Պաշտոնյաներն իրավունք չունեն ՄԻՊ-ի բարձրացրած խնդիրները «փակելու» համար դրանք անվանել քաղաքական
Բարձրաստիճան պաշտոնյաներն իրավունք չունեն ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի բարձրացրած խնդիրներից մարդկանց ուշադրությունը շեղելու կամ այդ խնդիրները «փակելու» համար դրանք անվանել միակողմանի կամ քաղաքական: Այս մասին գրում է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանն՝ անդրադառնալով ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի մեղադրանքների։
«Մեր երկրում պետք է դադարի այս խիստ արատավոր երևույթը:
Շաբաթ օրը՝ 2022 թ. հունվարի 22-ին հրապարակեցի արտահերթ զեկույց, որը վերնագրված է «Հոգեբուժական կազմակերպություններում հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց իրավունքների ապահովման վերաբերյալ»: Այս զեկույցին հրապարակային արձագանքել է ՀՀ առողջապահության նախկին նախարարը, որը ներկայում ՀՀ Ազգային ժողովի կառավարող խմբակցության պատգամավոր է: Ընդ որում, այս ոլորտում ևս մարդու իրավունքներին քաղաքական երանգ հաղորդելու համար այդ հայտարարությունը տարածել է նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը։
Բարձրաստիճան նշված պաշտոնյան հեգնական գնահատական տալով ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի օրենքի հիման վրա հրապարակվող արտահերթ զեկույցին` այն անվանել է կողմնակալ:
Այդ պաշտոնյայի հրապարակումից հստակ երևում է, որ նա ոչ միայն ծանոթ չէ շուրջ 150 էջից կազմված զեկույցի բովանդակությանը, այլ զեկույցի վերնագիրն անգամ չի ընթերցել: Ակնհայտ է, որ նա ծանոթ չէ նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2020թ. և մյուս տարեկան զեկույցներին` խնդիրների զարգացման կամ նվազման դինամիկայով:
Նախ, գոնե նվազագույն մակարդակով ծանոթ լինելու դեպքում նա կտեսներ, որ զեկույցի վերնագրում ու ողջ տեքստում օգտագործված են ձևակերպումներ, որոնք բխում են օրենքներից, այդ թվում` «հոգեբուժական կազմակերպություն» հասկացությունը. այն նախատեսված է «Հոգեբուժական օգնության և սպասարկման մասին» ՀՀ օրենքով՝ որպես հիվանդանոցային կամ արտահիվանդանոցային ձևով բժշկական, այդ թվում՝ հոգեբուժական օգնություն և սպասարկում իրականացնող պետական կամ համայնքային հիմնարկ:
Զեկույցի ողջ տեքստում «հոգեբուժարան» բառը գեթ մեկ անգամ օգտագործված չէ:
Խիստ մտահոգիչ երևույթ է, երբ բարձաստիճան պաշտոնյան, ով զբաղեցրել է ՀՀ առողջապահության նախարարի և ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնները և հիմա էլ խորհրդարանի բարձրաստիճան պաշտոնյա, կարող է կոնկրետ փաստերի վրա հիմնված Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասնագիտական զեկույցների վերաբերյալ հրապարակային գնահատականներ տալ առանց այդ կարևոր փաստաթղթերի բովանդակությանը ծանոթանալու:
Ավելին, խարանի և խտրականության դեմ պայքարից խոսող բարձրաստիճան պաշտոնատար անձին բարեկամաբար իրազեկում ենք, որ այդ նպատակի համար ոչ միայն պետք է փոխել կազմակերպությունների անուններ ու դա հետո «դարձնել դրոշակ», այլ պետք է զբաղվել հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող մարդկանց իրավունքների իրական պաշտպանությամբ, նրանց իրական բուժումով ու խնամքով:
Ինչպե՞ս կբացատրի Առողջապահության նախկին նախարարը հոգեբուժական կազմակերպություններում մարդկանց անօրինական պահելու դեպքերն իր պաշտոնավարման օրոք, ինչպե՞ս կբացատրի, որ ակնհայտ օրենսդրական խախտումով մարդկանց ենթարկում են տարբեր բժշկական միջամտությունների,այդ թվում՝ հոգեմետ դեղամիջոցներով բուժման` առանց սռհասարակ նրանց համաձայնության: Կամ ինչպե՞ս է ստացվում, որ մարդկանց նկատմամբ բուժում է իրականացվում նրանցից վերցված արհեստական ստորագրություններով, բայց փաստացի առանց նրանց համաձայնության, ինչպե՞ս բացատրել նրանց նկատմամբ ներգործության միջոցներն իրավունքները ոտնահարող եղանակով, ինչպե՞ս բացատրել համայնքահեն ծառայությունների ու բուժման այլընտրանքային մեթոդների բացակայությունը կամ եղածների դեպքում էլ դրանց խիստ անարդյունավետությունը, ինչպես նաև բուժաշխատողների անընդունելի սոցիալական երաշխիքները:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցը կազմվել է բարձր պրոֆեսիոնալ թիմի (սոցիոլոգ, իրավաբան, հոգեբան, բժիշկ, այդ թվում՝ հոգեբույժ) մասնագիտական աշխատանքի արդյունքում` ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի ղեկավարությամբ: Բոլորն անցել են հատուկ ուսուցում, մեծ մասը նաև միջազգային կառույցների փորձագետներ են [այդ թվում միջազգային մակարդակի], ղեկավարվում են միջազգայնորեն երաշխավորված՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատած ուղեցույցերով, իսկ նրանց մի մասը նաև զբաղվում է իրական գիտական աշխատանքով թե´ Հայաստանում, թե´ արտերկրում:
