Նախադեպը չունեցող միջոցառման արդյունքում 45 մլն դոլարի հերոին է հայտնաբերվել․ ՊԵԿ (տեսանյութ)
2021 թվականի հուլիսի սկզբին Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչություն օպերատիվ տեղեկություն  է ստացվել առ այն, որ Իրանից Եվրոպական միության երկրներ հերոին տեսակի թմրամիջոցի ապօրինի փոխադրմամբ զբաղվող անդրազգային կազմակերված հանցավոր խմբի կողմից նախատեսվում է Հայաստանի Հանրապետության, Վրաստանի և Ուկրաինայի տարածքներով տարանցիկ տեղափոխել հերոին տեսակի թմրամիջոցի խոշոր խմբաքանակ:
Պետական եկամուտների կոմիտեում որոշում է կայացվել իրականացնել տարածաշրջանում նախադեպը չունեցող և առաջին անգամ իրականացվող միջոցառում` միջազգային վերահսկելի մատակարարում: Կայացված որոշման մասին, Հայաստանի Հանրապետության մաքսային կարգավորման մասին օրենքի 256-րդ հոդվածին համապատասխան, անհապաղ տեղեկացվել է ՀՀ գլխավոր դատախազը:
Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել Ուկրաինայի և Վրաստանի ոստիկանությունների հետ 24-ժամյա օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների համատեղ իրականացման վերաբերյալ: Օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքներին  ներգրավվել են  ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները: Վերջիններիս իրականացրած համալիր օպերատիվ-հետախուզական և օպերատիվ-տեխնիկական միջոցառումների արդյունքում թմրանյութ տեղափոխող բեռնատարը ՀՀ տարածքով տարանցիկ անցնելու ամբողջ ընթացքում գտնվել է իրավապահների  տեսադաշտում:
Միջոցառման իրականացման գործում   մասնակցությունն են   ունեցել  նաև ՀՀ-ում ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչության աշխատակիցներն ու ԱՄՆ-ի արդարադատության դեպարտամենտի թմրամիջոցների դեմ պայքարի վարչության` Թբիլիսիիում տեղակայված տարածաշրջանային գրասենյակը: Շուրջ 20 օր տևած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառման ընթացքում Վրաստան, իսկ այնուհետև Ուկրաինա է գործուղվել նաև Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության ներկայացուցիչը:
2021 թվականի հուլիսի 4-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած 20 տոննա քաշով հրակայուն աղյուս տեղափոխող բեռնատարը, որը համաձայն ստացված օպերատիվ տեղեկության, պետք է փոխադրելիս լիներ հերոին տեսակի թմրամիջոց, Հայաստանի, Վրաստանի, իսկ այնուհետև Ուկրաինայի իրավապահ մարմինների օպերատիվ ուղեկցման ներքո Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի տարածքներով ուղևորվեց Փոթիի նավահանգիստ, որտեղից էլ նավով` Ուկրաինայի Չեռնոմորսկ նավահանգիստ, ուր հասնելուն պես տրանսպորտային միջոցը մեկնել է Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիև: Անդրազգային կազմակերպված հանցավոր խմբի անդամներ հանդիսացող Թուրքիայի Հանրապետության 2 քաղաքացու  կողմից Կիևում վարձակալվել է պահեստ: Որպես թմրամիջոցի թաքստոց, մաքսազերծումից հետո հենց այդ պահեստ է տեղափոխվել, բեռնաթափվել  ու պահեստավորվել օգտագործված ապրանքը:
Հուլիսի 22-ին Ուկրաինայի իրավապահ մարմինները, ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության և Վրաստանի ոստիկանության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ մուտք են գործել Կիևում գտնվող պահեստ, որտեղ հայտնաբերվել է Իրանից Ուկրաինա տեղափոխված` 368 կգ ընդհանուր քաշով հերոին տեսակի թմրամիջոցի 1164 փաթեթ: Նույն օրը Կիևում ձերբակալվել են Թուրքիայի  վերոնշյալ քաղաքացիները: Հայտնաբերված թմրամիջոցը նախատեսվում էր փոքր խմբաքանակներով առաքել Եվրոպական միության երկրներ: Ուկրաինայի քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Թուրքիայի Հանրապետության 2 քաղաքացիները ձերբակալվել են: Այս քրեական գործի շրջանակներում մի քանի օր անց Կիևում ձերբակալվել է  նաև Թուրքիայի մեկ այլ` 1948թ. ծնված քաղաքացի:
Այս պահին իրականացվում է նախաքննություն: Հայտնաբերված թմրամիջոցի արժեքը սև շուկայում հասնում  է մոտ 45 միլիոն ԱՄՆ դոլարի: Միջազգային վերահսկելի մատակարարումը Միավորված ազգերի կազմակերպության  «Թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի մասին»  կոնվենցիայի 11-րդ հոդվածով նախատեսված միջոցառում է, որն իրականացվում է բոլոր այն երկրների իրավապահ մարմինների միջև համաձայնություն ձեռքբերվելու պարագայում, որոնց տարածքներով նախատեսվում է տեղափոխել թմրամիջոցը: Այս միջոցառման գլխավոր նպատակն է հայտնաբերել և օրենքի առջև պատասխանատվության ենթարկել թմրամիջոցների միջազգային ապօրինի շրջանառության մեջ ներգրավված անձանց հնարավորինս մեծ շրջանակ:

