Կոտայքի մարզում ինքնաթիռի վթարի ենթարկվելու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ․ ՔԿ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 341-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սույն թվականի դեկտեմբերի 1-ին նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացվում են քննչական և վարութային գործողություններ՝ Կոտայքի մարզում ինքնաթիռի վթարի ենթարկվելու հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Նախնական տվյալներով՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 1-ին` ժամը 14.00-ի սահմաններում, «B-55» մոդելի ինքնաթիռը վայր է ընկել Կոտայքի մարզի Ջրաբեր գյուղի տարածքում գտնվող ավազի հանքի տարածքում և այրվել, որի հետևանքով ինքնաթիռում գտնվող 2 անձ տեղում մահացել է:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ընթացքում հայտնաբերվել է վթարված, այրված թեթև մարդատար ինքնաթիռ, 2 անձի մոխրացած դիակ և այլ իրեր։ Նշանակվել է դիակների դատաբժշկական փորձաքննություն, ստեղծվել է քննչական խումբ:
Տեղեկատվական պահանջ է ներկայացվել Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտե` վթարի ենթարկված վերը նշված ինքնաթիռի տեսակի, պատկանելիության, ՀՀ մուտք գործելու, ՀՀ-ում տեղակայվելու հանգամանքների, օդաչուի, ուղևորի ինքնությունների և մի շարք այլ տվյալների վերաբերյալ:
Ձեռնարկվելու են նաև անհրաժեշտ միջոցներ սահմանված ընթացակարգով ինքնաթիռի վթարման պատճառները, դրա հետ կապված հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Ծանուցում. Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ,քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

В Котайкской области возбуждено уголовное дело по факту крушения самолета
В Следственном управлении Следственного комитета РА по Котайкской области в рамках уголовного производства по части 3 статьи 341 Уголовного кодекса РА, инициированного 1 декабря сего года, осуществляются следственные и производственные действия по установлению обстоятельств крушения самолета в Котайкской области.
По предварительным данным, 1 декабря 2022 года около 14:00 самолет модели «B-55» упал на территории песчаного карьера близ села Джрабер Котайкской области и сгорел, в результате чего два человека, находившихся на борту, погибли на месте. В ходе предварительного следствия был проведен осмотр места происшествия.
В результате осмотра были обнаружены разбившийся, сгоревший легковой самолет, обгоревшие трупы двух человек и другие предметы. Назначена судебно-медицинская экспертиза трупов, создана следственная группа. В Комитет гражданской авиации было представлено требование о предоставлении информации о типе потерпевшего крушение самолета, его принадлежности, обстоятельствах влета в Армению, местонахождения в Армении, личностях пилота, пассажира и ряде других данных. Будут приняты также необходимые меры для выяснения причин авиакатастрофы и связанных с ней обстоятельств.