Զոհրաբ Մնացականյանը Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպմանը բարձրացրել է պարտավորությունների համաչափության հարցը
Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ստեֆան Վիսկոնտիին, Էնդրյու Շոֆերին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին։ Այս մասին տեղեկացնում են ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել այս տարվա սեպտեմբերին Նյու Յորքում Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների միջև կայացած քննարկումներին և այդ հանդիպումից հետո արձանագրված զարգացումներին: Կարևորվել է խաղաղության համար բարենպաստ միջավայրի ձևավորումը և այս համատեքստում սահմանում վերջին լարվածության նվազեցումը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն անդրադարձել են խաղաղ կարգավորման գործընթացում կողմերի դիրքորոշումներին, և այս համատեքստում նախարար Մնացականյանն ընդգծեց խաղաղ գործընթացում պարտավորությունների համաչափության ապահովման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել եռանախագահության ձևաչափում իրականացվելիք հետագա քայլերի շուրջ:
Տարածաշրջանային այցի շրջանակներում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդիպումներ կունենան Արցախի և Ադրբեջանի իշխանությունների հետ:

Зограб Мнацаканян на встрече с сопредседателями МГ ОБСЕ поднял вопрос о соразмерности обязательств сторон конфликта
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова, Стефана Висконти, Эндрю Шофера и личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика. Об этом сообщает Управление информации и общественной дипломатии МИД Армении.
В ходе встречи стороны коснулись состоявшихся в сентябре этого года в Нью-Йорке обсуждений между главами МИД Армении и Азербайджана и развитий, зафиксированных после этой встречи.
Министр иностранных дел Армении и сопредседатели Минской группы ОБСЕ коснулись позиций сторон в процессе мирного урегулирования, и в этом контексте министр Мнацаканян подчеркнул необходимость обеспечения соразмерности обязательств в мирном процессе.
Собеседники обменялись мнениями вокруг дальнейших шагов в формате сопредседателей.
В рамках регионального визита сопредседатели Минской группы ОБСЕ проведут встречи с властями Арцаха и Азербайджана.