Գուրգեն Մարգարյանի գործով ՄԻԵԴ-ն արձանագրեց. Ադրբեջանը խախտել է կյանքի իրավունքն ու խտրականության արգելքը
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակեց ՀՀ ԶՈՒ սպա Գուրգեն Մարգարյանի գործով «Մակուչյանն ու Մինասյան ընդդեմ Ադրբեջանի և Հունգարիայի» վճիռը։
ՄԻԵԴ-ի վճռով  արձանագրվել է, որ Ադրբեջանը խախտել է կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածը (կյանքի իրավունք), ինչպես նաև 14-րդ հոդվածը (խտրականության արգելք)։ Նաև ասվում է, որ Ադրբեջանը չհիմնավորված կերպով ձախողել է իր սպայի կողմից էթնիկ ատելության հողի վրա իրականացված հանցանքի համար ազատազրկման ապահովումը, ում ներել են ու ապահովել նրա առաջխաղացումը։ Ադրբեջանը չի կարողացել հերքել խտրականության վերաբերյալ ենթադրյալ պնդումները։
Համաձայն վճռի՝ Ադրբեջանը պետք է դիմումատուներին վճարի 15,143 ֆունտ ստեռլինգ՝ արված ծախսերի համար։ Սակայն պետ է նշել, որ ՄԻԵԴ-ը Հունգարիայի հետ կապված խախտում չի արձանագրել։
Ինչպես ասվում է ՄԻԵԴ վճռի փաստական հանգամանքներում, գործը վերաբերում է Հունգարիայում դատապարտված մարդասպանին ու Ադրբեջան տեղափոխվելուղ հետո տրված նախագահական ներումին, որտեղ նա պետք է կրեր պատժի մնացած մասը։
Նշեցնք, որ դիմումատունեը երկու քաղաքացիներ են՝ Հայկ Մակուչյանը (ծնված՝ 1975թ․-ին) և Սամվել Մինասյանը (ծնված՝ 1958թ.), որն այժմ մահացած է ու նրա փոխարեն հանդես են գալիս Մինասյանի այրին և նրանց երկու երեխաները։
2004 թ.-ին Հայկ Մակուչյանը և Մինասյանի ազգականը (քրոջ որդին)՝ Գուրգեն Մարգարյանը, որոնք հայկական բանակի անդամներ էին, մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի հովանավորությամբ «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի կողմից կազմակերպված անգլերենի դասընթացի Բուդապեշտում։ Դասընթացին մասնակցում էին նախկին Խորհրդային Միության յուրաքանչյուր պետությունից երկու մասնակից, այդ թվում ՝ Ադրբեջանից:
Դասընթացի ընթացքում ադրբեջանցի զինծառայողներից Ռամիլ Սաֆարովը կացնահարելով սպանեց քնած Գուրգեն Մինասյանին։ Սաֆարովը փորձել էր նաև ներխուժել Մակուչյանի սենյակ՝ նախքան Հունգարիայի ոստիկանության կողմից ձերբակալելը:
Սաֆարովը դատապարտվել էր բացառապես դաժան և կանխամտածված սպանության և սպանության նախապատրաստման համար և դատապարտվել էր Հունգարիայի դատարանների կողմից ցմահ ազատազրկման՝ 30 տարի անց պայմանական ազատման հնարավորությամբ:
Քրեական դատավարության ընթացքում Սաֆարովը խոստովանեց, որ սպանել է Գուրգեն Մարգարյանին  հայկական ծագման պատճառով, և քանի որ, ըստ նրա, դասընթացի հայ մասնակիցները նրան հրահրել և ծաղրել են:
Սաֆարովը, 2012թ․-ին, Ադրբեջանի իշխանությունների խնդրանքով, տեղափոխվեց Ադրբեջան՝ պատժի մնացած մասը կրելու պայմանով՝ ԵԽ կոնվենցիայի համաձայն: Սակայն Ադրբեջան ժամանելուն պես,  նախագահական ներում ստացավ, ազատ արձակվեց ու ստացավ մայորի կոչում, արժանացավ բնակարանի և ութ տարվա աշխատավարձի:
Դիմումատուները պնդմամբ Ադրբեջանը պատասխանատու էր Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի (կյանքի իրավունքի) համար, քանի որ հարձակումը կատարվել է ադրբեջանցի զինծառայողի կողմից, և քանի որ նրան շնորհվել է ներում, ինչը կանխել է նրա պատժի լրիվ կատարումը:
Նրանք դժգոհում են, որ Հունգարիան ևս խախտել է Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածը`տրամադրելով և կատարելով Սաֆարովի տեղափոխման վերաբերյալ հայցը՝ առանց համապատասխան պատշաճ պարտավորություններ ձեռք բերելու, որ նա կկրի իր պատիժն Ադրբեջանում:
Նրանք նաև պնդում են, որ 14-րդ հոդվածի համաձայն (խտրականության արգելում)`2-րդ հոդվածի հետ միասին, հարձակումը եղել է էթնիկ դրդապատճառներով ատելության հանցագործություն, որը Ադրբեջանի կառավարությունն ընդունել էր և հաստատել` սպային նախագահական ներում շնորհելով և խրախուսանք տալով:

