Հակառակորդի կողմից Խաչիկ գյուղի բնակչին սպանելու փորձի դեպքի առթիվ քրգործ է հարուցվել
2021թ. նոյեմբերի 9-ին, ժամը 14.50-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները, ազգային ատելության շարժառիթով, ապօրինաբար կյանքից զրկելու ուղղակի դիտավորությամբ, կրակոց են արձակել ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության շրջանի՝ Վայոց Ձորի մարզի Խաչիկ գյուղի վարչական տարածքում «Դուզ» կոչվող հանդամասում վարուցանք կատարող՝ նույն գյուղի բնակիչ Թ. Ասատրյանի կողմից վարվող «ԴՏ-75» տրակտորի ուղղությամբ:
Կրակոցի հետևանքով կոտրվել է տրակտորի ձախակողմյան ապակին: Հակառակորդին, սակայն, չի հաջողվել հանցագործությունն ավարտին հասցնել, քանի որ տրակտորում գտնվող Թ. Ասատրյանին հաջողվել է թաքնվել, նա մարմնական վնասվածքներ չի ստացել:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 13-րդ կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ ութերորդ կայազորային քննչական բաժնում:
Հայ֊ադրբեջանական շփման գոտում արձանագրվող հանցավոր դեպքերի վերաբերյալ տեղեկատվության օպերատիվ փոխանակման վերաբերյալ ՀՀ, ՌԴ և ԱդՀ գլխավոր դատախազների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքում գյուղտնտեսական աշխատանք կատարող խաղաղ բնակչի սպանության փորձի, դրանով իսկ սահմանամերձ բնակավայրի քաղաքացիական բնակչության կյանքի իրավունքի, բնականոն կենսագործունեության նկատմամբ կատարված հերթական հանցավոր ոտնձգության, նման սադրանքով հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքի վերաբերյալ տվյալները փոխանցվել են ռուսական կողմին՝ պատշաճ և օբյեկտիվ համատեղ քննության նախաձեռնմամբ կատարվածին գնահատականներ տալու նպատակով:
Նույն նպատակով ռուսական կողմին են տրամադրվել նաև 2021թ. նոյեմբերի 8-ին, ժամը 15.00-ի սահմաններում, ԱՀ Շուշի-Բերձոր ավտոճանապարհի «Շուշիի տակ» կոչվող տեղանքում Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողի կողմից ազգային ատելության շարժառիթով, խաղաղ բնակչությանն ահաբեկելու համար ջրատար խողովակի վերանորոգում իրականացնող Արցախցի 4 քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ կրակոցներ արձակելու, դրա հետևանքով 1 անձի սպանելու, 3-ին հրազենային մարմնական վնասվածքներ հասցնելու դեպքի վերաբերյալ նյութերը:

По факту попытки убийства жителя села Хачик возбуждено уголовное дело
По факту попытки убийства жителя села Хачик возбуждено уголовное дело. Об этом сообщат Генпрокуратура Армении. Согласно сообщению, 9 ноября 2021 года около 14: 50 военнослужащие Вооруженных Сил Азербайджана, по мотиву национальной ненависти, с намерением незаконно лишить жизни человека, произвели выстрел из автомата в направлении пастбища села Хачик Вайоц Дзорской, где в этом время на своем тракторе осуществлял сельхозработы житель того же села Т. Арутюнян.
В результате выстрела разбилось стекло левого окна трактора. Противнику, однако, не удалось довести преступление до конца, поскольку находившемуся в тракторе Т. А. удалось скрыться. Он не получил телесных повреждений. По факту возбуждено уголовное дело по признакам п. 13 ч. 2 ст. 34-104 УК РА, предварительное следствие по которому ведется в восьмом гарнизонном следственном отделе СК РА.
Согласно достигнутой между генеральными прокурорами Армении, России и Азербайджана договоренности об оперативном обмене информацией о преступных инцидентах, фиксируемых на армяно-азербайджанской линии соприкосновения, информация о попытке Вооруженных Сил Азербайджана убить мирного жителя, выполняющего сельскохозяйственную работу на суверенной территории РА, повлекшей за собой очередное преступное посягательство на право на жизнь гражданского населения приграничного населенного пункта, на их нормальную жизнедеятельность, передана российской стороне с целью дать оценку случившемуся в рамках надлежащего и объективного совместного расследования.
С той же целью российской стороне была предоставлена информация и об инциденте, имевшем место 8 ноября 2021 года в местности Шуши-Бердзор, когда по мотиву национальной ненависти военнослужащим ВС Азербайджана были произведены выстрелы в направлении 4 гражданских лиц Арцаха, осуществляющих ремонт водопроводной трубы, в результате чего 1 человек был убит, 3 человека получили огнестрельные ранения.
Отметим, что ранее снайперским выстрелом со стороны Азербайджана был убит житель арцахского села Мачкалашен, который на своем комбайне осуществлял сельхоз работы. Примечательно, что из сображений безопасности в том же комбайне находится и российский миротворец.