Գերեզմանատան վարիչը և հսկիչը հուղարկավորվող անձանց հարազատներից կաշառք է վերցրել․ ԱԱԾ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Երևանի քաղաքային վարչության աշխատակիցները հանցավորության դեմ պայքարի ուղղությամբ իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական գործունեության արդյունքում պարզել են, որ Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող «Բնակչության հատուկ սպասարկում» համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպության գերեզմանատան վարիչի պաշտոնը զբաղեցնող անձը՝ նույն գերեզմանատան հսկիչի օժանդակությամբ, Երևանի քաղաքապետի որոշումներով սահմանված համապատասխան ծառայությունների արժեքը վճարված լինելու պայմաններում գերեզմանատանը բարեկարգված տարածք տրամադրելու, ինչպես նաև գերեզմանափոսը փորելու դիմաց հուղարկավորվող անձանց հարազատներից պահանջել և ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 1.420.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Բացի այդ, նույն գերեզմանատան վարիչը՝ ի պաշտոնե լիազորված լինելով նույն գերեզմանատանն իրականացնել գերեզմանատեղերի բարեկարգման մի շարք վճարովի ծառայություններ, գերեզմանատեղերի բարեկարգման աշխատանքները կազմակերպել է մասնավոր հիմունքներով, որի դիմաց գերեզմանատանը հուղարկավորված անձանց հարազատներից ստացված ընդհանուր 780.000 ՀՀ դրամ գումարը չի մուտքագրել ՀՈԱԿ-ի հաշվին, շինարարական աշխատանքների վերաբերյալ համապատասխան փաստաթղթեր չեն կազմվել, որպիսի գործողություններով էական վնաս է պատճառել Երևանի քաղաքապետարանի «Բնակչության հատուկ սպասարկում» ՀՈԱԿ-ի իրավունքներին և օրինական շահերին:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ դատավարական գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ կոռուպցիոն սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու, պաշտոնատար անձանց կողմից կատարված նույնաբնույթ այլ դեպքերը հայտնաբերելու և նրանց արարքներին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:
Փաստի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հանցանքների կատարման անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա ձերբակալվել են գերեզմանատան վարիչը և հսկիչը:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությամբ հիշյալ անձանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով և միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ, որը դատարանի կողմից բավարարվել է: Հարկ է ընդգծել, որ միայն առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար որպես պատիժ օրենսդիրը նախատեսել է ազատազրկում յոթից տասներկու տարի ժամկետով:

Заведующий кладбищем потребовал и получил взятку в размере 1,5 млн драмов
Сотрудники ереванского городского управления Службы национальной безопасности РА в результате оперативно-розыскной деятельности по борьбе с преступностью выяснили, что лицо, занимающее должность заведующего кладбищем общинной некоммерческой организации «Cпециальное обслуживание населения», действующей в подчинении мэрии Еревана, при содействии сторожа того же кладбища взамен на предоставление благоустроенной территории для могилы потребовал и получил у родственников умершего взятку в особо крупных размерах -1.420.000 драмов РА и это в том случае, когда все госвыплаты, установленные законом, уже были сделаны родственниками умершего.
Кроме того, заведующий тем же кладбищем, будучи уполномоченным по долгу службы осуществить ряд платных услуг по благоустройству могил, организовал эти работы на частной основе, по причине чего, перечиcляемые за эти услуги родственниками умерших суммы в размере 780.000 драмов не поступили на счет ГНКО и были присвоены. В рамках уголовного дела, возбужденного в следственном департаменте СНБ РА, на основании непосредственно возникшего подозрения в совершении преступлений задержаны заведующий и сторож кладбища.
Предпринимаются необходимые процессуальные действия и оперативно-розыскные мероприятия для выяснения целостного круга лиц, вовлеченных в коррупционную схему, выявления других подобных случаев, совершенных должностными лицами, и дачи соответствующей уголовно-правовой оценки их деяниям. Следует подчеркнуть, что только за получение взятки в особо крупных размерах предусмотрено лишение свободы сроком от семи до двенадцати лет.