Կրակոցներ Երևանում. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 6-րդ կետերով և 235-րդ հոդվածի (Ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի շրջանակներում քննություն է տարվում Երևան քաղաքի Արտաշատի խճուղում տեղի ունեցած միջադեպի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Նախնական տվյալներով՝ 2022 թ. մայիսի 11-ին՝ ժամը 17:25-ի սահմաններում, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձը հիշյալ վայրում ապօրինաբար երկու և ավելի անձանց կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, իր մոտ գտնվող հրազենից կրակոցներ է արձակել երկու քաղաքացիների ուղղությամբ, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներով հանցագործությունն ավարտին չի հասցրել, քանի որ վերջիններս տեղափոխվել են բժշկական կենտրոն և ստացել համապատասխան բուժօգնություն:
Իրականացված անհետաձգելի միջոցառումների արդյունքում պարզվել են դեպքի մի շարք հանգամանքներ, այդ թվում՝ առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, որը Երևան քաղաքի՝ 1988 թ. ծնված բնակիչ է։
Կատարվում է նախաքննություն: Ձեռնարկվում են միջոցներ՝ վերջինիս հայտնաբերելու, վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն ապահովելու ուղղությամբ:

Стрельба в Ереване: есть госпитализированные, возбуждено уголовное дело
В следственном отделе административного района Шенгавит следственного управления Следственного комитета РА по городу Ереван возбуждено уголовное дело по признакам п. 1 и 6 ч. 2 ст. 34-104 УК РА и ч. 1 ст. 235 УК РА. В рамках расследования ведется следствие по выяснению обстоятельств инцидента, произошедшего на Арташатском шоссе города Ереван.
Как сообщает Следственный комитет РА, 11-го мая в 2022 года, около 17:25, лицо, совершившее явное преступление, с намерением незаконно лишить жизни двух и более лиц на Арташатском шоссе опасным для жизни многих способом произвело выстрелы из находящегося у него огнестрельного оружия в направлении двух граждан, однако по обстоятельствам, не зависящим от его воли, не довело преступление до конца, поскольку последние были доставлены в медицинский центр и получили соответствующую медпомощь.
В результате осуществленных неотложных мероприятий был выявлен ряд обстоятельств, в том числе личность человека, совершившего явное преступление, который является жителем Еревана 1988 года рождения. Проводится предварительное следствие. Предпринимаются меры по его обнаружению и приводу в орган, осуществляющий производство, обеспечению объективного и всестороннего расследования.