2008-2017 թթ-ին ՀՀ նախագահի ինքնաթիռը սահմանված կարգի խախտմամբ չվերթներ է իրականացրել դեպի Բադեն-Բադեն․ ՀՔԾ-ն գործ է հարուցել
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» խորհրդատվական ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դ. Իոաննիսյանը հաղորդում է ներկայացրել այն մասին, որ ՀՀ նախագահին սպասարկելու նպատակով տրամադրված ինքնաթիռը 2008-2017 թվականների ընթացքում բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կազմակերպմամբ շահագործվել և առանց ծառայողական անհրաժեշտության պետական միջոցների հաշվին կատարել է մի շարք չվերթներ:  Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ՀՔԾ-ն։
Հաղորդման հիման վրա նյութերի նախապատրաստման ընթացքում տվյալներ են ստացվել, որ վերոհիշյալ ժամանակահատվածում նշված ինքնաթիռը բազմաթիվ չվերթներ է իրականացրել դեպի Գերմանիայի Դաշնության Բադեն-Բադեն քաղաք (Կարլսռուհե օդանավակայան), որոնցից մի մասի դեպքում չվերթները կազմակերպվել են սահմանված կարգի խախտմամբ՝ առանց ՀՀ նախագահի աշխատակազմից նախապես ստացված գրավոր հայտերի:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերը պարունակում են ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ առաջացրած պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման առերևույթ հանցագործության մասին տվյալներ, ուստի նյութերի հիման վրա 11.10.2021 թվականին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Կատարվում է նախաքննություն:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով

По факту перелетов Сержа Саргсяна в Баден-Баден возбуждено уголовное дело: ССС
Координатор программ НПО «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян представил в Специальный следственный комитет Армении сообщение о том, что государственный борт, обслуживающий главу государства, в течение 2008-2017 годов эксплуатировался также без служебной необходимости, выполняя ряд частных рейсов за счет государственных средств.
Как сообщает ССС, в ходе подготовки материалов на основе сообщения были получены данные о том, что за указанный период президентский борт выполнил многочисленные рейсы в город Баден-Баден (аэропорт Карлсруэ). В некоторых случаях рейсы были организованы с нарушением установленного порядка - без предварительных письменных заявок из аппарата президента Армении.
Учитывая, что подготовленные материалы содержат данные о видимом преступлении со стороны высокопоставленных должностных лиц РА по факту злоупотребления должностными полномочиями, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия, на основании полученных материалов 11-ого октября 2021 года в ССС возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА. Ведется следствие.