ՀՀ կառավարությունը Թուրքիայի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան
Հոկտեմբերի 4-ին ՀՀ կառավարությունը Թուրքիայի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Մասնավորապես, հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչության ու օբյեկտների վրա իրականացվող միջազգային մարդասիրական իրավունքի և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի կոպտագույն խախտումներով զուգորդված հարձակումներին Թուրքիայի բազմատեսակ աջակցությունը և շարունակական մասնակցությունը պատերազմական գործողություններին՝ Հայաստանի Հանրապետությունը իր և Արցախի Հանրապետության անունից Եվրոպական դատարանի կանոնների 39-րդ կանոնով նախատեսված միջանկյալ միջոցի կիրառման պահանջ է ներկայացրել ընդդեմ Թուրքիայի:

Правительство Армении представило в Европейский суд по правам человека требование о применении промежуточной меры в отношении Турции
4 октября правительство Армении представило в Европейский суд по правам человека требование о применении промежуточной меры в отношении Турции.
В частности, учитывая разностороннюю поддержку и постоянное участие Турции в военных действиях в нападениях, сопровождающихся грубейшими нарушениями международного гуманитарного права и Европейской конвенции по правам человека, осуществляемых Азербайджаном на гражданское население и объекты Республики Арцах, Республика Армения от своего имени и от имени Республики Арцах представила требование о применении промежуточной меры против Турции, предусмотренной 39-м правилом Европейского суда.