Պաշտպանի ֆինանսավորման երաշխիքը պետք է պահպանվի․ ENNHRI-ի նախագահը բաց նամակով դիմել է ՀՀ ԱԺ նախագահին
Մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների եվրոպական ցանցի (ENNHRI) նախագահ Քերոլայն Ֆենելին բաց նամակ է հղել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին՝ նշելով, որ «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի ֆինանսավորման երաշխիքը Եվրոպայում լավագույն փորձ է և պետք է պահպանվի։ Այս մասին հաղորդում է ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակը:
Նամակում նշված է, որ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանն ունի միջազգային «A» կարգավիճակ, որը վերջին անգամ ստացել է 2019 թվականի մարտին, քանի որ ամբողջությամբ համապատասխանում է ՄԱԿ-ի Փարիզյան սկզբունքներին: Նամակում ընդգծված է, որ Հավատարմագրման (ակրեդիտացիայի) ենթահանձնաժողովը կարող է նախաձեռնել հատուկ ստուգում, որի արդյունքում կարող է պարզվել, որ Մարդու իրավունքների ազգային հաստատության պայմաններն այնպես են փոփոխվել, որ բացասական ազդեցություն ունեն ՄԱԿ-ի Փարիզյան սկզբունքներին համապատասխանության վրա:
Սա նշանակում է, որ առաջարկվող փոփոխության հետևանքով Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատությունը կարող է զրկվել «A» կարգավիճակից, որը մեխանիկորեն կզրկի Պաշտպանին ելույթներ ունենալ ՄԱԿ-ի կառույցներում՝ բարձրացնելով երկրի համար կարևորագույն նշանակություն ունեցող հարցեր, ինչպես նաև ընտրել և ընտրվել միջազգային կառույցների ղեկավար պաշտոններում (այս պահին բոլոր այդ հնարավորություններից հաստատությունն օգտվում է։ Տե՛ս ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի վերջին երկու ուղերձները)։
Բաց նամակում Մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների եվրոպական ցանցն այս երաշխիքի հարցը դիտարկել է այն համատեքստում, որ ավելի վաղ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատությունից ՀՀ կառավարության որոշմամբ վերցվել են ավտոմեքենաներ, ինչը բացասական է ազդում Մարդու իրավունքների պաշտպանի ռեսուրսների և հեղինակության վրա։
Ըստ ENNRI-ի նախագահի բաց նամակի՝ առկա գործընթացը և առաջարկվող փոփոխությունը մտահոգություններ են առաջացրել նաև այն տեսանկյունից, որ անհրաժեշտ էին Մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների և հասարակության հետ նախնական ու բովանդակալից խորհրդակցություններ։
Ավելին, Մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների եվրոպական ցանցի նախագահը հատուկ ընդգծել է, որ թեև պատշաճ ֆինանսավորումը մասամբ որոշվում է պետության ընդհանուր ֆինանսական վիճակի հաշվառմամբ, այնուամենայնիվ նույնիսկ ֆինանսական խիստ անբավարար պայմաններում, պետությունները պարտավոր են պաշտպանել հասարակության առավել խոցելի այն անդամներին, որոնք հաճախ են դառնում մարդու իրավունքների խախտումների զոհ: Իշխանության համապատասխան մարմինները պարտավոր են խորհրդակցել մարդու իրավունքների ազգային հաստատության հետ՝ հասկանալու համար՝ ի՞նչ է նշանակում պատշաճ ֆինանսավորում, և որոշումները պետք է հիմնված լինեն օբյեկտիվ չափանիշների վրա։
Վերը նշվածի համատեքստում Մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների եվրոպական ցանցի նախագահը ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին կոչ է արել «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 8-րդ հոդվածի 5-րդ մասի փոփոխությունը դիտարկել վերաբերելի միջազգային չափանիշների ամբողջական դիտարկման համատեքստում՝ երաշխավորելու համար այն, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանը կարողանա շարունակել իր արդյունավետ և անկախ աշխատանքը:
Ծանոթագրություն։ Մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների եվրոպական ցանցը (ENNHRI-ն) միավորում է Եվրոպայի 40-ից ավելի մարդու իրավունքների ազգային հաստատություններ, որի գործունեության ոլորտներից են մարդու իրավունքների հաստատությունների համապատասխանության հարցերը ՄԱԿ-ի Փարիզյան սկզբունքներին այդ հաստատությունների հավատարմագրման ժամանակ, ինչպես նաև նրանց աջակցելը սպառնալիքների դեպքում։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հայերեն թարգմանությամբ ներկայացնում է նաև ամբողջ նամակի բովանդակությունը։

Институт Защитника прав человека Армении в свете предлагаемых законодательных изменений может международного статуса «А»: ENNHRI
Председатель Европейской сети национальных учреждений по правам человека (ENNHRI) Керолайн Фенели направила открытое письмо председателю Национального Собрания РА Арарату Мирзояну, отметив, что гарантия финансирования конституционного закона РА «О защитнике прав человека» - лучший опыт в Европе и должна быть сохранена. В письме отмечается, что защитник прав человека Армении имеет международный статус «А», который в последний раз получил в марте 2019 года, поскольку этот институт полностью соответствует кретериям Парижских принципов ООН.
В письме подчеркивается, что подкомиссия по аккредитации может инициировать специальную проверку, в результате которой может быть установлено, что условия работы национального учреждения по правам человека изменились и более не соответствуют Парижским принципам ООН. В результате этого учреждение защитника прав человека может лишиться статуса "А", который механически лишит Омбудсмена права выступать в структурах ООН, поднимая важнейшие для страны вопросы, а также избирать и быть избранным на руководящие должности международных структурах по правам человека (на данный момент учреждение пользуется всеми этими возможностями. См. последние два послания Совета ООН по правам человека).
В открытом письме Европейская сеть национальных учреждений по правам человека также отмечается, что решение правительства РА об отчуждении автомобилей от Учреждения защитника прав человека Армении отрицательно влияет на возможности и авторитет структуры. ENNRI также подчеркивает необходимость предварительных консультаций с национальными учреждениями по правам человека и обществом до инициирования подобных реформ. Председатель Европейской сети национальных учреждений по правам человека также подчеркнула, что, хотя надлежащее финансирование отчасти определяется с учетом общего финансового положения государства, тем не менее, даже в крайне неудовлетворительных финансовых условиях, государства обязаны защищать наиболее уязвимых членов общества, которые часто становятся жертвами нарушений прав человека.
Соответствующие органы власти обязаны проконсультироваться с национальным учреждением по правам человека по подобным вопросам, и решения должны основываться на объективных критериях. В контексте вышеизложенного председатель Европейской сети национальных учреждений по правам человека призвала председателя НС РА рассмотреть изменение части 5 статьи 8 конституционного закона РА «О защитнике прав человека» в контексте полного мониторинга международных стандартов, чтобы гарантировать эффективную и независимую работу института Омбудсмена. Отмечается, что Европейская сеть национальных учреждений по правам человека (ENNHRI) объединяет более 40 национальных институтов по правам человека в Европе, среди сфер деятельности которых вопросы соответствия учреждений по правам человека Парижским принципам ООН при аккредитации этих учреждений, а также поддержка им в случае угроз.