Ստեղծվում է Ներքին գործերի նախարարություն. ԱԺ-ն ընդունեց օրենքը
Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց ««Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Այսպես, ստեղծվում է Ներքին գործերի նախարարություն: Նոր օրենքով դադարեցվում է Արտակարգ իրավիճակների նախարարության գործունեությունը:
Ոստիկանության պետը և Փրկարար ծառայության տնօրենը հանդիսանալու են ՆԳ նախարարի տեղակալներ: Ենթակա 3 մարմինների ղեկավարները շարունակելու են իրականացնել իրենց ծառայությունների ամենօրյա անմիջական ղեկավարումը, իսկ քաղաքական պատասխանատուն լինելու է ՆԳ նախարարը:
Ոստիկանության պետը շարունակելու է իրականացնել ոստիկանության ամենօրյա անմիջական ղեկավարումը, իսկ ՆԳ նախարարը պատասխանատու է լինելու ոլորտում քաղաքականության մշակման և իրականացման համար, կադրային նշանակումներ է կատարելու ոստիկանության գլխավոր խմբի պաշտոններում:

Национальное собрание РА во втором чтении и полностью приняло представленную правительством законодательную инициативу, согласно которой будет создано Министерство внутренних дел.
Пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения «О структуре и деятельности правительства» и сопутствующие проекты были приняты на заседании НС, получив 67 голосов «за» и 6 «против».
В рамках МВД будут действовать три службы: Служба спасения, Полиция и Служба миграции и гражданства. В ведении министерства будет Академия, отвечающая за проведение и качество подготовки кадров.
После принятия в первом чтении законопроекта прошло закрытое обсуждение с участием двух комиссий НС, были обсуждены все детали. В результате в пакет были внесены определенные поправки, были исправлены технические недочеты.