Բացահայտվել են պաշտոնեական ու տնտեսական հանցագործությունների բազմաթիվ դրվագներ. նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց և նրանց մերձավորների նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել
ՀՀ դատախազությունը, հավատարիմ մնալով հասարակական հնչեղություն ունեցող քրեական գործերի քննության ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ հանրությանը պարբերաբար տեղեկատվություն տրամադրելու գործելաոճին, հայտնում է, որ տևական ժամանակ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ ՊԵԿ նախկին նախագահի վերաբերյալ (խմբ․ խոսքը անազատության մեջ գտնվող Գագիկ Խաչատրյանի մասին է) քննվող քրեական գործով իրականացված լայնածավալ քննչական, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա քրեական հետապնդում է հարուցվել վերջինիս, նրա մերձավոր 4 անձանց, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեում բարձր պաշտոններ զբաղեցրած 3 անձանց նկատմամբ։
Աննախադեպ ծավալներ ունեցող քրեական գործով բացահայտվել են պաշտոնեական ու տնտեսական հանցագործությունների բազմաթիվ դրվագներ, այդ թվում՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու և ստանալու, հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացնելու վերաբերյալ։
Մասնավորապես, նախաքննության ընթացքում տվյալներ են ձեռք բերվել  այն մասին, որ «Մուլտի գրուպ կոնցեռն» ՍՊ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ս․Ա-ն 2008-2014թթ. ընթացքում ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի, այնուհետև՝ 2014-2016թթ. ընթացքում ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած և նշված ժամանակահատվածում իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ մշտապես իրականացրած, գործադիր իշխանության ղեկավար պաշտոնատար անձ Գ․Խ-ին որդիների միջոցով տվել է առանձնապես խոշոր չափերով` 8.142.315.480 ՀՀ դրամին համարժեք 22.401.000 ԱՄՆ դոլարի կաշառք՝ նշված բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի կողմից ծառայության գծով ընդհանուր հովանավորչության, վերջինիս ղեկավարման ներքո գտնվող հարկային և մաքսային մարմինների կողմից իր ներկայացրած առևտրային կազմակերպությունների գործունեության համար խոչընդոտներ չստեղծելու, վարչական մարմինների միջամտությունից նշված ընկերությունների տնտեսական գործունեությունը հնարավորինս զերծ պահելու, պետական մարմինների վերահսկողական գործառույթները մեղմելու և համապատասխան հիմքերի առկայության դեպքում առավել բարենպաստ վարչական ակտեր կայացնելու համար:
Գ․Խ-ի որդիների նախաձեռնությամբ նշված գումարի հանցավոր ծագումը թաքցնելու, դրա իրական բնույթը, ծագման աղբյուրը, տնօրինման եղանակը խեղաթյուրելու, իրական պատկանելիությունը թաքցնելու նպատակով Ս․Ա-ն 2011թ. ընթացքում կաշառքի առարկա հանդիսացող՝ 8.142.315.480 ՀՀ դրամին համարժեք 22.401.000 ԱՄՆ դոլարը փոխանցել է Գ․Խ-ի որդիների մատնանշած և նրանց հետ փոխկապակցված օտարերկրյա, ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունների հաշվեհամարներին: Ավելին, նշված գործարքի հանցավոր բնույթը թաքցնելու և քողարկելու համար վերջիններիս և Ս․Ա-ի միջև կնքվել են փոխառության պայմանագրեր՝ համապատասխանաբար 7.000.000 և 13.400.000 ԱՄՆ դոլարի վերաբերյալ, մինչդեռ Ս․Ա-ին որևէ գումար տարիներ շարունակ և առ այսօր չի վերադարձվել:
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա առանձնապես խոշոր չափերով՝ 8.142.315.480 ՀՀ դրամին համարժեք 22.401.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք տալու և  հանցավոր ճանապարհով ստացված նշված առանձնապես խոշոր չափերով գումարը օրինականացնելուն օժանդակելու համար Ս․Ա-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանավորումը։
Նշված դրվագներով քրեական հետապնդում է հարուցվել նաև հանցագործությանը մասնակցած մյուս անձանց նկատմամբ, գույքի հնարավոր բռնագրավումը, բռնագանձումը և դատական ծախսերն ապահովելու համար կալանք է դրվել մեղադրյալներին պատկանող գույքի վրա։
Քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցներ կոռուպցիոն հանցագործությունները համակողմանիորեն բացահայտելու, դրանց կատարմանն առնչված անձանց ամբողջական շրջանակը, կոռուպցիոն սխեմայում ներգրավված անձանց կողմից այլ հանցագործությունների կատարմանը մասնակցելու հանգամանքը պարզելու ուղղությամբ: Միջոցներ են ձեռնարկվում նաև կաշառքի առարկա հանդիսացած գումարի ծագման օրինականությունը ստուգելու ուղղությամբ՝ նկատի ունենալով, որ մեղադրյալ Ս․Ա-ն 2011թ. 22․401․000 ԱՄՆ դոլար ունենալու հանգամանքը պայմանավորել է նրա մայրական պապի կողմից «Իրանի պատերազմի» ընթացքում սովետական բանակում ծառայելու, մեծ քանակությամբ ոսկի՝ «Շահի ոսկիները» բերելու և 1987թ․տատի կողմից իրեն փոխանցելու հանգամանքներով։

На основании достаточных доказательств, полученных в результате широкомасштабных следственных, оперативно-розыскных мероприятий по уголовному делу, расследуемому в следственном департаменте Службы национальной безопасности РА, возбуждено уголовное преследование в отношении экс-главы Комитета госдоходов, впоследствии возглавившем Министерство финансов, аффилированных с ним 4 лиц, 3 из которых занимали высокие должности в Комитете государственных доходов Ра. Об этом сообщает пресс-служба Прокуратуры.
По уголовному делу, имеющему беспрецедентные объемы, раскрыто множество эпизодов служебных и экономических преступлений, в том числе о даче и получении взятки в особо крупных размерах, о легализации имущества в особо крупных размерах, приобретенного преступным путем.
В частности, в ходе предварительного следствия были получены данные о том, что генеральный директор ООО  «Мульти Груп концерн» С. А. (Седрак Арустамян) посредством сыновей Г.Х. (Гагик Хачатрян), занимавшего в 2008-2014 гг. должность главы Комитета госдоходов, а в течение 2014-2016 гг. министра финансов и постоянно осуществлявшего функции представителя власти в указанный период, дал ему взятку в особо крупных размерах - 22401.000 долларов США, эквивалентную 8.142.315.480 драмам РА за то, чтобы указанное высокопоставленное должностное лицо не создавало препятствий для деятельности коммерческих организаций, представленных А.С., по возможности уберегло бы от вмешательства административных органов в экономическую деятельность указанных компаний, для смягчения контрольных функций государственных органов и принятия более благоприятных административных актов при наличии соответствующих оснований.
Для сокрытия преступного происхождения данной суммы А.С по наущению сыновей Г.Х. перечислил ее на имя компаний, зарегистрированных за рубежом. Более того, для сокрытия преступного характера указанной сделки между последними и С. А. были заключены займы на сумму 7.000.000 и 13.400.000 долларов США соответственно, в то время как С. А. на протяжении многих лет и по сей день данная сумма не возвращалась.
За дачу взятки в особо крупных размерах и содействие легализации суммы, полученной преступным путем, С. А. было предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 38-190 и пункту 1 части 3 статьи 312 Уголовного кодекса РА. В качестве меры пресечения в отношении последнего был применен арест.
По указанным эпизодам возбуждено уголовное преследование также в отношении других лиц, принявших участие в преступлении, с целью обеспечения возможной конфискации имущества и судебных расходов наложен арест на имущество, принадлежащее обвиняемым.
Предпринимаются необходимые меры по всестороннему раскрытию коррупционных преступлений, установлению полного круга лиц, связанных с их исполнением, участию лиц, вовлеченных в коррупционную схему, в совершении других преступлений.
Предпринимаются также меры по проверке законности происхождения суммы, являющейся предметом взятки, с учетом того, что обвиняемый С. А.  факт наличия в 2011 году  22.401.000 долларов США обусловил служением своего деда в Советской армии во время «Иранской войны», откуда он с собой «привез большое количество золота в виде золотых монет Шаха».