2025 թվականին Հայաստանի օդանավակայանները սպասարկել են մոտ 5.7 միլիոն ուղևորի. Խուդաթյան
2025 թվականին Հայաստանի օդանավակայանները սպասարկել են մոտ 5.7 միլիոն ուղևորի, ինչը 7.5%-ով ավելի է նախորդ տարվա համեմատ: Այս մասին ապրիլի 16-ին Ազգային ժողովի նիստում հայտարարեց տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը՝ ներկայացնելով ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրի 2025–ի ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցը:
Ավելին, նախարարը նշեց, որ 5.7 միլիոն ուղևորներից 1.3 միլիոնը սպասարկվել են հայկական ավիաընկերությունների կողմից:
«Կառավարության աջակցության ծրագրի շրջանակներում, սկսած 2025 թվականի հոկտեմբերից, Եվրոպայի խոշորագույն ցածրարժեք ավիաընկերություններից մեկը՝ Wizz Air-ը, սկսել է գործել Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանից», - ասաց Խուդաթյանը:
Անցյալ տարի 48 ավիաընկերություն կանոնավոր չվերթներ է իրականացրել դեպի 67 ուղղություններ: «Միայն անցյալ տարի չվերթներ են մեկնարկել դեպի 10 նոր ուղղություններ, այդ թվում՝ Շիրակ օդանավակայանից դեպի Լառնակա։ Իհարկե, մենք նախատեսում ենք շարունակել ընդլայնել մեր թռիչքային ցանցը, այդ թվում՝ Շիրակից», - եզրափակեց նախարարը։

Министр: В 2025 году аэропорты Армении обслужили около 5,7 миллиона пассажиров
Аэропорты Армении в течение 2025 года обслужили около 5,7 миллиона пассажиров. Рост в сравнении с предыдущим годом составил 7,5%. Об этом на заседании Национального Собрания заявил 16 апреля министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян, представляя отчет о ходе выполнения и результатах реализации программы Правительства Республики Армения (2021-2026 гг.) за 2025 год.
При этом, как отметил министр, из указанных 5,7 миллиона пассажиров 1,3 миллиона были обслужены армянскими авиакомпаниями.
«В рамках реализуемой Правительством программы поддержки с октября 2025 года одна из крупнейших европейских лоукост-авиакомпаний – «Wizz Air» – стала базироваться в ереванском международном аэропорту «Звартноц»», - сказал Худатян.
В течение прошлого года регулярные рейсы выполнялись 48 авиакомпаниями по 67 направлениям. «Только за прошлый год были запущены рейсы по 10 новым направлениям, в том числе из гюмрийского аэропорта «Ширак» в Ларнаку. Конечно, мы планируем продолжить расширение географии полетов, в том числе из Гюмри», - заключил министр.