Азербайджан нарушил право на жизнь и запрет на дискриминацию: ЕСПЧ обнародовал вердикт по делу азербайджанского убийцы, зарубившего спящего армянского офицера
Европейский суд по правам человека 26 мая огласил вердикт по делу офицера ВС  Армении Гургена Маргаряна "Макучян и Минасян против Азербайджана и Венгрии".
ЕСПЧ констатировал, что Азербайджан нарушил 2-ую статью Конвенции (право на жизнь), а также 14-ую статью (запрет на дискриминацию). В решении говорится, что Азербайджан необоснованно провалил обеспечение лишения свободы за преступление, совершенное офицером ВС АР  на почве этнической ненависти. Более того, его простили и обеспечили продвижение по служебной лестнице. Азербайджан не смог опровергнуть предполагаемые утверждения о дискриминации.
Азербайджан должен выплатить заявителям 15,143 фунтов стерлингов на расходы. При этом ЕСПЧ не зафиксировал нарушения международного законодательства действиях Венгрии, экстрадировавшей убийцу Азербайджану.
Как говорится в фактических обстоятельствах решения ЕСПЧ, дело касается осужденного в Венгрии убийцы, экстрадированного о в Азербайджан, где он должен был отбывать оставшуюся часть наказания.
Заявление в ЕСПЧ представили двое граждан Армении - Айк Макучян (1975 г. р.) и Самвел Минасян (1958 г. р.), который впоследствии скончался и вместо него истцами выступают его вдова и двое их детей.
Отметим, что в 2004 году Айк Макучян и родственник Минасяна (племянник) Гурген Маргарян, служа в рядах ВС РА, участвовали в курсах обучения английскому языку в Будапеште, который был организован под патронажем НАТО в рамках  программы "Партнерство во имя мира". В курсах принимали участие по два представителя из каждого государства бывшего Советского Союза, в том числе из Азербайджана.
Именно один из азербайджанских военнослужащих - Рамиль Сафаров через несколько дней  зарубил топором спящего армянского офицера Гургена Маркаряна. Сафаров также пытался ворваться в комнату Макучяна до задержания венгерской полицией.
Сафаров был осужден за  жестокое и преднамеренное убийство и подготовку убийства и приговорен венгерскими судами к пожизненному заключению с возможностью условного освобождения через 30 лет.
В ходе уголовного судопроизводства Сафаров не пожалел за содеянное, признав, что убил Гургена Маргаряна из-за его армянского происхождения, и поскольку представители Армении спровоцировали его, высмеивая во время уроков.
В 2012 году, по просьбе властей Азербайджана, Сафаров был экстрадирован в АР с условием отбывания оставшейся части наказания в соответствии с Конвенцией СЕ.
Однако по прибытии в Азербайджан Сафаров получил президентское помилование, был освобожден и получил звание майора, квартиру и зарплату за 8 лет.
Заявители утверждают, что Азербайджан несет  ответственность по статье 2 Европейской конвенции по правам человека (право на жизнь), так как нападение было совершено азербайджанским военнослужащим, который впоследствии был помилован властями АР, что предотвратило полное исполнение его наказания.
Истцы жалуются и на то, что Венгрия также нарушила 2-ую статью Конвенции, экстрадировав Сафарова в АР без получения соответствующих гарантий на полное отбывание наказания от властей Азербайджана.