Ոստիկանները վնասազերծել են Իրանի քաղաքացի՝ ազգությամբ ադրբեջանցի տղամարդու․ նա կալանավորված է (տեսանյութ)
Հուլիսի սկզբին քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի վարչությունում ու Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում օպերատիվ տեղեկություններ ստացվեցին, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից ապօրինի հատելու են Հայաստանի պետական սահմանը՝ բերելով առանձնապես խոշոր չափի թմրամիջոց։
Ձեռնարկվեցին լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական և քննչական միջոցառումներ: Համագործակցելով ոստիկանության Կենտրոնական բաժնի ծառայողների հետ և իրացնելով ստացված օպերատիվ տվյալները՝ քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի և հատուկ նշանակության վարչությունների ծառայողները մեկնեցին Սյունիքի մարզ, որտեղ նրանց միացան ոստիկանության Կապանի բաժնի ծառայողները։
«Մեկնեցինք Սյունիքի մարզի այն հատված, որտեղով, ըստ տեղեկությունների, պետք է անցներ այդ անձը: Հուլիսի 10-ի երեկոյան դարանակալեցինք նշված հատվածում։ Որոշ ժամանակ անց նկատեցինք զինվորական համազգեստով, ուսապարկով մի տղամարդու, որը անտառից Սյունիքի մարզի Սրաշեն գյուղ էր գնում», - նշեց ՔՈԳՎ ԹԱՇԴՊՎ բաժնի պետ Գևորգ Ասրյանը։
Ոստիկանները շարունակեցին հետևել կասկածյալի շարժը։ Նա զինված էր: Քննարկվեցին վնասազերծման տարբերակներ, ու քանի որ կասկածյալը շարժվում էր դեպի հայկական գյուղ, որոշում կայացվեց բռնել այն պահին, երբ ձորից դուրս կգար ավտոճանապարհ։
«Օպերատիվ խմբերից մեկը դարանակալեց նշված հատվածում։ Անտառից դուրս գալուն պես քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության հատուկ նշանակության վարչության ծառայողները վնասազերծեցին տղամարդուն և զինաթափեցին»։
Տղամարդը, պետական սահմանը ապօրինի հատելու և թմրամիջոց տեղափոխելու կասկածանքով, բերման ենթարկվեց ոստիկանության Կապանի բաժին՝ այդ ընթացքում դիմադրություն ցուցաբերելով ոստիկաններին։ Ճշտվեց ինքնությունը՝ ազգությամբ ադրբեջանցի, Իրանի Իսլամական Հանրապետության 24-ամյա բնակիչ։ Նրա ուսապարկից հայտնաբերվեց 4 կգ 865 գրամ հերոին թմրամիջոց։ Հայտնաբերված զանգվածն ու հրացանը ուղարկվեցին փորձաքննության։
«Զննեցինք նաև նրա անցած տարածքը։ Անտառում հայտնաբերեցինք նրա մյուս ուսապարկը, որի մեջ կային ջրով շշեր, սննդամթերք, զինվորական համազգեստ, դիմակ, գլխարկ ու բջջային հեռախոս»։

При пересечении госграницы Армении арестован азербайджанец – гражданин ИРИ (видео)
В начале июля в Управление по борьбе с незаконным оборотом наркотиков Главного управления уголовной полиции и следственный отдел административных районов Кентрон и Норк-Мараш поступило оперативное сообщение о том, что из Исламской Республики Иран незаконно пересекли государственную границу Армении, проведя с собой особо крупную партию наркотиков. Об этом сообщает пресс-служба Полиции РА.
Сотрудничая со служащими Центрального отдела полиции и реализуя полученные оперативные данные, сотрудники Управления по борьбе с незаконным оборотом наркотиков Главного управления уголовной полиции и Управления специального назначения отправились в Сюникскую область, где к ним присоединились сотрудники Капанского отдела Полиции. Оперативники вели наблюдения за той частью госграницы, откуда, по их сведениям, ее должен был пересечь нарушитель.
Через некоторое время они заметили мужчину в военной форме, который выехал из леса в село Срашен Сюникской области. Полицейские продолжили следить за передвижением подозреваемого. Были обсуждены варианты его обезвреживания, и поскольку подозреваемый двигался в сторону армянского села, было принято решение поймать его в тот момент, когда он выедет из ущелья на автодорогу.
После выхода нарушителя из леса сотрудники Управления специального назначения Главного управления Уголовной полиции обезвредили и разоружили мужчину. Мужчина, по подозрению в незаконном пересечении государственной границы и перевозке наркотиков, был подвергнут приводу в Капанское отделение полиции, оказав при этом сопротивление полицейским. Установлена личность азербайджанца, 24-летнего жителя Исламской Республики Иран. В его рюкзаке было обнаружено 4 кг 865 граммов героина. Обнаруженная масса и ружье отправлены на экспертизу.
В ходе оперативных действий в лесу был обнаружен другой рюкзак, в котором были бутылки с водой, продукты питания, военная форма, маска, шапка и мобильный телефон.
Возбуждено уголовное дело. 24-летний мужчина, азербайджанец Исламской Республики Иран, арестован. Следствие продолжается.