ԱՄՆ կառավարությունը տրամադրել է ավելի քան 5 միլիոն դոլար՝ Արցախում ռազմական գործողություններից տուժածներին աջակցելու համար
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության վաշինգտոնյան գրասենյակի փոխտնօրեն Ալեքսանդր Սոկոլովսկին Արմավիրի մարզի Մեծամոր քաղաքում հանդիպել է Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված բնակիչների հետ։ Զրույցի ընթացքում Ալեքսանդր Սոկոլովսկին առավել մանրամասն տեղեկացավ անհատների և համայնքների վրա անցյալ տարվա ռազմական գործողությունների հետևանքների ու նրանց առջև ծառացած ներկայիս մարտահրավերների մասին:
«Հուզիչ էր հանդիպել Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված բնակիչների հետ: Ես երախտապարտ եմ նրանց պատմությունները լսելու, նրանց հարցեր ուղղելու և փորձառություններն ավելի լավ հասկանալու հնարավորության համար: Մարդիկ, որոնց հետ հանդիպել եմ, օգնություն են ստանում և ժամանակավորապես բնակվում են Մեծամորի համայնքային կացարանում: Ես ուրախ եմ, որ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն կարողացել է նրանց աջակցել շատ դժվար պահին», - ասաց ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության վաշինգտոնյան գրասենյակի փոխտնօրեն Ալեքսանդր Սոկոլովսկին։
Անցյալ տարվա ռազմական գործողությունների ընթացքում և դրանից հետո, ԱՄՆ կառավարությունն աջակցել է Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված բնակիչներին լուծելու ի հայտ եկող խնդիրները՝ տրամադրելով հագուստ, սնունդ և ապաստան:
2020 թվականից ի վեր ԱՄՆ կառավարությունը տրամադրել է ավելի քան 5 միլիոն դոլար՝ անցյալ տարվա ռազմական գործողություններից տուժածներին աջակցելու համար:

США выделили более $ 5 млн на поддержку пострадавших от прошлогодних военных действий людей: Замдиректора вашингтонского офиса USAID встретился с насильственно выселенными жителями Арцаха
Заместитель директора вашингтонского офиса Агентства США по международному развитию Александр Соколовский в городе Мецамор Армавирской области Армении встретился с насильственно выселенными жителями Нагорного Карабаха.
В ходе встречи Александр Соколовский более подробно узнал о последствиях прошлогодних военных действий, вызовами, стоящими перед насильственно выселенными из Арцаха жителями.
«Трогательно было встретиться с переселившимися из Нагорного Карабаха жителями. Я благодарен за возможность услышать их истории, задать им вопросы и лучше понять опыт этих людей. Люди, с которыми я встречался, получают помощь и временно проживают в общинном приюте Мецамора. Я рад, что USAID сумело помочь им в очень трудный момент», - сказал Соколовский.
В ходе и после военных действий прошлого года правительство США оказало содействие выселенным из Нагорного Карабаха жителям, предоставляя одежду, еду и убежище. С 2020 года правительство США выделило более $ 5 млн на поддержку пострадавших от прошлогодних военных действий людей.