ՊԵԿ-ը հայտնաբերել է 97 կգ «hերոին». հայտնաբերված թմրամիջոցի շուկայական գինը մոտ 11 միլիոն ԱՄՆ դոլար է (տեսանյութ)
Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության կողմից իրականացված շուրջօրյա հսկողական աշխատանքների արդյունքում բացահայտվել է թմրամիջոցների մաքսանենգության հերթական խոշոր դեպքը։ Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն:
«Օրերս  Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցները, մասնակցությամբ` Հարավային մաքսատուն-վարչության աշխատակիցների և Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի ծառայողների, ինչպես նաև ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության և ՀՀ Ոստիկանության աշխատակիցների, մաքսային հսկողության են ենթարկել Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից «Ագարակ» պետական սահմանային անցակետով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Թուրքիայի Հանրապետության քաղաքացու կողմից շահագործվող բեռնատարը։
Հիշյալ բեռնատարի մաքսային զննման արդյունքում դրա կցորդի տանիքի դիմացի հատվածում թաքցված մետաղական կոնստրուկցիաների միջից հայտնաբերվել են 97կգ ընդհանուր քաշով «Հերոին» տեսակի թմրամիջոցի պարունակությամբ 119 հատ փաթեթ՝ փաթեթավորված շագանակագույն ինքնակպչուն ժապավեններով։ Հայտնաբերված 97կգ ընդհանուր քաշով «Հերոին» տեսակի թմրամիջոցը ընթացիկ տարվա երկրորդ խոշոր բացահայտումն է Մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցների կողմից վերջերս բացահայտված շուրջ 365կգ քաշով «Հերոին» տեսակի թմրամիջոցի հայտնաբերման դեպքից հետո։ Հայտնաբերված «հերոին»-ի շուկայական արժեքը կազմում է 10-11 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Փաստի առթիվ ՀՀ ՊԵԿ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 267.1 հոդվածի 4-րդ մասով և 266 հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով, որի շրջանակներում Թուրքիայի Հանրապետության քաղաքացին ձերբակալվել է։
Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության և ՀՀ Ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկվել են մի շարք անհետաձգելի օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ թմրամիջոցների մաքսանենգության հիշյալ դեպքով ներգրավված անձանց շրջանակը բացահայտելու ուղղությամբ»։
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղքն ապացուցված չէ օրենքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

В результате проведенных Управлением по борьбе с контрабандой Комитета государственных доходов круглосуточных контрольных работ выявлен очередной случай попытки ввоза в республику крупной контрабандной партии наркотиков, сообщает пресс-служба КГД.
На днях сотрудники Управления по борьбе с контрабандой Комитета государственных доходов совместно с сотрудниками Южного таможенного округа, служащих пограничных войск Российской Федерации, а также сотрудниками Службы национальной безопасности РА и Полиции РА подвергли таможенному контролю грузовик, эксплуатируемый гражданином Турецкой Республики, прибывшим из Исламской Республики Иран в Республику Армения через Государственный пограничный пункт «Агарак».
В результате таможенного досмотра упомянутого грузовика в передней части крыши его прицепа среди металлических конструкций было обнаружено 119 упаковок героина общим весом в 97 кг, упакованных коричневыми самоклеющимися лентами. Рыночная стоимость обнаруженного героина составляет 10-11 миллионов долларов США. Напомним, что ранее в этом году сотрудники КГД обнаружили и конфисковали еще один контрабандный груз с героином весом в 365 кг. По данному факту в Следственном управлении КГД РА возбуждено уголовное дело по признакам ч. 4 ст. 267.1 и ч. 3 ст. 266 УК РА, в рамках которого гражданин Турции задержан.
Сотрудники Управления по борьбе с контрабандой Комитета государственных доходов, Службы национальной безопасности РА и Полиции РА предприняли ряд неотложных оперативно-розыскных мероприятий по раскрытию круга лиц, вовлеченных в упомянутое преступление.