Ուզեն, չուզեն մեղադրանքը պետք է վերացնեն. Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ Գեղամ Պետրոսյանի փաստաբան
Մարտի 1-ի գործով ցուցարարներից Զաքար Հովհաննիսյանին սպանելու համար մեղադրվող Գեղամ Պետրոսյանի վերաբերյալ քննչական գործողություններ չեն իրականացվում, և քննությունը դոփում է տեղում, Primenews.am-ի հետ զրույցում ասաց Պետրոսյանի փաստաբան Վաղարշակ Գևորգյանը։
«Իմ պաշտպանյալի ազատ արձակվելուց հետո բացարձակ ոչինչ չի արվել։ Բայց ասեմ ձեզ՝ ուզեն, չուզեն մեղադրանքը վերացնելու են, դա իմ ներքին համոզմունքն է, քանի որ նոր ապացույց չկա ու հնարավոր էլ չէ ձեռք բերել, որպեսզի այդ անհիմն, դատարկ մեղադրանքը», -ասաց Գևորգյանը։ Փաստաբանը տեղեկացրեց նաև, որ այս գործով դատավարական որևէ գործողություններ, նոր փորձաքննություններ էլ չեն իրականացվել։
Հիշեցնենք՝ Գեղամ Պետրոսյանը 2008-ի մարտյան իրադարձությունների ժամանակ ոստիկանության ներքին զորքերի շտաբի նախկին պետն էր։ Գեղամ Պետրոսյանին մեղադրանք է ներկայացված Քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի առաջին մասի հատկանիշներով՝ հրազենի գործադրմամբ Զաքար Հովհաննիսյանին դիտավորությամբ կյանքից զրկելու համար։ Նա կալանքից ազատ էր արձակվել օգոստոսի 4-ին։ Փաստաբանը հայտարարել էր, որ փորձաքննության արդյունքների համաձայն, Զաքար Հովհաննիսյանի մարմնի մեջ հայտնաբերված փամփուլտը չի համապատասխանել Գեղամ Պետրոսյանին կցված ատրճանակի փամփուշտի հետ։ Այդ պատճառով էլ փաստաբան Վաղինակ Գևորգյանը հույս ուներ, որ կալանքից ազատ արձակվելուց հետո, շատ շուտով իր պաշտպանյալի նկատմամբ մեղադրանքը կվերանա։

Хотят, не захотят, а обвинение должны снять: Адвокат обвиняемого по делу 1 марта Гегама Петросяна
Следственные действия в отношении Гегама Петросяна, обвиняемого в убийстве одного из демонстрантов по делу 1 марта Закара Ованнисяна, не проводятся, и следствие топчется на месте, сказал в беседе с Primenews. am адвокат Петросяна Вагаршак Геворкян.
"После освобождения моего подзащитного ничего не было сделано. Это мое внутреннее убеждение, так как нет новых доказательств и их невозможно приобрести. Это безосновательное, пустое обвинение", - сказал Геворкян. Адвокат также сообщил, что никаких процессуальных действий и новых экспертиз по этому делу не проводилось.
Напомним, что во время мартовских событий 2008 года Гегам Петросян был бывшим начальником штаба Внутренних войск полиции. Гегаму Петросяну предъявлено обвинение по признакам ч. 1 ст. 104 УК РА (умышленное лишение жизни Закара Ованнисяна с применением огнестрельного оружия).
Он был освобожден из-под стражи 4 августа. Адвокат заявил, что, согласно результатам экспертизы, обнаруженный в теле Закара Ованнисяна, пуля не соответствовала пуле пистолета, прикрепленного Гегаму Петросяну. Поэтому адвокат Вагинак Геворкян надеялся, то, что после освобождения из-под стражи, очень скоро обвинение в отношении его подзащитного будет снаято.