ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից բացահայտվել է պետական դավաճանության ևս մեկ դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության ռազմական հակահետախուզության դեպարտամենտի կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացին, հանդիսանալով զինծառայող, ծառայության բերումով տիրապետել է ուսումնական կենտրոն հանդիսացող N զորամասի հրամանատարական կազմի, սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի և զինծառայողների թվաքանակի, ինչպես նաև ՀՀ ՊՆ որոշ ստորաբաժանումների տեղակայման վայրերի վերաբերյալ:
Նկարագրված պայմաններում վերջինս «ok.ru» սոցիալական ցանցի միջոցով ծանոթանալով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչի հետ, հավաքագրվել է նրա կողմից, որից հետո 2.000.000 ՀՀ դրամ վարձատրություն ստանալու խոստման դիմաց նկարելու և Վոթսափ հավելվածով ուղարկելու, ինչպես նաև նույն հավելվածով պարբերաբար տեսազանգեր կատարելու ու հաղորդագրություններ ուղարկելու միջոցով հավաքել և օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչին է փոխանցել իրենց զորամասի շենքերի և շինությունների, սպառազինության, ռազմական զրահատեխնիկաների, մարտական ու տրանսպորտային մեքենաների քանակի և տեսակների, ուսումնական կենտրոնում զորավարժություններ իրականացնող հետախուզական և այլ ստորաբաժանումների քանակի ու սպառազինության, անցկացվող պարապմունքների նպատակների վերաբերյալ տվյալներ, լուսանկարներ:
Պետական դավաճանության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ՀՀ քաղաքացին ձերբակալվել է և տվել խոստովանական ցուցմունք, որից հետո քրեական գործով հավաքված բավարար ապացույցների համակցությամբ վերջինս ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Կրկին հորդորում ենք բնակչությանը՝ հատկապես զինծառայողներին, զերծ մնալ սոցիալական ցանցերով կամ այլ եղանակով կասկածելի անձանց հետ ծանոթություններ հաստատելուց, առավել ևս՝ նրանց հետ ՀՀ անվտանգությանն ու պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր քննարկելուց և տեղեկություններ փոխանցելուց:
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված իրավակարգավորումներով պետական դավաճանություն կատարելու համար նախատեսված է ընդհուպ ցմահ ազատազրկում։ Ծառայությունը կոչ է անում զերծ մնալ երկրի արտաքին և ներքին անվտանգությունը, այլ անձանց կյանքն ու առողջությունը վտանգող նման պարսավելի և հանրության համար խիստ վտանգավոր հակաօրինական արարքներ կատարելուց:

СНБ раскрыла еще один случай государственной измены (видео)
В результате оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых департаментом военной контрразведки Службы национальной безопасности РА, выяснилось, что гражданин РА, будучи военнослужащим, по службе владел информацией о командном составе N-ой воинской части, являющейся учебным центром, вооружении, военной технике и численности военнослужащих, а также мест дислокации некоторых подразделений МО РА.
Познакомившись с представителем иностранных спецслужб через социальную сеть «ok.ru», он был завербован ими, после чего в обмен на обещание получить вознаграждение в размере 2.000.000 драмов собрал и отправил через приложение wotsap информацию о количестве и видах зданий и строений воинской части, вооружений, военной бронетехники, боевых и транспортных машин, разведывательных и других подразделений, осуществляющих учения в учебном центре, целях проводимых занятий, фотографии.
В рамках уголовного дела, возбужденного в Следственном департаменте СНБ РА по факту государственной измены, гражданин РА был задержан и дал признательные показания, после чего по совокупности достаточных доказательств, собранных по уголовному делу, последний был привлечен в качестве обвиняемого, в отношении него в качестве меры пресечения был применен арест.
СНБ вновь призывает население, особенно военнослужащих, воздержаться от установления знакомств с подозрительными лицами в социальных сетях или иным способом, тем более от обсуждения с ними вопросов, касающихся безопасности и обороны РА, и передачи информации.
В то же время сообщаем, что за совершение государственной измены в соответствии с правовыми нормами, предусмотренными Уголовным кодексом РА, предусмотрено наказание вплоть до пожизненного заключения. Служба призывает воздержаться от совершения незаконных действий, угрожающих внешней и внутренней безопасности страны, жизни и здоровью других лиц