Բացահայտվել են Մետրոպոլիտենի նախկին տնօրենի ապօրինությունները. Ոստիկանություն (տեսանյութ)
Քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության կոռուպցիոն և տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքարի վարչությունում ստացված պետական վերահսկողական ծառայության և Երևանի քաղաքապետարանի աշխատանքային խմբերի կողմից «Կարեն Դեմիրճյանի անվան մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ-ում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքների հիման վրա նախապատրաստվել են նյութեր և փաստական տվյալներ ձեռք բերվել նույն ընկերության նախկին տնօրենի ապօրինությունների մասին։
Մասնավորապես, ըստ նախնական տեղեկությունների, նա 2017 թվականին կնքել է 696․000 եվրո արժեքով՝ «Մետրոպոլիտենի վագոնների հիմնանորոգման և արդիականացման աշխատանքների կապալի» պայմանագիր։ Դրա շրջանակներում ՌԴ-ում գրանցված ՍՊԸ հայաստանյան մասնաճյուղի կողմից, արդեն իսկ երկգլխամասային և միջանկյալ վագոնների հիմնանորոգման և արդիականացման աշխատանքներն ավարտված լինելու պայմաններում, հափշտակություն կատարելու մեկ միասնական դիտավորությամբ, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, ՀՀ գնումների մասին օրենքով սահմանված՝ բազային միավորը գերազանցելու պարագայում, առանց մրցույթ հայտարարելու, իր որդու հետ փոխկապակցված՝ նույն ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի լիազորված անձի հետ 2018 թվականի ապրիլին կնքել է նույն միջանկյալ վագոնների հիմնանորոգման և արդիականացման աշխատանքների կապալի պայմանագիր։ Այնուհետև 2018 թվականի օգոստոսին կազմել և միանձնյա հաստատել է կապալի աշխատանքների վերաբերյալ հանձնման- ընդունման ակտը։ Դրանցում հիշյալ աշխատանքներն ամբողջ ծավալով կատարված լինելու մասին ներառել է կեղծ տեղեկություններ, ապա կեղծ բովանդակությամբ փաստաթղթերը ներկայացրել է վճարման և հիշյալ ընկերության օժանդակությամբ վատնման եղանակով հափշտակել 624․000 եվրո։
Բացի այդ, նախկին տնօրենը, ըստ քննությանն այս պահին հայտնի տվյալների, 2016-2019 թվականների ընթացքում ընկերության տարածքների մաքրման ծառայությունների համար հայտարարված մրցույթում ոչ պատշաճ է կատարել իր ծառայողական պարտականությունները։ Փաստացի մաքրվող 55․773 քմ տարածքների մակերեսների վերաբերյալ մոտավոր տվյալներ ներկայացնելով, մաքրման ծառայություններ մատուցող ՍՊ ընկերության հետ, արդեն իսկ 32․723 քմ ավելի ներկայացված՝ 88․496 քմ մակերեսի համար պայմանագիր կնքելով, ընկերության օրինական շահերին պատճառել է շուրջ 92․683․000 դրամի նյութական վնաս և անզգուշությամբ պատճառել ծանր այլ հետևանքներ։
Նշվածից բացի, նախկին տնօրենը, ըստ նախնական տվյալների, չարաշահելով պաշտոնեական լիազորությունները, անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով, 2017-2019 թվականներին ՀՀ գնումների մասին օրենքի և գնումների գործընթացի կազմակերպման կարգի պահանջների խախտումներով, առանց գնման հրատապությունն ու օբյեկտիվ անկանխատեսելիությունը հիմնավորելու, իր մերձավորների անվամբ ՀՀ-ում, ինչպես և արտերկրում գործող մի շարք տնտեսվարողներից իրականացրել է ընդհանուր՝ 734․741․890 դրամի միանձնյա գնում, ինչի արդյունքում ընկերության օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս։
Քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով հարուցվել է քրեական գործ։

Выявлены беззакония бывшего директора метрополитена։ полиция (видео)
На основании результатов расследований, проведенных в ЗАО «Метрополитен имени Карена Демирчяна» рабочими группами Государственной контрольной службы и мэрии Еревана, полученных в управлении по борьбе с коррупцией и экономическими преступлениями Главного управления уголовной полиции, были подготовлены материалы и получены фактические данные о беззакониях бывшего директора той же компании.
В частности, по предварительным данным, в 2017 году он подписал договор на сумму в 696 000 евро «о ремонте и модернизации вагонов метрополитена». В рамках договора зарегистрированным в РФ армянским филиалом ООО, уже в условиях завершения работ по капитальному ремонту и модернизации двухголовых и промежуточных вагонов, с умыслом совершения хищения, используя свое должностное положение, без объявления конкурса, с уполномоченным лицом армянского филиала той же компании, аффилированным со своим сыном, в апреле 2018 года был заключен договор о ремонте и модернизации тех же промежуточных вагонов. Затем в августе 2018 года был составлен и единолично утвержден акт сдачи - приема проделанной работы. В них были указанны ложные сведения, затем документы с ложным содержанием были представлены к оплате и при содействии упомянутой компании былт присвоены 624․000 евро путем растраты.
Кроме того, бывший директор, согласно известным на данный момент следствию данным, в 2016-2019 годах при осуществлении конкурса на услуги по очистке территорий компании ненадлежащим образом выполнял свои служебные обязанности. В результате чего законным интересам компании причинил материальный ущерб в размере 92,683. 000 драмов.
Кроме того, бывший директор, злоупотребляя должностными полномочиями, исходя из й личной заинтересованности, с нарушениями требований закона, осуществил единоличную покупку на имя своих близких в РА, а также других хозяйствующих субъектов, действующих за рубежом, на общую сумму 734,741,890 драмов, в результате чего законным интересам компании был причинен ущерб в особо крупных размерах.
В Главном управлении уголовной полиции Армении возбуждено уголовное дело по ряду статей Уголовного кодекса РА.