ՄԻԵԴ-ում Ռոբերտ  Քոչարյանի դիմումների հիման վրա 17 դատավորից կազմված Մեծ պալատ է ձևավորվել
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն (ՄԻԵԴ) ընդունել է Սահմանադրական դատարանի դիմումը՝ Երեւան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի եւ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա Սահմանադրական դատարանի կողմից քննության ընդունված գործերով խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար։
Դիմումն ստացել են 2019 թվականի սեպտեմբերի 2-ին, իսկ հոկտեմբերի 2-ին Մեծ պալատի հանձնաժողովի կողմից այն վարույթ է ընդունվել:
ՄԻԵԴ-ի պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն, ստեղծվել է 17 դատավորից բաղկացած Մեծ պալատ, որի նախագահը սահմանել է նաեւ ժամկետները՝ ներպետական դատավարության կողմերից կամ այլ շահագրգիռ կողմերից, այդ թվում ՀՀ Կառավարության, ինչպես նաեւ մարդու իրավունքների հանձնակատարի, գրավոր փաստարկների ներկայացման համար։
Նշվում է, որ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դիմումով պահանջվող խորհրդակցական կարծիքը վերաբերում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի սահմանադրականությանը։
Մեծ պալատի նախագահը հրավիրել է Սահմանադրական դատարանի դատավարության կողմերին, մասնավորապես Ազգային ժողովին եւ ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, գրավոր դիտարկումներ ներկայացնել մինչեւ 2019 թվականի նոյեմբերի 19-ը:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 18-ին Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանն ընդունել է աշխատակարգային որոշումներ՝ «Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» գործերով խորհրդատվական կարծիք ստանալու նպատակով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին և Վենետիկյան հանձնաժողովին դիմելու և այդ կապակցությամբ հիշյալ գործերի վարույթները՝ մինչև պատասխանները ստանալը, «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 56-րդ հոդվածի առաջին մասի 5-րդ կետի հիմքով կասեցնելու վերաբերյալ:

Для рассмотрения иска по делу Кочаряна в ЕСПЧ создана Большая палата
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) принял заявление Конституционного суда для получения консультативного мнения по делам, принятым к рассмотрению КC на основании обращений суда общей юрисдикции первой инстанции города Еревана и Роберта Кочаряна.
Согласно официальной информации ЕСПЧ, создана большая палата из 17 судей, председатель которой установил также сроки представления письменных аргументов сторон внутригосударственного судопроизводства или других заинтересованных сторон, в том числе Правительства РА, а также комиссара по правам человека.
Отмечается, что консультативное мнение, требуемое по заявлению Конституционного суда РА, касается конституционности статьи 300.1 Уголовного кодекса РА.
Председатель Большой палаты пригласил стороны судебного процесса Конституционного суда, в частности, Национальное Cобрание и экс-президента РА Роберта Кочаряна, представить письменные наблюдения до 19 ноября 2019 года.
Напомним, что 18 июля Конституционный суд Республики Армения принял процедурные решения с целью обращения в Европейский суд по правам человека и Венецианскую комиссию с целью получения консультативного мнения по делам «Об определении вопроса соответствия Конституции статьи 300.1 Уголовного кодекса Республики Армения на основании обращений суда общей юрисдикции города Еревана и Роберта Кочаряна» и производства по упомянутым делам до получения ответов, о приостановлении дела на основании пункта 5 части первой статьи 56 конституционного закона "О Конституционном суде”.