Ադրբեջանական իշխանությունների նպատակը ոչ թե պարզապես Արցախին տիրանալն է, այլ հայկական ինքնության ոչնչացումը․ Արման Թաթոյան
Կա էթնիկ զտման երկու տեսակ՝ այսպես կոչված փափուկ էթնիկ զտում, որը կարող է օրինակ տեղի ունենալ  մարդկանց վտարելով իրենց բնակավայրերից և երկրորդը, որը կոշտ էթնիկ զտումն է՝ տեղի է ունենում ջարդերով,  մասսայական բռնություններով։ Ակնհայտորեն տեսնում եմ, որ  Ադրբեջանի դեպքում երկուսն էլ շատ իրատեսական  և հնարավոր են։ Արցախի պարագայում սա նրանց քաղաքականությունն է, նրանց մտադրությունն է։
Այս մասին այսօր՝ մայիսի 12-ին, մամուլի ասուլիսում նշեց «Թաթոյան» հիմնադրամի ղեկավար, նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը՝ անդրադառնալով Արցախում ստեղծված իրավիճակին, Ադրբեջանի՝ Արցախի հետ կապված նպատակներին։
«Դրա համար էլ նրանք մեկուսացնում են Արցախն արտաքին աշխարհի աչքից, որպեսզի հնարավոր չլինի ինֆորմացիա վեր հանել, ներկայացնել հանրությանը։ ՀՀ-ի պարագայում էլ նրանց  նպատակներն ու նկրտումները նույնն են, ոչ մի տարբերություն չկա։ Մենք մեր զեկույցում էլ ցույց ենք տալիս նրանց նպատակները ՝ առհասարակ հայկական ինքնության հետ կապված։ Ադրբեջանական իշխանությունների նպատակը ոչ թե պարզապես Արցախին տիրանալն է, որը նրանց բացարձակ նպատակներից է, այլ՝ հայկական ինքնության ոչնչացումը։ Ամեն սմ ու մմ, երբ անցնում է նրանց օկուպացիայի ներքո,  առաջինը բանը, որ անում են, վերացնում են ամեն ինչ կապված  հայկականության հետ՝ սկսած եկեղեցիների պատկանելիությունից, հուշաքարերի գրառումներից»։

Цель азербайджанских властей не просто захватить Арцах, а уничтожить армянскую идентичность: Арман Татоян
Существует два типа этнических чисток: так называемая мягкая этническая чистка, которая может происходить, например, путем изгнания людей с мест их проживания, и вторая, жесткая этническая чистка, которая осуществляется посредством погромов и массового насилия. Я ясно вижу, что и то, и другое очень реалистично и возможно в случае с Азербайджаном. В случае с Арцахом это их политика, их намерения.
Об этом сегодня, 12 мая, заявил на встрече с журналистами экс-омбудсмен Армении, руководитель фонда «Татоян» Арман Татоян,  коснувшись ситуации в Арцахе, целей Азербайджана, связанных с Арцахом.
«Поэтому они изолируют Арцах от глаз внешнего мира, чтобы не было возможности донести информацию и представить ее общественности. В случае с РА их цели и стремления совпадают, разницы нет. В нашем докладе мы показываем их цели в отношении армянской идентичности в целом. Цель азербайджанских властей не просто захватить Арцах, что является одной из их абсолютных целей, а уничтожить армянскую идентичность. Каждый сантиметр и миллиметр когда проходит под их оккупацию, они первым делом уничтожают все, что связано с армянством, начиная с принадлежности церквей, записей на памятных камнях»,- отметил Арман Татоян.