Ադրբեջանի հանցագործությունների մասին պատմող «Մայր Հայրենիք» ֆիլմը՝ Կաննի համաշխարհային կինոփառատոնի հաղթող
Կաննի համաշխարհային կինոփառատոնի «Հիշեք ապագան» խորագրի ներքո՝ «Լավագույն վավերագրական ֆիլմ» անվանակարգում հուլիս ամսվա հաղթող է ճանաչվել (2022թ.) ամերիկահայ լրագրող Վիկ Գերամիի «Մայր Հայրենիք»փաստավավերագրական ֆիլմը, փոխանցում է Aliq Media-ն։
Ֆիլմ-հետաքննությունը նվիրված է 2020 թվականի իրադարձություններին, երբ Ադրբեջանը Թուրքիայի ակտիվ աջակցությամբ հարձակվեց հայաբնակ Արցախի վրա՝ հերթական անգամ իրականացնելով հայ ժողովրդի ցեղասպանությունը և սպանելով շուրջ 5000 մարդու:
Ներկայումս ֆիլմի ցուցադրությունները տեղի են ունենում ամբողջ Հյուսիսային Ամերիկայում ՝ բազմաթիվ դրական արձագանքներ ստանալով հանդիսատեսներից և փորձագետներից։
"Իմ ֆիլմը պատմում է միջազգային հանրության կողմից խլացուցիչ լռության մասին, որը տիրում էր, քանի դեռ հայ ժողովուրդը 2020թ.առ այսօր ենթարկվում է մարդկության դեմ հանցագործությունների։ Ավելի շատ, քան "Հայրենիք"-ի համար ստացած տարբեր պարգեւները, ինձ ոգեշնչում է այն, որ ամբողջ աշխարհում մարդիկ իմանում են Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի կողմից Արցախի ցեղասպան օկուպացիայի մասին, որոնք այդ պատերազմի ընթացքում ոչնչացրել են ավելի քան 5000 հայերի", – պատմել է Վիկ Գերամին։

Фильм о преступлениях Азербайджана стал победителем Канн
Фильм «Родина» армянского журналиста, автора, сценариста и режиссера из США Вика Герами в июле стал победителем в номинации «Лучший документальный фильм» Каннского фестиваля.
Фильм-расследование посвящен событиям 2020 года, когда Азербайджан при активной поддержке Турции напал на армянонаселенный Арцах, в очередной раз осуществив геноцид армянского народа и убив около 5000 человек.
В настоящее время показы фильма проходят по всей Северной Америке, получив множество положительных откликов от зрителей и экспертов.
«Мой фильм рассказывает об оглушительной тишине со стороны международного сообщества, которая царила, пока армянский народ в 2020 году и по сей день подвергается преступлениям против человечности. Еще больше, чем различные награды, которые получает “Родина”, меня вдохновляет то, что люди по всему миру узнают о геноцидальной оккупации Арцаха со стороны Турции и Азербайджана, которые в ходе этой войны уничтожили более 5000 армян», – рассказал Вик Герами AliQ Media.