ՄԻԵԴ-ը գերիների մասով հարցում է արել Ադրբեջանին և վերջնաժամկետ սահմանել
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը գերիների տեսանյութերի մասով հարցում է արել Ադրբեջանին՝ սեպտեմբերի 13-ի դրությամբ նույնականացված 1 գերու եւ տեսանյութերում երեւացող մնացած չնույնականացված գերիների մասով ժամկետ տալով մինչեւ սեպտեմբերի 22-ը։ Այս մասին տեղեկացրել է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը:
ՄԻԵԴ 39-րդ կանոնի մասով Դատարանը սեպտեմբերի 16-ին որոշում է կայացրել
1. Խաղաղ բնակավայրերի թիրախավորման արգելքի պահանջի մասով ՄԻԵԴ-ը նշել է, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ի որոշումը ուժի մեջ է եւ տարածվում է այս դեպքերի վրա (2020 թվականի որոշմամբ կողմերին կոչ էր արել պահպանել Կոնվենցիայի պահանջները, նաեւ գերիների մասով)։ Որոշմամբ ՄԻԵԴ-ը նշել է, որ ցանկացած շեղում կարող է հանգեցնել այս մոտեցման փոփոխության։
2. Գերիների տեսանյութերի մասով ՄԻԵԴ-ը հարցում է արել Ադրբեջանին, արդեն սեպտեմբերի 13-ի դրությամբ նույնականացված 1 գերու եւ տեսանյութերում երեւացող մնացած չնույնականացված գերիների մասով (գտնվելու վայրի, պահման պայմանների, առողջական վիճակի մասին)՝ ժամկետ տալով մինչեւ սեպտեմբերի 22-ը։
«Հայ ռազմագերիների նույնականացման աշխատանքները շարունակում ենք գործընկեր կառույցների հետ, որոնց արդյունքները պարբերաբար լրացնում ենք Եվրոպական դատարան ուղարկված մեր դիմումներով»,-ասված է հայտարարությունում:

ЕСПЧ направил запрос Азербайджану относительно видеоматериалов о пленных
16 сентября ЕСПЧ принял решение по 39-му пункту устава суда. Об этом сообщает фейсбуковская страница представителя Армении по Международным правовым вопросам.
«1. По части требования о запрете на нацеливание на мирные населенные пункты ЕСПЧ отметил, что решение от 29 сентября 2020 года действует и распространяется на эти случаи (решением от 2020 года суд призвал стороны соблюдать требования Конвенции также по части пленных). ЕСПЧ отметил, что любое отклонение может привести к изменению этого подхода.
2. По части видеозаписей о пленных ЕСПЧ запросил у Азербайджана одного идентифицированного по состоянию на 13 сентября пленного, и информацию об остальных неидентифицированных пленных, о которых есть видеозаписи (о местонахождении, условиях содержания, состоянии здоровья), дав срок до 22 сентября.
Отметим также, что мы продолжаем работу по идентификации армянских военнопленных с партнерскими структурами, результаты которых периодически дополняем нашими обращениями в Европейский суд», - говорится в сообщени