Գումարտակի հրամանատարը մեղադրվում է մարտադաշտն ինքնակամ լքելու համար. գործն ուղարկվել է դատարան
Արցախյան պատերազմին առնչվող քրեական գործի քննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցներով հիմնավորվել է, որ ՊԲ N զորամասի նորակոչիկների գումարտակի հրամանատար, մայոր Ի.Վ.-ն, հանդիսանալով նույն ստորաբաժանման ժամկետային եւ կրտսեր սպայական կազմի ուղղակի պետը, 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ կառավարության կողմից հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում, 2020թ. հոկտեմբերի 10-ին՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Հադրութ քաղաքի մոտակայքում գտնվող «Խուռհատ» սարի վրա տեղի ունեցած մարտական գործողություններին ակտիվ մասնակցություն չունենալու եւ սեփական կյանքը չվտանգելու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով՝ դրսեւորել է իշխանության անգործություն: Այս մասին տեղեկացնում են Դատախազությունից։
Ըստ Դատախազության՝ նա չի կատարել իր վրա ՀՀ ԶՈՒ ներքին ծառայության կանոնագրքով եւ ՀՀ ԶՈՒ մարտական կանոնադրությամբ դրված պարտականությունները, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ, այն է՝ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի N զորամասի հրաձգային գումարտակի մի շարք զինծառայողներ զոհվել են, անհայտ կորել, գերեվարվել, ինչպես նաեւ ստացել տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:
Բացի այդ, Ի.Վ.-ն, ծառայողական դիրքով եւ կոչման բերումով հանդիսանալով նույն գումարտակի ժամկետային եւ կրտսեր սպայական կազմի ուղղակի պետը, 2020թ. հոկտեմբերի 10-ին՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, «Խուռհատ» սարի վրա տեղի ունեցած մարտի ժամանակ ինքնակամ լքել է մարտադաշտ հանդիսացող՝ վերոնշյալ տեղանքի մարտական դիրքերը:
21.02.2022 թվականին Ի.Վ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 4-րդ մասով եւ 380-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ 25.02.2022 թվականին ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու եւ դատարան ուղարկելու համար:
Մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից 28.02.2022 թվականին որոշում է կայացվել մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու մասին եւ նույն օրը քրեական գործն ուղարկվել է Սյունիք մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան:

Достаточными доказательствами, полученными в ходе расследования уголовного дела, относительно военных преступлений в ходе арцахской войны, было обосновано, что командир батальона новобранцев N-ой воинской части Армии обороны Арцаха, майор И.В., будучи непосредственным командующим срочного и младшего офицерского состава того же подразделения, в 2020 году в условиях военного положения, объявленного правительством РА 27 сентября, 10-го октября того же года в районе 12:00, исходя из личной заинтересованности в неучастии в боевых действиях на горе «Хурхат» близ города Гадрут Республики Арцах из соображений спасения собственной жизни, проявил служебное бездействие. Об этом сообщает Генпрокуратура РА.
В частности, он не выполнил возложенные на него уставом внутренней службы ВС РА и боевым уставом ВС РА обязанности, повлекшие по неосторожности тяжелые последствия, а именно: ряд военнослужащих стрелкового батальона N-ой воинской части Армии обороны Республики Арцах погибли, пропали без вести, попали в плен, а также получили ранения разной степени тяжести.
Кроме того, И.В., являясь прямым начальником срочного и младшего офицерского состава того же батальона, 10-го октября 2020 года, около 12: 00 во время боя на горе «Хурхат» самовольно покинул боевые позиции вышеназванной местности, являющейся полем битвы.
21 февраля 2022 года И.В. предъявлено обвинение по части 4 статьи 375 и части 1 статьи 380 Уголовного кодекса РА.
Со стороны органа, осуществляющего производство, уголовное дело с обвинительным заключением 25 февраля 2022 года было направлено контролирующему прокурору для его утверждения и направления в суд.
Прокурор, осуществляющий надзор за законностью досудебного производства, 28 февраля 2022 года принял решение об утверждении обвинительного заключения и в тот же день уголовное дело было направлено в суд общей юрисдикции Сюникской области.