Բացահայտվել են կաշառք ստանալու և կաշառք տալու դեպքեր. 9 անձ ձերբակալվել է (տեսանյութ)
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության, կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտի և Շիրակի մարզային վարչության աշխատակիցները, հետևողական պայքար տանելով  կոռուպցիոն երևույթների դեմ, համագործակցելով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի աշխատակիցների հետ,  իրականացված մեծածավալ քննչական, դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել են ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության զբաղվածության պետական գործակալության Գյումրիի տարածքային կենտրոնի տնօրենի և նրան ենթակա աշխատակիցների կողմից կաշառք ստանալու և նրանց կաշառք տալու դեպքեր:
Այսպես.
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությամբ պարզվել է, որ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ենթակայության տակ գործող Գյումրիի զբաղվածության տարածքային կենտրոնի տնօրեն Ա.Ա-ն, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, նախնական համաձայնության գալով իր ենթակայությամբ աշխատող, պաշտոնատար անձ հանդիսացող աշխատակիցների հետ, Զբաղվածության պետական գործակալության շահառուների օգտին իր լիազորությունների շրջանակում գործողություն կատարելու, այն է՝ Աշխատաշուկայում անմրցունակ անձանց աշխատանքի տեղավորման դեպքում գործատուին միանվագ փոխհատուցման տրամադրում, Երեխայի խնամքի արձակուրդում գտնվող մայրերի՝ մինչև երեխայի երկու տարին լրանալն աշխատանքի վերադառնալու դեպքում երեխայի խնամքն աշխատանքին զուգահեռ կազմակերպելու համար աջակցության տրամադրում, «Փոքր բիզնեսի, ինչպես նաև անասնապահությամբ զբաղվելու համար աջակցության տրամադրում» ծրագրերում ընդգրկելու և պետության միջոցներից դրամական օգնություն տրամադրելու համար,  2021 թվականի փետրվար-մարտ ամիսներին Գյումրիի զբաղվածության տարածքային կենտրոնի իր աշխատասենյակում, մի շարք քաղաքացիներից, անձամբ կամ իր աշխատակիցների միջոցով, քողարկված եղանակով պահանջել և ստացել  է  զգալի չափերով կաշառքի գումարներ, իսկ այնուհետև՝ դրանցից որպես «մասնաբաժին» գումարներ է առանձնացրել և փոխանցել իր ենթակայության ներքո գտնվող աշխատակիցներին:
Հերթական անգամ՝ 2021 թվականի մարտի 19-ին, ծրագրի շահառու հանդիսացած և  սոցիալապես անապահով Ա.Մ-ի կողմից անասնապահությամբ զբաղվելու համար աջակցություն տրամադրած գումարը ստանալուց և որպես կաշառք առանձնացված 50.000 ՀՀ դրամ գումարը Գյումրիի զբաղվածության տարածքային կենտրոնի տնօրենի տեղակալին  տալուց անմիջապես հետո՝ վերջինները և զբաղվածության կենտրոնի մյուս աշխատակիցները բռնվել ու բերման են ենթարկվել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Շիրակի մարզային վարչություն:
Քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության պայմաններում՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի քննիչների կողմից ձերբակալվել են ընդհանուր թվով 9-ը անձինք, որոնցից 8-ը կին, այդ թվում՝ զբաղվածության տարածքային կենտրոնի տնօրենը, տեղակալը, ինչպես նաև նրանց ենթակայության ներքո գտնվող թվով 6-ը մասնագետները, ովքեր, բոլորը, այդ թվում՝ կենտրոնի տնօրենը, գործով ձեռք բերված անհերքելի փաստերի ճնշման ներքո, տվել են խոստովանական ցուցմունքներ և աջակցել են նախաքննական մարմնին կոռուպցիոն մեխանիզմի ամբողջական բացահայտման համար:
Քրեական գործի նախաքննությամբ բացահայտվել են նաև զբաղվածության կենտրոնի աշխատակիցներին կաշառք տված քաղաքացիների ինքնությունները, որոնցից մեկը ձերբակալվել է, իսկ մյուսների նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին:
Կատարված երկու տասնյակից ավելի խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել և վերցվել են գործի համար նշանակություն ունեցող բազմաթիվ իրեր, այդ թվում՝ կաշառքի գումարներ, կաշառք տված անձանց վերաբերյալ գրառումներ պարունակող փաստաթղթեր, նոթատետրեր և այլն:
Քրեական գործով վարույթն իրականացնող քննիչի կողմից որոշումներ են կայացվել հանրային ծառայության մեջ գտնվող կասկածյալների պաշտոնավարությունները ժամանակավոր դադարեցնելու վերաբերյալ:
Ձեռնարկվում են ակտիվ քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության զբաղվածության պետական գործակալության Գյումրիի տարածքային կենտրոնի աշխատակիցների կողմից կատարված կոռուպցիոն այլ հանցագործությունները և դրանում ներգրավված անձանց ինքնությունները բացահայտելու համար:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է քաղաքացիներին և պետական ու համայնքային մարմինների աշխատակիցներին դրսևորել բացառապես օրինապաշտ վարքագիծ՝ միաժամանակ հաշվի առնել, որ կաշառք և ապօրինի վարձատրություն տալու, ստանալու հանրային վտանգավորությունը բարձր է այնքանով, որ այն ոչ միայն խաթարում է պետաիշխանական և կառավարչական կառույցների բնականոն գործունեությունը, վնասում է նրանց հեղինակությանը, այլ ընդհանրապես քաղաքացիական հասարակարգ կառուցող բոլոր երկրներում մեծագույն խնդիր է, որը կարող է արգելակել իշխանության համակարգերում քաղաքացիական հասարակության ստեղծմանը, ժողովրդավարական հասարակարգի կառուցմանը՝ ի չիք դարձնելով բոլոր այն ձեռնարկումները, որոնք ուղղված են հասարակական հարաբերությունների առողջացմանը, մարդկանց բարեկեցության բարձրացմանը։

