Ինչպես են նախկին պաշտոնյաները սեփականաշնորհել Ծաղկաձորի անտառները. ՀՔԾ
ՀՔԾ-ն հայտնում է՝ պարզվել է, որ ՀՀ կառավարության 2007թ ապրիլի 5-ի թիվ 422-Ն որոշմամբ Կոտայքի մարզի տարածքում գտնվող համայնքների վարչական սահմաններից դուրս 55.88 հա, իսկ Հրազդան քաղաքային համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող 50.48 հա անտառային ֆոնդի հողատարածքների կատեգորիան փոխվել է: Դրանց մի մասը փոխադրվել է հատուկ պահպանվող տարածքների հողերի կատեգորիա, մյուս մասը՝ բնակավայրերի հողերի կատեգորիա՝ խառը կառուցապատման համար:
Նշված հողատարածքները առանց աճուրդները փաստացի կազմակերպելու` կեղծ փաստաթղթեր կազմելու միջոցով ձեռք են բերվել այդ ժամանակաշրջանում հայտնի տարբեր անձանց, պաշտոնյաների և նրանց մերձավորների կողմից:
Մասնավորապես, հիշյալ տարածքում հողամասեր են ձեռք բերել քննարկվող ժամանակահատվածում «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած Մարտուն Մաթևոսյանը, Հրազդան համայնքի ղեկավար Արամ Դանիելյանի կինը՝ Զարիկ Գևորգյանը, հիշյալ համայնքի ղեկավարի խորհրդական Լևոն Արզումանյանի որդին՝ Արսեն Արզումանյանը, Կոտայքի մարզպետ Կավալենկո Շահգալդյանի մտերիմ, Չարենցավան քաղաքի "Մշակույթ" ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Ռոման Գալուստյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի որդին՝ Արմեն Հովսեփյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի եղբայրը` Իշխան Վարդանյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հարություն Ղարագյոզյանի կինը՝ Շամրիկ Գաբրիելյանը, գործարար Սամվել Մայրապետյանը, տարածքային կառավարման նախարար Հովիկ Աբրահամյանի վարորդ Գրիգոր Գևորգյանն ու անվտանգության աշխատակից Բագրատունի Բարսեղյանը, ինչպես նաև բռնցքամարտիկ Արթուր Աբրահամի հորեղբայրը՝ Նիկիտա Աբրահամյանը:
Այսպիսով, քրեական գործի նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել է, որ Կոտայքի նախկին մարզպետ Կավալենկո Շահգալդյանը և Հրազդան համայնքի նախկին ղեկավար Արամ Դանիելյանը կատարել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ նրանց կողմից ստեղծված աճուրդային հանձնաժողովի անդամներ Լևոն Պետրոսյանը, Մանվել Պետրոսյանը, Ռուդիկ Հովսեփյանը, Արմինե Վերդյանն ու Մյասնիկ Կոստանյանը` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցավոր արարքներ:
Նշված պաշտոնատար անձանց գործողությունների արդյունքում ապօրինի օտարվել են 106 հա հողատարածքներ, ինչն էլ էական վնաս է պատճառել պետության օրինական շահերին և անզգուշությամբ առաջացրել ծանր հետևանքներ:
Նկատի ունենալով, որ վերը նկարագրված դեպքերում անցել են քրեական պատասխանատվության ենթարկելու` օրենքով նախատեսված ժամկետները, ինչի կապակցությամբ հակաօրինական արարք կատարած վերոհիշյալ անձինք դիմել են վարույթն իրականացնող մարմնին` վերը նշված հիմքով իրենց նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու խնդրանքով, ուստի ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից որոշում է կայացվել նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու և քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին: Որոշման օրինակներն ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազություն` պետական շահերի պաշտպանության հայցով դատարան դիմելու, ինչպես նաև ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն` օրենքով սահմանված կարգով վարչական ակտերն առոչինչ ճանաչելու և նշված գույքային միավորները Ծաղկաձոր համայնքին և Կոտայքի մարզպետարանին վերադարձնելու գործընթաց նախաձեռնելու համար:

Высокопоставленные должностные лица уличены в злоупотреблениях в процессе приватизации лесов в Котайкской области
Специальная следственная служба выявила злоупотребления, связанные с процессом аукционной реализации земель, прилегающих к общинам Раздан, Цахкадзор, Агавнадзор, Артаваз, Арзакан со стороны губернатора Котайка и руководителя Общины Раздан.
Как сообщает ССС,  выяснилось, что решением правительства РА № 422-н от 5 апреля 2007 года за административными границами общин Котайкской области изменена категория земель лесного фонда площадью 55,88 га, а в административных границах городской общины Раздан изменена категория земельных участков 50,48 га.
Указанные земельные участки без фактической организации аукционов путем составления фальшивых документов были приобретены известными в этот период должностными лицами и их близкими.
В частности, на упомянутой территории земельные участки приобрели занимавший в упомянутый период должность директора ГНКО "Армлес" Мартун Матевосян, жена руководителя общины Раздан Арама Даниеляна Зарик Геворкян, сын советника руководителя упомянутой общины Левона Арзуманяна Арсен Арзуманян, близкий губернатора Котайка Каваленко Шахгалдяна, директор НКО "Культура" города Чаренцаван Роман Галустян, сын генерального прокурора РА Агвана Овсепяна Армен Овсепян, брат депутата НС РА Агвана Варданяна Ишхан Варданян, жена депутата НС РА Арутюна Карагезяна Шамрик Габриелян, Самвел Майрапетян, водитель министра территориального управления Овика Абрамяна Григор Геворкян и сотрудник Службы безопасности Багратуни Барсегян, а также дядя боксера Артура Абрахама Никита Абрамян.
Таким образом, в ходе предварительного следствия по уголовному делу было обосновано, что бывший губернатор Котайка Каваленко Шахгалдян и бывший глава общины Раздан Арам Даниелян совершили преступления по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА, а члены созданной ими аукционной комиссии Левон Петросян, Манвел Петросян, Рудик Овсепян, Армине Вердян и Мясник Костанян - преступные деяния, предусмотренные частью 2 статьи 325 Уголовного кодекса РА.
В результате действий указанных должностных лиц было незаконно отчуждено 106 га земельных участков, что причинило существенный ущерб законным интересам государства и по неосторожности привело к тяжелым последствиям.
Учитывая, что в вышеуказанных случаях прошли предусмотренные законом сроки привлечения к уголовной ответственности, в связи с чем вышеуказанные лица, совершившие противозаконный поступок, обратились в орган, осуществляющий производство, с просьбой не осуществлять уголовное преследование в отношении них следователь Специальной следственной службы РА принял решение о неосуществлении уголовного преследования и прекращении производства по уголовному делу. Принято решение о возвращении данных земельных участков общинам Цахкадзор и Котайк.