ՌԴ-ում սկսվել է նախաքննական ստուգում՝ Մոսկվայում Ադրբեջանի դեսպանատան մոտ անհատական պիկետ կազմակերպած Աշոտ Սարգսյանի վրա հարձակման փաստով
Ռուսաստանի հայերի միության միջամտության շնորհիվ Ռուսաստանի ՆԳՆ Մոսկվայի Պրեսնենսկի բաժնում սկսվել է նախաքննական ստուգում ՝ Աշոտ Խաչատուրովիչի վրա հարձակման փաստով, որը Մոսկվայում Ադրբեջանի դեսպանատան մոտ կազմակերպել էր անհատական պիկետ ։
Արա Աբրահամյանի կարգադրությամբ նշված հարցով զբաղվում է ՌՀՄ իրավաբանական բաժինը ։
Ներկայումս նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն ' Աշոտ Սարգսյանի առողջությանը պատճառված վնասի ծանրությունը պարզելու և քրեական գործ հարուցելու համար:

Начата доследственная проверка по факту нападения на Саркисяна Ашота, который принимал участие в одиночном пикете возле посольства Азербайджана в Москве
Благодаря вмешательству Союза армян России в Пресненском отделе полиции МВД России по г. Москве начата доследственная проверка по факту нападения на Саркисяна Ашота Хачатуровича, который принимал участие в одиночном пикете возле посольства Азербайджана в Москве.
По распоряжению Ара Абрамяна указанным вопросом занимается юридический отдел САР.
В настоящее время назначена судебно-медицинская экспертиза для определения степени тяжести причинённого вреда здоровью Ашота Саркисяна с последующим возбуждение уголовного дела.