Զեկույցում կոնկրետ օրինակներով արձանագրված են նաև դրական զարգացումները, բայց դրանք կա՛մ դրվագային են ու վերաբերում են կոնկրետ հաստատության, կա՛մ իրականացվել են Առողջապահության գործող նախարարի օրոք: Նշված են անգամ տարբերակված գերատեսչական ենթակայության խնդիրները Առողջապահության նախարարի հրամանների խախտման տեսանկյունից: Մանրամասները զեկույցում են:
Այնպես որ, ՀՀ առողջապահության նախարարի, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած անձից, ՀՀ ԱԺ կառավարող խմբակցության անդամից խստորեն պահանջում ենք չփորձել քաղաքականացնել մարդու իրավունքների ոլորտը և քաղաքական քողով թաքցնել նախարարի պաշտոնում իր աշխատած ժամանակվա անգործությունն ու մարդու իրավունքների խախտումները:

Омбудсменом Армении требует от властей страны не политизировать сферу прав человека
Высокопоставленные чиновники не имеют права отвлекать внимание людей от проблем, поднятых Омбудсменом Армении, или называть их односторонними или политическими, говорится в заявлении Омбудсмена.
«В нашей стране должно прекратиться это порочное явление.
22 января 2022 года я опубликовал внеочередной доклад, озаглавленный «Об обеспечении прав лиц, имеющих проблемы с психическим здоровьем, в психиатрических организациях». На этот доклад публично отреагировал бывший министр здравоохранения РА, который в настоящее время является депутатом от правящей фракции. При этом, для придания политической окраски вопросам прав человека это заявление распространила также партия «Гражданский договор».
Иронизируя этот доклад, данный чиновник назвал его односторонним.
Из заявления этого чиновника становится ясно, что он не только не знаком с содержанием доклада, состоящего из 150 страниц, но и не читал даже его названия.
Во-первых, если бы он был знаком с докладом, то увидел бы, что как в его названии, так и во всем тексте использованы формулировки, вытекающие из законов, в том числе и понятие «психиатрическая организация». Эта формулировка использована в законе РА «О психиатрической помощи и обслуживании».
В докладе ни разу не использована формулировка «психиатрическая больница».
Крайне тревожно, когда высокопоставленный чиновник, занимавший посты министра здравоохранения РА и руководителя аппарата премьер-министра, а сейчас – депутата НС, может давать публичные оценки профессиональным докладам Омбудсмена, основанным на конкретных фактах, без ознакомления с их содержанием.
Кроме того, мы напоминаем высокопоставленному должностному лицу, говорящему о дискриминации, что изменение названий организаций не достаточно, чтобы в реале защитить права людей с проблемами психического здоровья, обеспечить их эффективное лечение и возвращение к обычной жизни, для этого должны быть предприняты действенные шаги.
Как объяснит бывший министр здравоохранения случаи незаконного содержания людей в психиатрических организациях в период его пребывания на этом посту, как он объяснит то, что, нарушая закон, людей подвергают различным медицинским процедурам, в том числе, насильственному лечению психотропными препаратами? Как он объяснит отсутствие общинных услуг и альтернативных методов лечения этих больных или крайнюю неэффективность этих служб? Или как получается, что люди проходят лечение на основе фальшивых подписей, поставленных под документами об их согласии на прохождение лечения? Как объяснить попирающие их права способы воздействия на них?
Доклад Защитника прав человека РА составлен в результате профессиональной работы высококвалифицированной профессиональной команды (социолог, юрист, психолог, врач, психиатр) под руководством самого Омбудсмена. Все они имеют специальное образование, большая часть из них работает в качестве экспертов в международных структурах, они руководствуются рекомендациями, утвержденными Защитником прав человека РА, а часть из них также занимается реальной научной работой как в Армении, так и за рубежом.
В докладе конкретными примерами отмечены также положительные развития, но они либо эпизодические и относятся к конкретному учреждению, либо осуществлялись при действующем министре здравоохранения. Отмечены даже проблемы дифференцированного ведомственного подчинения с точки зрения нарушения приказов министра здравоохранения.
Так что, от лица, занимавшего должность министра здравоохранения РА, руководителя аппарата премьер-министра РА, члена правящей фракции НС РА, мы строго требуем не пытаться политизировать сферу прав человека и политическими «отмазками» маскировать свое бездействие на посту министра здравоохранения и факты нарушения прав человека», - говорится в заявлении Татояна.