Департамент экономической безопасности и противодействия коррупции Службы национальной безопасности и сотрудники Управления Ширакской области СНБ совместно со Следственным департаментом СНБ, осуществляя последовательную борьбу с коррупционными явлениями, в ходе проведенных широкомасштабных следственных, процессуальных действий, в результате комплексных оперативно-розыскных мероприятий выявили случаи получения и дачи взятки директором и сотрудниками Гюмрийского территориального центра Государственного агентства занятости Министерства труда и социальных вопросов РА.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному в следственном департаменте Службы национальной безопасности РА, было установлено, что директор Гюмрийского территориального центра занятости, находящегося в подчинении Министерства труда и по социальным вопросам РА, А.А., являясь должностным лицом, придя к предварительному сговору с работающими в его подчинении сотрудниками, также являющимися должностными лицами, для осуществления в рамках своих полномочий действий в пользу бенефициаров Государственного агентства занятости – предоставление единовременной компенсации работодателю в случае трудоустройства неконкурентоспособных на рынке труда лиц; предоставление помощи для организации ухода за детьми матерей, находящихся в декретном отпуске, но вернувшихся на работу; включение в программу «Предоставление содействия малому бизнесу, а также занятию скотоводством» и предоставление денежной помощи из средств государства в феврале-марте 2021 года в своем кабинете, лично или посредством своих сотрудников, потребовал и получил значительные суммы в виде взяток, а затем выделил из этих сумм «долю» для своих сотрудников.
Однако, 19 марта 2021 года, получая в очередной раз взятку в размере 50 тысяч от гражданина А.М., являющегося бенефициаром программы «Предоставление содействия малому бизнесу, а также занятию скотоводством», сотрудники Центра занятости были задержаны и подвергнуты приводу в Ширакское областное управление Службы национальной безопасности РА.
В условиях достаточной совокупности доказательств, добытых предварительным следствием по уголовному делу, следователями Следственного департамента Службы национальной безопасности РА были задержаны 9 человек, 8 из которых женщины, в том числе директор, замдиректора, а также 6 специалистов территориального Центра занятости. Все они под давлением добытых по делу неопровержимых фактов, дали признательные показания и содействовали следственному органу для полного раскрытия коррупционного механизма.
В ходе расследования были также выявлены личности лиц, давших вятки. В качестве меры пресечения в отношении остальных была избрана подписка о невыезде.
В результате более двух десятков обысков были обнаружены и взяты многочисленные вещи, имеющие значение для дела, в том числе суммы взяток, документы, содержащие записи о лицах, давших взятки, блокноты и т. д.
Следователь, осуществляющий производство по уголовному делу, принял решения о временном прекращении полномочий подозреваемых, находящихся на общественной службе.
Предпринимаются активные уголовно-процессуальные и оперативно-розыскные мероприятия для выявления других коррупционных преступлений, совершенных сотрудниками Гюмрийского территориального центра Государственного агентства занятости Министерства труда и социальных вопросов РА и личностей вовлеченных в него лиц.
Служба национальной безопасности Армении призывает граждан и сотрудников государственных и муниципальных органов проявить исключительное законопослушное поведение, в то же время учитывать, что опасность дачи и получения взятки и незаконного вознаграждения высока настолько, что она не только подрывает естественную деятельность государственно-властных и управленческих структур, вредит их авторитету, но и вообще во всех странах, строящих гражданское общество, является большой проблемой, которая может препятствовать созданию гражданского общества, демократическим реформам, сводя на нет все те инициативы, которые направлены на оздоровление общественных отношений, повышение благосостояния