церквей.