В начале июля 2021 года в управление по борьбе с контрабандой Комитета госдоходов Армении поступила оперативная информация о том, что транснациональной преступной группировкой, занимающейся незаконной перевозкой наркотиков из Ирана в страны Европейского союза, предусматривается транзит через территорию Республики Армения, Грузии и Украины крупной партии героина.
Комитет по госдоходам принял решение о проведении беспрецедентного и впервые реализуемого в масштабах региона мероприятия – «Международная контролируемая поставка». О принятом решении, в соответствии со статьей 256 закона РА «О таможенном регулировании», незамедлительно был проинформирован генеральный прокурор РА. Были достигнуты договоренности с полицией Украины и Грузии о проведении 24-часовых оперативно-розыскных мероприятий. В оперативно-розыскные работы были вовлечены также сотрудники Службы национальной безопасности Армении. В результате проведенных правоохранителями трех стран комплексных оперативно-розыскных и оперативно-технических мероприятий грузовик, перевозивший наркотики, постоянно находился в поле зрения полицейских в течение всего транзита по территории Армении. В осуществлении мероприятия приняли участие также сотрудники Пограничных управлений ФСБ РФ в РА и региональный офис Управления по борьбе с наркотиками департамента юстиции США, расположенный в Тбилиси.
В ходе оперативно-розыскных мероприятий, длившихся около 20 дней, в Грузию, а затем и в Украину был командирован представитель управления по борьбе с контрабандой Комитета госдоходов РА. 4 июля 2021 года прибывший из Исламской Республики Иран в Республику Армения грузовик, перевозивший огнеупорный кирпич весом в 20 тонн, который, согласно полученной оперативной информации, должен был перевозить также героин, под оперативным сопровождением правоохранительных органов Армении, Грузии, а затем Украины, по территориям Республики Армения и Грузии направился в порт Поти, откуда на корабле - в порт Черноморск, после чего транспортное средство отправилось в столицу Украины Киев.
В Киеве двое граждан Турецкой Республики, являющиеся членами транснациональной организованной преступной группы, арендовали склад, куда после растаможки была доставлена партия героина. 22 июля правоохранительные органы Украины с участием представителей Управления по борьбе с контрабандой КГД и полиции Грузии проникли на склад в Киеве, где было обнаружено 1164 упаковок героина общим весом в 368 кг.
В тот же день в Киеве были задержаны указанные граждане Турции. Обнаруженный наркотик планировалось поставлять в страны Европейского союза небольшими партиями. В рамках уголовного дела, возбужденного по признакам соответствующих статей УК Украины, двое граждан Турецкой Республики были задержаны. Через несколько дней в Киеве был задержан еще один турецкий участник преступной группировки 1948 года рождения.
На данный момент ведется следствие. Стоимость обнаруженного наркотика на черном рынке достигает 45 миллионов долларов США. Международная контролируемая поставка - это мероприятие, предусмотренное статьей 11 Конвенции Организации Объединенных Наций «О борьбе с незаконным оборотом наркотических средств и психотропных веществ», которое осуществляется в случае достижения согласия между правоохранительными органами всех стран, через территории которых планируется перевезти наркотик.
Главной целью данного мероприятия является выявление и привлечение к ответственности перед законом как можно большего круга лиц, вовлеченных в международный незаконный оборот наркотиков.