«Վառարանը վառել է ավտոբենզինով». քրեական հետապնդում է հարուցվել վառարանը վառել փորձող կապիտանի նկատմամբ
Մինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից 2023 թվականի փետրվարի 1-ին որոշում է կայացվել ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներական ծառայության սպա, կապիտան Ե.Հ.-ի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 532-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (զենքի, ռազմամթերքի, ռազմական տեխնիկայի կամ ռազմական այլ գույքի, շրջապատի համար առավել վտանգ ներկայացնող նյութերի, սարքերի կամ առարկաների հետ վարվելու կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի անձանց մահ): Այս մասին InfoPort.am-ը տեղեկանում է դատախազությունից:
Քննչական կոմիտեի Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 5-րդ կայազորային քննչական բաժնում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված քննչական և այլ վարութային գործողությունների արդյունքում, ձեռք են բերվել բավարար փաստեր այն մասին, որ Ե.Հ.-ն 2023 թվականի հունվարի 19-ին` ժամը 00:40-ի սահմաններում, հանդիսանալով նստեցման շրջանի պատասխանատու, խախտել է շրջապատի համար առավել վտանգ ներկայացնող նյութի՝ ավտոբենզինի հետ վարվելու վերաբերյալ օրենսդրությամբ սահմանված պահանջը, ըստ որի՝ հրդեհային անվտանգության նպատակով արգելվում է վառարանները վառելու համար որպես կպչան, ավտոբենզինի և այլ տեսակի դյուրավառ հեղուկների օգտագործումը:
Ե.Հ.-ն, Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի 1-ին փողոցի 20-րդ տուն հասցեում տեղակայված` ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում շահագործվող վառարանը վառելու նպատակով, օրվա հերթապահից ճշտելով այդ ստորաբաժանմանը հատկացված դիզելային վառելիքի և ավտոբենզինի գտնվելու վայրը, սեփական նախաձեռնությամբ, կացարանի հարակից տարածքում բացազատված ավտոհավաքակայանից վերցրել է տրանսպորտային միջոցների մեկնարկիչները գործի գցելու համար հատկացված՝ 5 լիտր տարողությամբ ավտոբենզինով լցված տասը հատ պլաստմասե տարաներից մեկը, վերադարձել է կացարան և վառարանը վառել ավտոբենզինով: Արդյունքում կացարանում բռնկվել է հրդեհ:
ՀՀ ՊՆ համապատասխան մի շարք պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով՝ հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցներով չապահովելու պատճառով, կացարանում գտնվող զինծառայողների կողմից ոչ միայն հնարավոր չի եղել մարել հրդեհը, այլ նաև պահեստային ելքի բացակայության պայմաններում, կոտրել կացարանի պատուհաններին ամրացված երկաթյա ճաղավանդակները և դուրս գալ այնտեղից:
Արդյունքում, Ե.Հ.-ի կողմից կացարանում հրդեհ բռնկելու և պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից հակահրդեհային պաշտպանության միջոցներով անձնակազմին չապահովելու հետևանքով՝ կացարանում հանգստի մեջ գտնվող, նույն վաշտի թվով 15 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ մահացել են, իսկ սպան և 4 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ։

Прокурор, осуществляющий надзор за законностью досудебного уголовного производства, 1 февраля 2023 года принял решение о возбуждении общественного уголовного преследования в отношении офицера инженерной службы N-ой воинской части МО РА, капитана Е.Г. по части 4 статьи 532 Уголовного кодекса РА (нарушение правил обращения с оружием, боеприпасами, военной техникой или другим военным имуществом, материалами, устройствами или предметами, представляющими наибольшую опасность для окружающих, повлекшее по неосторожности смерть двух или более лиц).
В результате следственных и других производственных действий, предпринятых в ходе предварительного следствия уголовного производства, расследуемого 5-м гарнизонным следственным отделом Главного военного следственного управления Следственного комитета, получены достаточные факты о том, что Е.Г.
19 января 2023 года, в районе 00:40 нарушил установленное законодательством требование об обращении с веществом, представляющим наибольшую опасность для окружающих - автобензином, согласно которому в целях пожарной безопасности запрещается использовать его для растопления печей. Е.Г. с целью растопления печи в жилом помещении, предусмотренном для личного состава инженерно-саперной роты N-ой воинской части МО РА, расположенной по адресу 1-я улица села Азат Гегаркуникской области, уточнив у дежурного местонахождение выделенного этому подразделению дизельного топлива и автобензина, по собственной инициативе, с развернутой на прилегающей к дому территории автопарка взял одну из десяти 5-литровых пластиковых емкостей, заполненных автобензином, предоставленных для запуска стартеров транспортных средств, вернулся в жилище и попытался растопить печь автобензином, в результате чего в помещении вспыхнул пожар. Вследствие недобросовестного и халатного отношения ряда соответствующих ответственных должностных лиц МО РА к выполнению своих служебных обязанностей, вследствие необеспечения соответствующими средствами противопожарной защиты, находящимся в помещении военнослужащим не только не удалось потушить пожар, но и в условиях отсутствия запасного выхода, сломать железную решетку, закрепленную на окнах строения, и выйти оттуда.
В итоге, в результате возгорания в помещении пожара по причине халатности Е.Г. и необеспечения персонала средствами противопожарной защиты ответственными должностными лицами, 15 военнослужащих срочной службы погибли, а офицер и 4 военнослужащих срочной службы получили телесные ранения различной степени тяжести.