Զոհրաբ Մնացականյանը` Երուսաղեմի կարգավիճակի վերաբերյալ ՀՀ դիրքորոշման մասին
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի համոզմամբ՝ Երուսաղեմի վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի շահագրգիռ կողմերի միջև բանակցությունների արդյունքում: Այս մասին Մնացականյանն ասաց փետրվարի 24-ին Սլովակիայի արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝ անդրադառնալով Վաշինգտոնի կողմից առաջարկված Իսրայելի և Պաղեստինի միջև խաղաղ կարգավորման պլանին («Դարի գործարք»):
«Հայաստանն առանձնահատուկ ուշադրությամբ հետևում է Երուսաղեմի կարգավիճակի շուրջ ընթացող զարգացումներին, ինչը պայմանավորված է Սուրբ քաղաքում հայկական դարավոր ներկայությամբ, հայկական հարուստ պատմամշակութային ժառանգությամբ, ինչպես նաև այն հանգամանքով, որ Հայ առաքելական եկեղեցին Սուրբ վայրերի իրավատեր եկեղեցիներից մեկն է: Հայաստանը դիտում է Արևելյան Երուսաղեմը որպես 1967թ. գրավված տարածքների մի մաս և գտնում է, որ Երուսաղեմի վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի շահագրգիռ կողմերի միջև բանակցությունների արդյունքում»,- ասաց Մնացականյանը:
Նախարարը նշեց, որ Հայաստանը սատարում է Պաղեստինյան հիմնահարցի՝ երկու պետության սկզբունքի հիման վրա կարգավորումը և կողմերի միջև բանակցությունների վերսկսման ջանքերը:
«Ընդունելով իր քաղաքացիների համար խաղաղ և անվտանգ պետություն ունենալու Իսրայելի իրավունքը՝ միաժամանակ աջակցում ենք Պաղեստինի ժողովրդի՝ ինքնորոշման իրավունքի իրագործմամբ՝ անկախ պետության ստեղծման ձգտմանը»,- նշեց Զոհրաբ Մնացականյանը:

Армения поддерживает право палестинцев на создание независимого государства: Зограб Мнацаканян
Окончательный статус Иерусалима должен быть определен в результате переговоров между заинтересованными сторонами. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян в Ереване на совместной пресс-конференции с главой МИД Словакии Мирославом Лайчаком, коснувшись предложенного Вашингтоном плана мирного урегулирования между Израилем и Палестиной («Сделка века») и позиции РА на сей счет.
«Армения с особым вниманием следит за развитием событий вокруг статуса Иерусалима, что обусловлено многовековым армянским присутствием в Святом городе, богатым армянским историко-культурным наследием, а также тем обстоятельством, что Армянская апостольская церковь является одной правоприемственных церквей Святых мест. Армения рассматривает Восточный Иерусалим, как территорию, оккупированную в 1967 году, и считает, что окончательный статус Святого города должен быть определен в результате переговоров между заинтересованными сторонами», - сказал Мнацаканян.
Министр отметил, что Армения поддерживает усилия по возобновлению переговоров по палестинскому вопросу на основе принципа двух государств.
«Признавая право Израиля на на обеспечение мира и безопасности для своих граждан, мы одновременно поддерживаем стремление палестинского народа к созданию независимого государства путем реализации права на самоопределение», - отметил Зограб Мнацаканян.