Ադրբեջանը կոչ է արել ՄԱԿ-ի դատարանում Հայաստանի նկատմամբ միջոցներ կիրառել
Ադրբեջանը անհրաժեշտ է համարում Հայաստանի նկատմամբ շտապ ժամանակավոր ապահովման միջոցներ կիրառել։ Այս մասին երկուշաբթի ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանում լսումների ժամանակ հայտարարել է ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչ Էլնուր Մամեդովը ։ Իր ելույթի սկզբում նա մի շարք օրինակներ բերեց պատմությունից, այդ թվում 1992 թվականի հոկտեմբերի 25-26-ի Խոջալուի ողբերգությունից, երբ Հայաստանի զինված կազմավորումների հարձակման արդյունքում զոհվեցին մեծ թվով խաղաղ ադրբեջանցիներ:
"Միակ հանցագործությունը, որ նրանք կատարել են հայկական զինված ուժերի աչքերում, այն է, որ նրանք էթնիկ ադրբեջանցիներ էին", - ընդգծել է Մամեդովը: Այդ պատճառով նրանց սպանում էին, պատանդ էին վերցնում, խոշտանգում ու հանում տներից"։
Եվ ներկայումս Հայաստանը, ըստ ադրբեջանցի ներկայացուցչի, շարունակում է տասնամյակներ տևող էթնիկ զտման արշավը ։ "Ժամանակավոր ապահովման միջոցներն անհրաժեշտ են այդ անմիջական սպառնալիքից պաշտպանվելու համար", - նշել է նա և հավելել, որ Հայաստանը ևս շարունակում է ատելություն սերմանել և բռնության դրդել ադրբեջանցիների դեմ ՝ ապաստան տրամադրելով զինված խմբավորումներին և ֆինանսավորելով կամ աջակցելով ապատեղեկատվության տարածման գործողություններին:

Азербайджан призвал в суде ООН ввести обеспечительные меры в отношении Армении
Азербайджан считает необходимым срочно ввести временные обеспечительные меры в отношении Армении. Об этом заявил в понедельник на слушаниях в Международном суде ООН представитель азербайджанской стороны Эльнур Мамедов.
В начале своего выступления перед судьями он привел ряд примеров из истории, в том числе Ходжалинскую трагедию 25-26 октября 1992 года, вновь обвинив в этом армянскую сторону. По его словам, "и в настоящее время Армения продолжает длящуюся десятилетия кампанию по этнической чистке".
В связи с этим представитель Азербайджана попросил суд применить в отношении Армении временные обеспечительные меры "для защиты от этой прямой угрозы".
Мамедов также обвинил Армению в финансировании каких-то вооруженных группировок и "поддержании операции по распространению дезинформации".