Բացահայտվել է պետական սահմանի խախտման 5 դեպք, ձերբակալվել է 7 սահմանախախտ. ԱԱԾ
2020 թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ պետական սահմանի անցման կետերում ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի կողմից բացահայտվել է կեղծ կամ այլ անձանց պատկանող փաստաթղթերի օգտագործմամբ պետական սահմանի ռեժիմի խախտման 26 դեպք:
ԱԱԾ-ից հայտնում են, որ անցման կետերից դուրս բացահայտվել է պետական սահմանի խախտման 5 դեպք, որի արդյունքում ձերբակալվել է 7 սահմանախախտ, ինչպես նաև բացահայտվել է սահմանային ռեժիմի խախտման 25 դեպք (56 անձ):
Սահմանապահ զորքերում հարուցվել է 10 քրեական գործ, որից 8-ը` նախնական օպերատիվ տեղեկատվության իրացման արդյունքում, 2-ը՝ պետական սահմանի խախտման փաստերով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում պետական սահմանի անցման կետերում հայտնաբերվել և սահմանված կարգով ՀՀ ոստիկանությանն է փոխանցվել հետախուզման մեջ գտնվող 367 անձ:
Տեղի է ունեցել սահմանային ներկայացուցչական հանդիպում` վրացական կողմի հետ:
Իրականացվել են մեծածավալ աշխատանքներ` զինծառայողների աշխատանքային և կենցաղային պայմանների բարելավման ուղղությամբ: Մասնավորապես, պետական սահմանի հյուսիսային տեղամասում շահագործման են հանձնվել նորակառույց սահմանապահ ուղեկալ և սպայական բնակարաններ, բարեկարգվել է պետական սահմանի պահպանության նշանակության 5,5 կմ երկարությամբ սահմանային ճանապարհ:
ՀՀ պետական սահմանի հարավային տեղամասում մեկնարկել են կապիտալ շինարարական և ինժեներական աշխատանքներ, որոնց շրջանակներում նախատեսվում է հիմնանորոգել  սահմանապահ 1 ուղեկալ,  կառուցել նոր սպայական բնակարաններ, ինչպես նաև  բարեկարգել  սահմանային ճանապարհների ցանցը` պետական սահմանի ողջ երկայնքով:

СНБ Армении раскрыло 31 случай нарушения госграницы
Так, согласно сообщению СНБ, за первое полугодие 2020 года на пунктах пропуска через государственную границу РА было раскрыто 26 случаев нарушения режима государственной границы с использованием фальшивых или принадлежащих другим лицам документов.
За пределами пропускных пунктов было раскрыто 5 случаев нарушения государственной границы, в результате чего были задержаны 7 нарушителей, а также раскрыто 25 случаев нарушения пограничного режима – задержаны 56 человек.
В пограничных войсках возбуждено 10 уголовных дел, из которых 8-в результате реализации предварительной оперативной информации, 2 - по фактам нарушения государственной границы. За подотчетный период в пунктах пропуска через государственную границу были обнаружены и в установленном порядке переданы Полиции РА 367 находящихся в розыске лиц.
Состоялась пограничная представительская встреча с грузинской стороной.
Были осуществлены масштабные работы по улучшению коммунальных и рабочих условий военнослужащих. В частности, на северном участке государственной границы были сданы в эксплуатацию новые пограничные заставы и офицерские квартиры, благоустроена пограничная дорога протяженностью в 5,5 км. На южном участке государственной границы РА стартовали капитальные строительные и инженерные работы, в рамках которых планируется отремонтировать 1 пограничную заставу, построить новые офицерские квартиры, а также благоустроить сеть пограничных дорог по всему периметру государственной границы.